Článek
Ondřej Sekora se proslavil jako významný umělec, a to zejména vytvořením populárního komiksu Ferda Mravenec. Původně se ale chtěl stát právníkem. Toto studium nakonec vzdal a roku 1921 nastoupil do redakce Lidových novin v Brně, kde působil jako sportovní redaktor a kreslíř. Už tehdy upozorňoval na nebezpečí fašismu a tvořil karikatury Adolfa Hitlera, proti kterým protestovalo německé velvyslanectví.
Málo se také ví o tom, že Sekora se dá považovat za zakladatele československého a českého ragby. Tento sport poznal při pobytu v Paříži a ve své domovině jej popularizoval vydáváním a ilustrováním ragbyových pravidel, vedením dvou mužstev v pozici trenéra a později také jako rozhodčí.
Nacistické pronásledování
I když na Sekoru měli nacisté spadeno už kvůli jeho karikaturám Hitlera, do opravdových problémů se dostal až kvůli židovskému původu své manželky. Prokázal však charakter, nenechal se zastrašit a odmítl se s ní rozvést. To mu samozřejmě nacistický režim nedokázal odpustit a Sekora strávil období od října 1944 až do konce druhé světové války v německých pracovních táborech. Měl tolik štěstí, že tyto útrapy přežil. Stejně tak jeho manželka, která poslední rok války strávila v koncentračním táboře v Terezíně.
I když Sekora nacistické věznění přežil, podepsalo se na něm velmi výrazně a negativně. V poválečném období totiž zcela propadl zlu komunistické ideologie. A nejen on. Komunistickou propagandu začal aplikovat i do sdělení svých pohádkových postaviček, včetně velmi známého Ferdy Mravence.
Rudá propaganda pro děti
Kreslené komiksy s hlavním hrdinou Ferdou Mravencem Sekora začal tvořit už za první republiky. Po roce 1948 však prošel velkou ideologickou proměnou. Z Ferdy Mravence se po únorovém převratu stala silně propagandistická postava, která měla pomáhat budovat socialismus.
Je alarmující, že Ondřej Sekora neváhal z komunistické propagandy vynechat ani děti. Možná se inspiroval jedním ze Stalinových výroků, ve kterém zdůrazňoval význam knižní propagandy: „Potřebujeme inženýry, kteří konstruují vysoké pece, a potřebujeme inženýry, kteří sestrojují automobily, traktory. Avšak ne méně potřebujeme také inženýry, kteří dovedou konstruovat lidské duše; vy, spisovatelé, vy jste inženýry, kteří konstruují lidské duše.“
Pohádky se měly stát prorežimními
Zatímco díla Aloise Jiráska ani Mikoláše Aleše byla ideologicky přepisována až po jejich smrti a tudíž se nemohli bránit, Ondřej Sekora šel naopak novým pořádkům ochotně naproti. Knihy o Ferdovi Mravencovi a brouku Pytlíkovi přepisoval tak, aby se zalíbily komunistickému režimu.
Pro příklad, z knížek o Ferdovi například vymazal režimu nežádoucí slovo „nebe“, které všude nahradil výrazem „obloha“. Vadily také skautské uniformy, které Sekora ochotně ze svých knih po nástupu komunismu odstranil. A v poúnorových dílech nechyběly ani pasáže jako „Vstávat, kluci, pětiletka, proženem vám trochu lejtka.“ Ale neváhal zajít ještě dál, když osobně vydal dětské knihy s názvem O zlém brouku bramborouku nebo O traktoru, který se splašil. To už byly čistě budovatelské braky, které neměly s jeho kvalitní prvorepublikovou tvorbou nic společného.
Sekora podporou komunistů pošlapal svou práci
Komunisté si Sekorovy práce velmi cenili. Získal titul zasloužilého umělce a Cenu Marie Majerové za literaturu. Přesto se nabízí otázka, proč se jednomu totalitnímu a zločinnému režimu postavil, ale s druhým ochotně spolupracoval a šířil jeho propagandu. Mohl to dělat pro peníze, z touhy po moci, ale také kvůli zkušenostem s nacistickou perzekucí. Důvod se dnes už nedozvíme.
Tak či tak, Sekora tímto svým selháním uškodil především sám sobě a zneuctil svou práci i životní odkaz. Ideologické zneužívání knižní tvorby pro děti je totiž obzvláště odsouzeníhodné. Na rozdíl od spisovatele Pavla Kohouta bohužel Sekora nebyl ani případem chvilkového mladického selhání. Členství v KSČ i aktivní účast na propagandě komunistického režimu mu vydržely až do konce života.
Zdroje:
https://www.irozhlas.cz/kultura/literatura/ondrej-sekora-ferda-mravenec-komiks-komunisticka-strana-terezin-literatura_1909251047_gak
https://www.ustrcr.cz/uvod/antologie-ideologickych-textu/ondrej-sekora-a-ferda-mravenec/ondrej-sekora-a-ferda-mravenec-historicky-kontext/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ond%C5%99ej_Sekora
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ferda_Mravenec
https://plus.rozhlas.cz/pavel-kohout-stydim-se-ale-po-svem-6512433?nonmob=1