Článek
Podpořit dodržování lidských práv a principů demokracie se do Budapešti vydal Filip Milde z iniciativy Jsme fér s partnerem a kolegyní Adélou Horákovou. „Můj celkový dojem skvěle shrnuje titulek z maďarských novin hvg.hu, že tento Pride byl pohřebním průvodem Orbánova režimu,“ říká Filip. „Měl jsem silný pocit, že se odehrává opravdu historická událost. Počty lidí byly ohromné. Nikdo se nestrkal, všichni byli trpěliví a v hlubokém souladu. Pride byl policií zakázaný, takže trasu nezajišťovali policisté, nebyly přistaveny sanitky, jak to člověk běžně vídá. Lidé sami prošli ulicemi a ukázali, že mají Orbána plné zuby,“ popisuje.

Skutečnou hrozbou pro maďarské děti je sexuální zneužívání Orbánovými spojenci. Ne LGBT lidé, jejich rodiny a Pride festivaly.
Podobně svou zkušenost líčí Lenka Hronová, která se ve dnech před Pridem jako zástupkyně Prague Pride účastnila mezinárodní lidskoprávní konference Budapest Pride 30. „Byla cítit ohromná sounáležitost, účastnili se lidé z celého světa. Přijeli do podmínek, které nevěděli, jaké budou. To je pro mě to nejsilnější,“ popisuje. Zároveň připomíná, že v zemích, kde jsou práva LGBT+ lidí respektována, je dnes Pride brán jako oslava, zábava, procházka městem. Zapomíná se, že Pride začínal v dobách, kdy vyjít veřejně do ulic znamenalo pro LGBT+ lidi riziko. „V Maďarsku jsme se vrátili ke kořenům Pridu. Ty stovky tisíc lidí přišly, přestože jim hrozily pokuty, zásah policie, nad organizačním týmem visí rok vězení. Nikdo nevěděl, co má čekat. A o tom Pride je – nejdeš se pobavit, jdeš do ulice vyjádřit svůj postoj, i když se může stát cokoliv,“ říká Lenka.
Nevěděli jsme, jestli nás bude 500 nebo 50 tisíc
Strhující návštěvnost jistě překvapila nejen Viktora Orbána, ale i samotné účastnictvo. Vedení Budapest Pride mluví o víc než 200 tisících lidí. Filip Milde ale upozorňuje, že některé odhady hovořily až o 400 tisících účastníků a účastnic. „Nepřekvapilo mě to. Ty davy byly tak neskutečné. Hned jsem říkal, že tam musí být snad půl milionu lidí!“ nevěřícně kroutí hlavou nad nejlidnatějším shromážděním v Maďarsku od 80. let minulého století. Zdůrazňuje, že zatímco průvod byl zakázaný, tři demonstrace extrémistických uskupení byly úřady oficiálně povoleny.

Lenka Hronová v průvodu Budapest Pride
Lenka přiznává počáteční nejistotu ohledně toho, kolik lidí se v průvodu vůbec sejde. Potěšila ji účast poslanců a poslankyň Evropského parlamentu, kteří nezůstali jen u slibů a skutečně dorazili na místo. „V pátek jsem se na doprovodné diskuzi potkala s poslancem z Nizozemska. Řekl, že jich tam je 35 z dolní sněmovny. Ohromilo mě, jak to politická reprezentace úplně jiné země vzala vážně a přijela podpořit svobodu shromažďování! A my tam měli jedině europoslankyni Markétu Gregorovou (Piráti). Naši politici a političky se snaží být LGBT+ friendly, ale když pak o něco skutečně jde, dají si jen fotku na sociální sítě,“ krčí rameny Lenka. Naráží tím zejména na europoslankyni Danuši Nerudovou (STAN) – její kolegyně z podcastu Duo z Bruselu Veronika Cifrová Ostrihoňová (progresívne Slovensko) v Budapešti byla. „Podporu máš vyjádřit osobní přítomností,“ uzavírá Lenka.
Pár hřebíků do rakve autoritářského režimu
Kvůli přeplněným ulicím se průvod často zastavoval, takže bylo dost času hovořit s dalšími lidmi v davu. „Pride přišli podpořit i dřívější voliči Orbána. Mluvil jsem se dvěma holkami, které ho samy dřív volily, včetně jejich rodin. Říkaly mi, jak už ho mají dost,“ dodává Filip. Hlas z ulice potvrzuje i poslední průzkum veřejného mínění, podle kterého má proevropsky orientovaná strana Tisza europoslance Pétera Magyara až 18bodový náskok oproti Obránovu Fideszu (u voličstva, které se opravdu chystá k volbám: 52 oproti 34 %).
💥📈 Hungary’s latest poll shows Péter Magyar’s pro-Western Tisza party leading Viktor Orbán’s pro-Kremlin Fidesz 52–34%—an 18-point gap.
— Szabolcs Panyi (@panyiszabolcs) June 30, 2025
Tisza’s rise is slowing, but Fidesz continues to erode amid Hungary’s economic decline.
Poll by 21 Research Institute via @24ponthu. pic.twitter.com/9gZyXmnbAo
Na druhou stranu maďarská veřejnost se o rozsahu celé akce mohla dozvědět pouze z internetu. Státní televize o Budapest Pride v sobotu ani v neděli ráno zarytě mlčela. Zabývala se vlnou veder, Orbánovým projevem a prohlášením ruského diktátora Vladimira Putina, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj není legitimní hlavou státu.
Plné ulice Budapešti však nejsou to jediné, z čeho má mít Viktor Orbán těžkou hlavu. Poslední data Eurostatu ukazují, že pod jeho vládou stále víc tíhnoucí k Rusku se jeho země stala nejchudší zemí EU co do blahobytu domácností. Maďarské domácnosti nyní spotřebovávají pouze 72 % průměru EU, což je nejméně ze všech 27 členských států. Státní majetek a evropské dotace plynou do kapes politickým kamarádíčkům, běžní Maďaři se doma perou s nízkými platy a vysokou inflací, střední třída mizí. Na tento odstrašující případ bychom měli myslet při podzimních volbách, až budeme uvažovat o tom, zda svůj hlas nevhodit Orbánovým obdivovatelům.
Jak ubránit českou demokracii
Politická situace není dobrá ani v České republice. Kvůli otrávenosti lidí a pocitu zklamání ze systému nám v nadcházejících volbách hrozí, že se naše země dostane do rukou populistů a extrémistů jedoucích na vlně nenávisti. Jak se poučit z vývoje u našich sousedů? Jak se v současném světě orientovat a nenechat se politicky obalamutit? Na Prague Pride Festivalu, který se koná od 28. července do 3. srpna, proběhne několik diskuzí o tom, jak bránit demokracii a svobodu žít život dle vlastních představ.
Zveme vás na diskuzi Hrozí nám maďarská cesta? Vliv anti-gender hnutí na queer práva, rozhovor autorů podcastu Padni komu padni s hostkami na téma Když rovná práva nejsou samozřejmost, diskuzi s hosty a hostkami ze Slovenska o tamní politické situaci Nad Tatrou sa blýska a živé natáčení podcastu Café Evropa na téma Svoboda pod tlakem: Proč tolerance ustupuje populismu?