Článek
Kohoutův mlýn, známý také jako Volfovský, Huťský, Německý nebo Martinovský, patří k nejstarším a nejvýznamnějším mlýnům v okolí Rakovníka. První písemná zmínka pochází již z roku 1379, kdy jej koupila vdova Kačka Hlaváčová od rakovnického faráře Pavla. Mlýn měl v průběhu staletí strategický význam nejen pro zásobování okolí moukou, ale i jako součást místní krajiny a hospodářství.

V roce 1407 získal mlynář na základě privilegia právo brát dříví z křivoklátských lesů a rakovnický děkan mohl lovit ryby v potoce u mlýna. V 15. století se mlýn několikrát měnil majitele, často v důsledku dědictví nebo prodeje. V letech 1440–1450 byl mlýn dokonce pustý, později jej obnovil Jan Myslice a jeho potomci. V 16. století mlýn několikrát vyhořel, například v roce 1599, kdy jej obec musela znovu vystavět a zřídit při něm valchu.
K mlýnu patřily i rozsáhlé pozemky a hospodářské budovy, což z něj činilo významné hospodářské centrum. V průběhu staletí zde působily známé mlynářské rody, například Myslicovi, Chodourovi, Volfa a později Kohoutovi. V roce 1837 byla majitelkou Magdaléna Kohoutová, v roce 1930 pak Kateřina Kohoutová.
Pověsti a tragédie
Kohoutův mlýn je opředen i pověstmi a smutnými událostmi. Nejznámější z nich vypráví o mlynářské rodině, která dlouho nemohla mít děti. Po postavení kapličky zasvěcené sv. Janu Nepomuckému se jim narodil syn, který však v mlýnici tragicky zahynul. Rodiče svého syna brzy následovali. Kaplička stojí nad mlýnem dodnes a připomíná nejen víru, ale i smutný osud rodiny.

Závěr
Kohoutův mlýn dnes zůstává nejen významnou historickou památkou, ale i klidným místem, které láká k zastavení a zamyšlení. Jeho malebné okolí, tiché údolí Rakovnického potoka a výhled na kapličku vytvářejí kouzelnou atmosféru, která osloví každého návštěvníka. Procházka k mlýnu patří mezi nejkrásnější výlety v okolí Rakovníka – nabízí nejen pohled do dávné minulosti, ale i možnost vychutnat si přírodu a klid venkova. Pokud hledáte tip na příjemnou procházku s nádechem historie a tajemství, Kohoutův mlýn je tou pravou volbou.

Zdroj: Mapy.cz