Článek
Ukradená revoluce. Tak Sametovou revoluci nazývá např. Tomio Okamura v návaznosti na bývalého studentského vůdce Martina Mejstříka.
Většina konspiračních domněnek se odvíjí od faktu, že revoluce proběhla příliš hladce a plynule, snad aby dala za pravdu slovům slavného britského historika Timothy Gartona Asche.
V Polsku to trvalo deset let, v Maďarsku deset měsíců, v NDR deset týdnů a v Československu to možná potrvá deset dnů.
Můžeme rozlišit tři hlavní okruhy nejčastěji uváděných konspirací:
- Dopředu připravený plán tajných služeb
- Havel byl tajným agentem určeným k převzetí moci
- Spiknutí k zachování beztrestnosti komunistických představitelů
Připravený plán
Bylo všechno součástí jasně promyšleného plánu? Organizovala převrat CIA, KGB nebo alespoň StB? Toto vysvětlení nás láká, protože nabízí zdánlivý řád v chaotickém sledu nepravděpodobných náhod.
Z dnešního pohledu nám do sebe všechno zapadá. Všichni účastníci působili připraveně. Snad jako by na svou životní roli byli dopředu nachystaní.
Socialistické režimy se však v závěru 80. let hroutily po celé Evropě. Při konci roku 1989 už v podstatě pouze ČSSR zůstávala osamoceným stalinistickým skanzenem. Nekonspirujeme, když konstatujeme, že se čekalo, „až to spadne“.
Ač nikdo z tehdejších aktérů nemohl skutečně vědět, kdy a jak konkrétně se tak stane. A kdyby bylo vše dopředu připravené, nezačala by StB svazky agentů divoce skartovat až v prosinci. Nemáme tedy pražádného důvodu k závěru, že byl převrat dopředu naplánovanou akcí.
Převozník Havel
Druhá část konspiračních teorií se zaměřuje na osobu Václava Havla. Toho dehonestuje jako agenta západu, princátko, které si užilo fešácký kriminál. A také byl prý loajálním spolupracovníkem StB, který byl vybrán do role převozníka mezi režimy.
Proč však premiér Ladislav Adamec odmítal při jednání se zástupci Občanského fóra právě Havlovu přítomnost? Že by se snad komunistický pohlavár bouřil proti tomuto plánu?
A proč nebyl 17. listopadu Havel osobně přítomen, nýbrž se zašíval na Hrádečku? Údajně se chystal až 10. prosince na demonstraci ke Dni lidských práv. Kdyby byl dopředu připraveným převozníkem, nepřítomnost 17. listopadu by ohrožovala jeho plánovanou pozici. Buď tedy akce nebyla tak dokonale naplánována, nebo Havel nehrál roli, kterou mu konspirátoři přisuzují.
Havel se stal symbolem nadějí, které občané do Sametové revoluce vkládali. V reálném životě se tyto naděje nenaplnily. Havel se pak změnil v symbol zklamání a nenávisti.
Nemáme tedy žádné důkazy o tom, že by byl Havel agentem nebo loutkou, kterou mocní ve své vyšší hře využili. Jde tak o čistou dezinformaci, která má za cíl pošpinit a poplivat památku hlavního představitele Sametové revoluce a tím i samotný 17. listopad.
Nepotrestání pohlavárů
Proč po pádu komunistické diktatury nenásledovaly tvrdé represe vůči jejím představitelům? Šlo o spiknutí StB a KGB s disidenty?
Podívejme se na věc realisticky. Za co by měli být souzeni? Mysleme si o jejich jednání své. Pravdou však je, že nejednali protiprávně dle zákonů, které za minulého režimu platily. Měly se rychle horkou jehlou ušít zákony na míru pro potrestání konkrétních lidí? V čem bychom se pak lišili od komunistů v roce 1948?
Bývalí komunisté také zůstaly v úřadech soudců a udělali kariéry v byznysu. Bývalí estébáci se dostali do vysoké politiky. Je to problém? Tak jsme si je neměli volit.
Už v dobách hluboké komunistické totality se k otázce možné budoucí viny a trestu vyjádřil sám Václav Havel ve své slavné eseji Moc bezmocných.
Tehdejší normalizační Československo Havel nazývá posttotalitním husákovským režimem, kde není potřeba politických procesů a koncentračních táborů, protože všichni se hlídají navzájem.
A když jsou všichni trochu vinní, jak chcete viníky potrestat? Měly se snad zřídit lidové soudy a miliony lidí vyhazovat z práce a zavírat do vězení?
Ukradli nám revoluci?
Domněnek o spiknutích a konspiracích stojících za Sametovou revolucí je fůra. Žádné se však zatím nepodařilo doložit skutečnými důkazy. Když chceme konspirovat, můžeme si z nesouvisle vysypaného pytlíku informací pospojovat jednotlivé dílky tak, aby všechno souviselo se vším a všechno dávalo smysl. To je podstata konspirační teorie. Výsledek vypadá jasně a srozumitelně. Nabízí vysvětlení. Ale to vysvětlení je iluzí.
Nejsme spokojeni s aktuální politikou, systémem či životem? Možná jsou na vině ti zlí ONI, co nám ukradli revoluci. Anebo bude chyba někde jinde.
Zdroje: