Hlavní obsah

Český Vědecký průlom Tomáše Čermáka: Studená plazma jako budoucnost čisté vody

Foto: Tomáš Čermák: sociální sítě Instagram Tomáš Čermák

Český student Tomáš Čermák vyvinul zařízení využívající studené plazma k čištění odpadních vod které odstranit 98 % bakterií, což je neuvěřitelné a efektivně likviduje zbytky antibiotik a dalších léčiv, které běžné čistírny nedokážou eliminovat.

Tento systém, nazvaný ,,PURA,, dokáže během tří minut odstranit 98 % bakterií, což je neuvěřitelné.

Článek

Osmnáctiletý student Tomáš Čermák z Biskupského gymnázia v Hradci Králové je výraznou osobností české vědy a zaslouží si poděkování a má náš obdiv.
Jako nejmladší vědecký pracovník Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR vyvinul zařízení využívající studené plazma k čištění odpadních vod.


Tento systém, nazvaný ,,PURA,, dokáže během tří minut odstranit 98 % bakterií, což je neuvěřitelné a efektivně likviduje zbytky antibiotik a dalších léčiv, které běžné čistírny nedokážou eliminovat.

Za tento inovativní přístup obdržel spolu se slovenskou spoluautorkou Annou Podmanickou prestižní cenu ,,Earth Prize 2025, čímž se stal prvním vítězem z České republiky a Slovenska.


Čermák zdůrazňuje význam zapojení mladých lidí do vědeckého výzkumu již na středních školách, neboť to umožňuje včasné řešení aktuálních problémů, jako je kontaminace vod léčivy.

Očista odpadních vod má zásadní význam nejen pro lidské zdraví, ale i pro ochranu přírodních cyklů. Pokud jsou vody očištěny správně, nevstupují do půdy a vodních toků škodlivé chemické látky, které by jinak narušovaly rovnováhu v ekosystému.
Zamezením kontaminace zemní půdy a podzemních vod chráníme nejen biologický život, ale i přirozené prostředí v chráněných oblastech. Taková péče o vodu je pro budoucnost klíčová protože kde proudí čistá voda, tam může růst život v harmonii.

Věříme, že český byznys i průmysl co nejdříve zareagují na tento významný objev a podpoří zavedení této technologie do praxe. Zapojení PURA systému do reálného provozu by mohlo výrazně zlepšit kvalitu vodních zdrojů, chránit přírodu a zároveň ukázat, že česká věda má co nabídnout nejen doma, ale i ve světě.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz