Článek
Anonymní test závislosti na alkoholu
Připravili jsme pro vás interaktivní test, který vám pomůže zjistit, zda může být váš vztah k alkoholu problematický. Test obsahuje 27 otázek, je zcela anonymní a zdarma. Jeho vyplnění vám nezabere ani 5 minut.
Test vychází z odborných metodik pro zjišťování rizikového užívání alkoholu. Nejde o stanovení lékařské diagnózy, ale o orientační zjištění, zda byste měli svůj vztah k alkoholu přehodnotit.
Jak jsme na tom s alkoholem v České republice?
Čísla z roku 2024 jsou alarmující. Denně nebo téměř denně pije alkohol 6-11 % dospělých Čechů (11-19 % mužů a 4-5 % žen). Rizikově konzumuje alkohol 15-18 % populace starší 15 let, což představuje přibližně 1,3-1,6 milionu obyvatel. Z nich 6-10 % dospělých (600-900 tisíc osob) spadá do kategorie škodlivé konzumace alkoholu.
Ročně v souvislosti s alkoholem zemře v Česku 6-7 tisíc osob, což představuje 6 % celkové úmrtnosti (10 % u mužů a 2 % u žen). Nejvyšší relativní zátěž alkoholem je ve věkové skupině 35-44 let, kde alkohol způsobuje 26 % celkové úmrtnosti u mužů a 17 % u žen.
Proč je dobré znát svůj vztah k alkoholu?
Mnoho lidí si neuvědomuje, že jejich pití může být problematické. Závislost na alkoholu se rozvíjí postupně a nenápadně. Začíná to obvykle nevinně - sklenkou po práci, postupně se množství zvyšuje, až se stane pravidelnou součástí života.
Včasné rozpoznání problémů s alkoholem může zabránit vážným zdravotním komplikacím. Nadměrná konzumace alkoholu může způsobit onemocnění jater, jako je cirhóza, poškození nervového systému vedoucí k poruchám paměti, kardiovaskulární problémy včetně vysokého krevního tlaku, psychické potíže v podobě depresí či úzkostí a také sociální problémy projevující se konflikty v rodině nebo ztrátou zaměstnání.
Co dělat, pokud test ukázal riziko?
Pokud test ukázal, že by váš vztah k alkoholu mohl být rizikový, nepropadejte panice. Prvním krokem je uvědomění si problému. Zkuste si vést deník pití a zaznamenávat, kdy a kolik pijete.
Můžete také promluvit si s vaším praktickým lékařem o svých obavách. Další možností je kontaktovat adiktologickou poradnu ve vašem regionu, kde vám poskytnou odbornou pomoc. Mnohým lidem pomůže postupné omezování pití nebo zapojení se do programů jako je „Suchej únor“, který vám ukáže, že lze žít i bez alkoholu.
Závěr
Alkohol je součástí naší kultury, ale jeho nadměrné užívání může vést k vážným problémům. Test závislosti na alkoholu vám může pomoci zjistit, zda je váš vztah k alkoholu v pořádku, nebo zda byste měli začít situaci řešit.
Pamatujte, že vyhledat pomoc není známkou slabosti, ale naopak odvahy a zodpovědnosti k sobě i svým blízkým.
Použité zdroje:
Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti: Zpráva o alkoholu v ČR 2024. https://www.drogy-info.cz/data/obj_files/35689/1353/Zpr%C3%A1va%20o%20alkoholu%20v%20%C4%8CR%202024_web250326-opr_fin02.pdf
Státní zdravotní ústav: Národní výzkum užívání tabáku a alkoholu v České republice 2020. https://www.alkoholpodkontrolou.cz/