Článek
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval obyvatele a návštěvníky ostrova Santorini, aby zachovali klid v reakci na výrazný nárůst seismické aktivity v posledních dnech. Jeho výzva přišla v době, kdy místní úřady přijaly bezpečnostní opatření včetně uzavření škol a varování před velkými shromážděními v uzavřených prostorách.
Podle seismologické laboratoře Aténské univerzity bylo za posledních 48 hodin zaznamenáno více než 200 zemětřesení na řeckých ostrovech, přičemž nejsilnější otřesy dosáhly síly 4,9 stupně Richterovy škály. Nejnovější otřesy byly zaznamenány severovýchodně od Santorini a měly sílu 4,3 a 3,9 stupně.
Premiér Mitsotakis během jednání EU v Bruselu uvedl, že Řecko se snaží zvládnout „velmi intenzivní geologický fenomén“. Dále zdůraznil, že vláda usiluje o transparentnost a poskytne veřejnosti komplexní přehled o geologických datech, aby zajistila informovanost všech obyvatel.
Opatření a reakce veřejnosti
V reakci na sérii otřesů strávilo mnoho obyvatel ostrova noc venku, obávajíce se možného poškození budov. Místní média informovala o tom, že někteří obyvatelé ostrov opustili lodí či letecky. Úřady vydaly doporučení pro bezpečnost obyvatel, včetně varování před pobytem v opuštěných budovách a cestováním po trasách ohrožených sesuvy půdy.
Řecké úřady zdůraznily, že seismická aktivita je spojena s pohybem tektonických desek a nejedná se o projev sopečné činnosti. Aktivita v kaldeře Santorini zůstává stabilní, což naznačuje, že pravděpodobnost sopečné erupce je nízká. Nicméně odborníci varují, že i když jsou zaznamenané otřesy považovány za mírné či slabé, nelze vyloučit možnost silnějšího zemětřesení.
Poznámka:
Obavy z možné sopečné erupce na Santorini mají hluboké historické kořeny. Kolem roku 1600 př. n. l. zde došlo k jedné z nejničivějších erupcí v dějinách lidstva, která pohřbila tehdejší vyspělou civilizaci pod vrstvami sopečného popela. Katastrofa byla natolik rozsáhlá, že mohla inspirovat legendu o ztracené Atlantidě i biblické příběhy o ranách egyptských. I když současná seismická aktivita nesvědčí o bezprostředním nebezpečí, historie ostrova připomíná, jak nepředvídatelné a ničivé mohou být síly přírody.
Preventivní opatření
Kromě uzavření škol na Santorini byly obdobná opatření přijata i na okolních ostrovech Anafi, Ios a Amorgos. Lodní doprava byla omezena, přičemž plavidla byla instruována, aby se vyhnula přístavům Ammoudi a Fira. Řecká vláda nadále monitoruje situaci a v neděli se v paláci Maximos konala mimořádná schůzka za účasti odborníků na seismologii a civilní ochranu.
Profesor geofyziky Kostas Papazachos z Aristotelovy univerzity v Soluni zdůraznil, že přijatá opatření mají minimalizovat rizika pro obyvatele a turisty. „Když je seismická aktivita tak intenzivní, je třeba být obezřetný. I menší otřesy mohou vyvolat paniku, která může vést ke zranění,“ uvedl profesor.
V reakci na situaci byla aktivována hasičská jednotka v jihoegejském regionu a na Santorini byly vyslány záchranné týmy. Britské ministerstvo zahraničí aktualizovalo své pokyny pro cestovatele směřující na Santorini a doporučilo turistům, aby se řídili pokyny místních úřadů.
Santorini je součástí Helénského sopečného oblouku, oblasti známé svou seismickou aktivitou. Poslední velká erupce zde nastala v 50. letech minulého století, nicméně odborníci ujišťují, že aktuální otřesy nejsou známkou blížící se sopečné činnosti. Přesto vláda zůstává v pohotovosti a situaci nadále pečlivě monitoruje.