Hlavní obsah
Rodina a děti

Zvrací vám dítě v autě? Plácněte mu náplast na pupík a je klid!

Foto: Pixabay

Dítě

Pamatujete si na rodinné výlety autem na Konopiště nebo rozhoupaným školním autobusem na školu v přírodě? Mnozí z nás to mají spojené s žaludečními problémy a nesmrtelným Kinedrylem. Přitom možná stačila obyčejná náplast.

Článek

Náplast na pupík jako lék na nevolnost? Kdo by to byl řekl. Osobně jsem cpal děti Kinedrylem, ale stejně se celkem běžně stávalo, že z auta vystupovaly s obličejem, který si v ničem nezadal s vizáží Fantomase. Přitom prý stačí náplast. Maminka se jménem Jasmin totiž na sociální síti TikTok tvrdí, že zázračný trik opravdu funguje. Rodinné cestování se snadno může změnit v nepříjemný zážitek, pokud vaše dítě trpí kinetózou. Zvracení na zadním sedadle, přerušovaná jízda a zoufalí rodiče – to je realita, kterou zná nejeden z nás. Právě proto vzbudil na sociálních sítích velký ohlas jednoduchý trik, který sdílela matka dvou dětí jménem Jasmin. Podle ní pomáhá proti cestovní nevolnosti obyčejná náplast přiložená na pupík.

Jak to funguje?

Podle Jasmin stačí vzít klasickou náplast a nalepit ji dítěti svisle přes pupík – tedy ve směru shora dolů. Tím má dojít ke stimulaci akupresurního bodu, který může pomoci zmírnit pocity na zvracení. Její video, ve kterém tento trik představila, viděly miliony lidí a stovky rodičů v komentářích potvrzují, že jim metoda opravdu zafungovala.

Tip, který znají už celé generace

Já osobně o tom nikdy neslyšel, ale v diskusi se objevily i reakce, které tvrdí, že tento postup není žádnou novinkou – prý ho doporučovali už rodiče nebo prarodiče dnešních rodičů. Někteří dokonce vylepšují „recept“ tím, že do pupíku vloží tabletku (například aspirin) a teprve poté jej přelepí. Jiní používají mentolové náplasti, které mají podobný účinek. Výsledkem je sdílené nadšení a věta, která zaznívá opakovaně: „Tohle rozhodně zkusím při příští cestě.“

Co na to lékaři?

Pediatři a farmaceuti však varují před přehnaným očekáváním. Dětský lékař Sam Hay pro britský deník Daily Mail uvedl, že ačkoliv náplast sama o sobě neškodí, neexistuje žádný vědecký důkaz o její účinnosti. Vysvětlení efektu tak může být jednoduché: placebo. Dítě uvěří, že mu náplast pomůže, a jeho tělo se podle toho chová.

Co proti nevolnosti opravdu pomáhá?

Podle australské farmaceutky Lindy Graudinsové existuje několik ověřených rad:

· omezte pohyby hlavy – pomáhají opěrky nebo cestovní polštářky,

· posaďte dítě co nejvíce dopředu – například na přední sedadlo,

· nenechte ho číst nebo se dívat do telefonu – lepší je sledovat okolí,

· dejte mu před cestou jen lehké jídlo, nic tučného nebo těžkého,

· udržujte v autě chladnější vzduch – otevřené okno může pomoci,

· v letadle volte sedadla nad křídlem – tam jsou turbulence mírnější.

Má cenu to vyzkoušet?

I když „trik s náplastí“ nemá vědecké potvrzení, jeho popularita svědčí o tom, že může některým dětem skutečně ulevit. A i kdyby šlo jen o placebo, výsledný klid při cestování za to možná stojí. Náplast nestojí skoro nic, neublíží – a třeba právě vám pomůže přežít příští rodinný výlet bez zvracejícího pasažéra.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz