Článek
Jedná se o situaci, kdy Vy, nebo druhý rodič podáte na soud návrh týkající se vašeho společného dítěte. Dítě musí být nezletilé, tedy pod 18 let věku. Podané návrh se asi nejčastěji týkají úpravy poměrů, styku rodiče s dítětem a výživného. Navrhnout lze ale také například změnu příjmení dítěte, změnu výchovného prostředí či osvojení.
Ve všech těchto případech je soudem, na který návrh podáte, po zahájení řízení jmenován kolizní opatrovník dítěte. Tím je OSPOD. Lidsky řečeno. Oba rodiče se účastní řízení a nemohou tedy (pouze v tomto řízení) zastupovat své dítě. Je potřeba, aby jej zastupoval někdo nestranný a tím je OSPOD. Stejně jako si rodiče mohou najmout právního zástupce, dítě je u soudního jednání zastupováno pracovníkem OSPOD.
Tento pracovník by měl s každým dítětem, které již navštěvuje základní školu či starším, probrat situaci, která nastala, poučit jej a zjistit jeho názor na věc. Někdy je takto hovořeno i s dětmi mladšími. Za účelem pohovoru s dítětem kontaktuje pracovník rodiče a požádá je o zprostředkování kontaktu s dítětem, nejčastěji formou schůzky na OSPOD. S dítětem mluví zpravidla o samotě a adekvátně věku jej poučí o jeho právech v probíhajícím řízení, o řízení samotném a také o své roli kolizního opatrovníka v rámci tohoto řízení. Následně pokládá dítěti otázky týkající se soudního řízení. Potřebuje znát jeho stanovisko k věci, aby jej následně mohl u soudu zastávat.
O roli OSPOD jako kolizního opatrovníka by měli být poučeni také oba rodiče. V případě úpravy poměrů vůči dítěti (tedy stanovení toho, jaká bude forma péče o dítě – společná, střídavá či výlučná) by měly být zjištěny také základní informace o rodičích – mají vhodné bytové podmínky pro dítě, jsou schopni o něj pečovat, dokáží jej zabezpečit? Dále může zjišťovat také stanovisko rodičů k věci samotné.
Pokud jeden z rodičů zpochybní bytové podmínky druhého rodiče, je na OSPOD, aby toto prošetřil. Může se tak stát, že pracovník OSPOD přijde k Vám domů zkontrolovat to, zda máte bytové podmínky vhodné pro pobyt dítěte a péči o něj. Pokud k sobě domů tedy chcete dítě brát. Stejně tak může přijít do domu Vaší partnerky či k Vašim rodičům.
U samotného jednání je pracovník OSPOD vždy přítomen. Pokud je u soudu osobně přítomno i dítě (je předvoláno k jednání) a probíhá jeho slyšení, je u něj přítomen pouze soudce a pracovník OSPOD, případně soudní zapisovatel.
Podá-li po jednání některý z účastníků odvolání, proběhne další jednání u soudu druhé instance. I zde bude nezletilé dítě zastupovat pracovník OSPOD.
Jaká forma péče bývá upřednostňována? Jak funguje společná péče? A jak na výpočet výživného? O tom zase příště.