Článek
Lidovecký poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovký patří k našim nejpopulárnějším europoslancům. Kromě toho, že je oblíbený v České republice, kde se mu daří udržovat si záviděníhodnou popularitu u liberálů i konzervativců, patří i k nejaktivnějším europoslancům napříč celou Evropou a má zásluhu téměř na všem, co k nám z Bruselu přichází. Kromě špičkové orientace v úřednickém prostředí Evropského parlamentu a neochvějného lpění na přísných morálních hodnotách je též velice nadaným básníkem. Zřejmě není pochyb o tom, že jej v budoucnu čeká zářná kariéra, přičemž Pražský hrad zdaleka nemusí být tím nejvyšším milníkem, na který může v budoucnu pomýšlet.
V posledních dnech byl i velice viditelný na facebooku, kde patří k předním influencerům a jeho statusy pomáhají široké veřejnosti v ukotvení vlastních morálních hodnot. A následují jej především mladí lidé, kteří v něm vidí svůj vzor a pro něž je inspirací v tom, kam až se dá kariéra dotáhnout.
V poslední březnový den zveřejnil poděkování všem sledujícím, neboť dosahy jeho profilu překročily všechny dosavadní rekordy. Status je doplněn fotkou s evidentně dobře naladěným usmívajícím se panem europoslancem.
A právě zde jsem si všiml podezřelé věci.
Pod statusy Tomáše Zdechovského bývají často i stovky komentářů. Zarážející ovšem je, co se mi ukáže, když si komentáře rozkliknu. Zobrazí se mi totiž téměř výhradně komentáře nesouhlasné, výsměšné či dokonce urážející. A těch pozitivně reagujících je skutečně jen poskrovnu. Já sám tam občas panu europoslanci nějaký povzbuzující komentář napíšu, ale mnohdy se mi po opětovném rozkliknutí komentářů nezobrazí ani můj vlastní pochvalný příspěvek. Je náhoda, že nás facebook zahrne právě těmi negativními příspěvky, zatímco ty pochvalné jsou někde schované? Souvisí to nějak s tím, že se facebook v USA odklonil od boje s dezinformacemi a v Evropě se evidentně chystá na totéž?
Bavili jsme se o tom téměř 2 hodiny i u nás v práci. Jeden z kolegů namítl, že u většiny statusů Tomáše Zdechovského využívají lidé jako emotikon (variantu tlačítka „To se mi líbí“) smějícího se smajlíka, což by mohlo skutečně nahrávat tomu, že ony statusy nejsou vnímány pozitivně. Tuto námitku jsme smetli se stolu. Statusy Tomáše Zdechovského často využívají humor, Tomáš si často utahuje z nejrůznějších dezinformátorů, z hlouposti opozičních politiků i všeobecného chaosu v americké administrativě. Tudíž smějící se smajlík je součástí pozitivního hodnocení statusu, nikoliv negativního. Nehledě na to, že já sám na svém profilu (byť s mnohem nižším dosahem) publikuji podobné názory jako pan Zdechovský a drtivá většina komentářů je pozitivních (i když samozřejmě nevím, jak se to zobrazuje jiným uživatelům). A kdyby skutečně většina komentářů byla negativních, určitě by se pan europoslanec neradoval z dosahu a neděkoval lidem za to, že jej sledují. To by působilo vyloženě směšně. Pak je tady ještě hodně extrémní možnost, a sice, že komentáře jsou skutečně negativní, ale pan europoslanec je nečte, tudíž neví, jak lidé na jeho myšlenky skutečně reagují. Ale to už by mi přišlo vyloženě absurdní.
Podobně podezřelé věci jsem si všiml i u jiných facebookových profilů, např. u těch, které patří politikům Spolu. Je zveřejněn status, pod ním je třeba 70 komentářů, ale když si je rozkliknu tak, abych viděl všechny, je jich tam třeba jenom 20. Zde mě aspoň těší to, že tyto komentáře obvykle bývají pozitivní.
Každopádně to, že facebook zobrazuje primárně negativní komentáře pod statusy našich politiků, považuji za nepřijatelný zásah do našeho politického prostředí a Evropská unie by měla přijmout legislativu, která demokratickým politikům zajistí minimálně vyvážený poměr zobrazování pozitivních a negativních komentářů.
Odkazy:
Facebookový profil europoslance Tomáše Zdechovského
Můj facebookový profil
Jak fungují algoritmy na sociálních sítích
Varianty tlačítek „To se mi líbí“ na facebooku
Facebook a konec spolupráce s ověřovateli faktů
Jak zachází Facebook s příspěvky uživatelů