Článek
Advent a Vánoce v Arcibiskupském paláci se budou konat od 30. listopadu do 31. prosince. Návštěvu si můžete naplánovat třeba na středu, pátek, sobotu či neděli. Ke každé vstupence dostanete navíc jako bonus punč zdarma v nedaleké restauraci U Kristýna.
Čekají vás slavnostně vyzdobené sály s květinovými dekoracemi od aranžérek ze Správy arcibiskupského zámku a zahrad. Projdete se obdobím adventu až do Štědrého dne. Nebude chybět ani tradiční výstava betlémů. Ty zapůjčil Jaroslav Tesař z Českého sdružení přátel betlémů.
Latinské slovo adventus znamená příchod. A právě od něj se odvozuje název adventu jako období čekání na narození Ježíška. Dodnes je mezi lidmi hojně rozšířen zvyk zapalování svíček na adventním věnci. Jak s každou zapálenou svící postupně přibývá světla na věnci, blíží se Vánoce. Čím více světel svítí, tím blíže jsme narození Ježíška, který je pro všechny věřící věčným světlem života a vítězem nad temnotou.
Proto se také vypráví, že jeho příchod ohlásila hvězda, která vyšla nad Betlémem. Tehdy se věřilo, že objevení nové hvězdy je předzvěstí významné události, a tak se za betlémskou hvězdou vydali tři mudrci. Hvězda je tenkrát dovedla do Betléma, kde spatřili Jezulátko v jeslích na seně. Adventní prohlídky jsou proto symbolicky zakončeny výstavou betlémů.
Vánoce, jak je známe dnes, se začínaly formovat až v průběhu 19. století. V době baroka byly převážně církevním svátkem, který se slavil hlavně v kostelích. V chrámech byly umístěny jesličky a dokonce se tam i hrála představení o narození Ježíška. Vše se ale změnilo s dobou osvícenství. Marie Terezie považovala vánoční hry i vystavování jesliček za dětinské. Jejich zákazem nechtěně přesunula oslavy narození Páně k rodinným krbům a pomohla i rozvoji lidového betlémářství.