Článek
Do boje proti Česko-vatikánské smlouvě se pustili z politické scény zejména Piráti. Považují za kontroverzní ustanovení o zpovědním tajemství. Jejich argument, že by smlouva chránila sexuální násilníky v církvi je však zcela mylný. Zpověď opravdu nefunguje tak, že přijde věřící, svěří se s těžkým hříchem, kněz mu dá rozhřešení a celá věc je vyřešená. Piráti buď nemají dostatek informací, nebo jim jde pouze o šíření stereotypních předsudků ohledně církve. Bylo by ale dobré jejich omyly uvést na pravou míru.
Zpověď není ochrana zločinců
Naprosto zásadní je si vyjasnit, že zpovědní tajemství nikdy nevzniklo proto, aby chránilo faráře ve zpovědnici, nebo dokonce církev jako instituci. Má chránit věřící, kteří se ocitnou ve složité životní situaci a potřebují svůj osud zkonzultovat s duchovním. Kněz navíc nedává pouze rozhřešení, ale kajícník má splnit výzvu k nápravě svých činů.
Pokud tedy například spáchá zločin, farář jej vyzve, aby se přihlásil na policii a až poté mu obvykle udělí rozhřešení. To se týká i případů, kdy je pachatelem jiný kněz. Otázka sexuálních zločinů, na které tolik upozorňují kritici, je pak ošetřena obzvlášť důkladně. Papež totiž zavedl dokument Vos estis lux mundi (Vy jste světlo světa), který nařizuje u sexuálního zneužívání oznamovací povinnost.
Omezení zpovědního tajemství by způsobilo víc škody
Naprosto klíčové je pak zpovědní tajemství v případech, kdy se lidé svěřují s těmi nejintimnějšími a nejosobnějšími záležitostmi. Věřící tak chrání například při scénáři, když se rozhodne rozvést a intimní záležitosti se kterými se svěřil nemohou být využity u rozvodového řízení.
Pokud by zpovědní tajemství neexistovalo, pachatelé by se možná se svými činy nesvěřili nikomu. Pokud se svěří alespoň knězi, může to naopak pomoci k tomu, aby je bylo možné potrestat. Scénáře, že by do zpovědnic mířili desítky sexuálních zločinců, kteří tam jdou bezstarostně oznámit své spáchané i plánované skutky, jsou zcela mylné.
Uvedení pojmu pastorační pracovník má svůj důvod
A zbytečnou paniku šíří kritici také tím, že by zavedení práva podobného zpovědnímu tajemství i pro pastorační pracovníky dávalo větší možnosti k zamlčování trestných činů. Do této kategorie totiž spadají i lidé, kteří nemají kněžské svěcení a jsou z církevního pohledu vlastně laiky, ale přesto pracují s lidmi v citlivých situacích.
Pojem pastorační pracovník zaštiťuje například nemocniční kaplany, kteří většinou pracují pouze v rámci pověření a nemají kněžské svěcení. Pokud by se na ně ochrana důvěrných rozhovorů nevztahovala, umírající by se mohli bát svěřit a poradit ohledně toho, co je tíží a trápí. Právě možnost svěřit se před smrtí Bohu je pro mnohé věřící důležitá a tito lidé by tak měli být ochráněni, aby mohli ulehčit svému svědomí, což smlouva s Vatikánem zajistí. Také zde přitom může rozhovor s kajícníkem naopak přispět k vyřešení do té doby neoznámených zločinů.
Zpovědní tajemství je důležité pro svobodu vyznání
Myslím si, že ochrana zpovědního tajemství je klíčová pro svobodu vyznání a ochranu věřících. Lidé totiž přicházejí ke zpovědi s tím, aby své hříchy napravili, což vyžaduje i kněz. Ne jen aby zločiny oznámili, přijali rozhřešení a bez obav páchali dál. Takto zpověď nefunguje a vyjádření Pirátů i dalších kritiků pouze dokazují, že nechápou církevní principy.
Zdroje:
https://www.pirati.cz/jak-pirati-pracuji/pojistka-pro-nasilniky-ale-ne-pro-obeti-pirati-kritizuji-senat-za-podpis-smlouvy-s-vatikanem/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zpov%C4%9Bdn%C3%AD_tajemstv%C3%AD
https://www.cirkev.cz/vatikanska-smlouva-nejde-o-privilegia-cirkve_46214
https://proboha.cz/magazin/vira/krestanstvi-cirkev/danielkvasnicka/2024/12/zpovedni-tajemstvi-chrani-ale-ma-sva-pravidla-je-to-predevsim-dohoda-mezi-kajicnikem-a-knezem/