Článek
Historie hradu Krakovec
Stavba hradu Krakovec se datuje do období vrcholné gotiky, konkrétně do let 1381–1383. Jeho zakladatelem byl křivoklátský purkrabí Jíra z Roztok. Krakovec vznikl na nevysoké ostrožně nad soutokem dvou potoků jako luxusní a architektonicky vyspělé sídlo, které v mnoha ohledech předčilo i tehdejší královské hrady.
Po Jírovi z Roztok přešel hrad roku 1410 do rukou Jana Lefla z Lažan, který zde v roce 1414 poskytl azyl mistru Janu Husovi před jeho cestou do Kostnice. V 16. století byl pod hradem vystavěn pivovar, později došlo k renesančním úpravám. Třicetiletá válka a požáry v 17. a 18. století však znamenaly postupný úpadek a chátrání hradu, který byl v roce 1783 definitivně opuštěn a proměnil se ve zříceninu.

Legenda o Krakovci: O zakletém rytíři
Vypráví se, že zakladatel hradu Jíra z Roztok ukryl v podzemí Krakovce velký poklad. Za svou pýchu byl však zaklet a jeho duch prý dodnes střeží skryté bohatství. Každý rok na svatého Jana obchází hrad v brnění a cinká klíči od pokladnice. Říká se, že poklad najde jen ten, kdo má čisté srdce – chamtivce prý rytířův duch navždy uvězní v podzemí hradu.

Hrad Brtník z pohádky Ať žijí duchové!
Hrad Krakovec je v povědomí mnoha lidí neodmyslitelně spjat s legendárním dětským filmovým muzikálem Ať žijí duchové!, který zde byl natáčen v roce 1977 pod režijním vedením Oldřicha Lipského. Ve filmu vystupuje Krakovec jako pohádkový „hrad Brtník“, kde parta dětí chce vybudovat svou klubovnu a setkává se zde s rytířem Vilémem Brtníkem z Brtníku (Jiří Sovák) a jeho dcerou Leontýnkou (Dana Vávrová).
Natáčení probíhalo přímo v prostorách zříceniny i v jejím okolí. Filmaři museli kvůli některým scénám improvizovat – například filmová střecha hradu nikdy neexistovala a byla vytvořena pouze jako kulisa před hradem, kterou pak pomocí triků „přenesli“ na zříceninu. Pro scény s trpaslíky využili sportovní oddíl dospělých, které ve filmu následně zmenšili filmovými efekty.
Kromě samotného hradu se některé záběry natáčely i v okolních obcích, například v Novém Kníně a Mníšku pod Brdy, kde stojí filmový obchod.
Díky filmu Ať žijí duchové! se Krakovec stal známým po celé republice a dodnes láká návštěvníky všech generací, kteří chtějí spatřit místo, kde vznikla tato oblíbená pohádka.
