Hlavní obsah
Lidé a společnost

Rekreace ROH navázaly na nacistickou tradici. Měly upevňovat socialistickou morálku

Foto: Martin "Matematik" Vašek, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Rekreační pobyty pod taktovkou Revolučního odborového hnutí byly oblíbené, ale režim jejich prostřednictvím lidem vnucoval svou ideologii. Místo bezstarostné dovolené se tak budovala socialistická morálka a upevňovaly se soudružské vztahy.

Článek

Pokud se podíváme dále do historie, komunisté nebyli první, kdo přišel s podnikovými rekreacemi. Obdobou Revolučního odborového hnutí neboli ROH byla v nacistickém Německu organizace Kraft durch Freude. Šlo o nejoblíbenější nacistickou organizaci, která se starala o výhodné zájezdy pro dělníky.

Samozřejmě ale nešlo jen o obyčejné zájezdy. Celá organizace byla protkaná režimní propagandou. Kraft durch Freude například dbala na to, aby vytvořila velké německé společenství, kde budou mít lidé ze všech sociálních tříd pocit rovnosti. To vše bylo prezentováno jako dárek vůdce lidu. Ve skutečnosti však organizace sloužila také pro uklidnění společnosti během příprav na válku.

Jezdilo se nejen po Německu, ale například také do Norska, Itálie, Řecka nebo na ostrov Madeira. Pomníkem této nacistické organizace je dodnes obrovský komplex Prora na baltském pobřeží. Tento megalomanský rekreační objekt se původně jmenoval Koloss von Prora a měl být dlouhý neuvěřitelných 5 kilometrů.

Foto: Ralf Roletschek, CC BY-SA 1.0 FI <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/1.0/fi/deed.en>, via Wikimedia Commons

Prora se měla stát největším rekreačním letoviskem na světě.

Komunisté na nacistickou tradici navázali

Nacistická tradice se uchytila také v Protektorátu Čechy a Morava. Na rekreační pobyty posílal zaměstnance podniků důležitých pro tehdejší režim zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Chtěl tím zvýšit pracovní úsilí a také budovat propagandu.

Později tento projekt převzali i komunisté a upravili jej k obrazu svému. Díky znárodňování navíc získali desítky ubytovacích zařízení, často v nejlepších lokalitách po Československu. Komunisté tak mohli rekreace pojmout opravdu masově, aniž by museli budovat obří komplexy jako nacisté.

Dovolená ve stínu propagandy

Kvůli svým masovým rozměrům se rekreace ROH brzy staly fenoménem a synonymem pro dovolenou. Právě velkého společenského dopadu ale komunisté primárně využívali. Zájezdy a pobyty neorganizovali z dobré vůle, snažili se jejich prostřednictvím přispívat k upevňování socialistické morálky, soudružských a internacionálních vztahů a poznávání revoluční historie.

Právě kvůli budování soudržnosti byly pobyty často plné večerů u táboráku a tancovaček. S tím byly nedílně spojeny také románky a alkohol, o který nebylo nouze a často se popíjelo až do rána. Účastníci to však nesměli přehánět, protože případné společenské i morální prohřešky byly hlášeny zaměstnavateli, který je poté trestal. Ráno na účastníky často čekal brzký budíček a rozcvička. Program byl opravdu nabitý, aby se nikdo nenudil a hlavně aby se vzorně plnil socialistický ideál budování vztahů.

Foto: Aktron, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

V rámci rekreací ROH bylo vše podřízeno socialistické ideologii.

Vyvolení na Západ, běžní lidé do Krkonoš

Co se týká výběru místa rekreace, příliš na výběr nebylo. Alespoň pro většinu smrtelníků. Běžné pobyty se tak většinou odehrávaly v Krkonoších, Beskydech nebo Vysokých Tatrách. Populární a dostupná ale byla také lázeňská města. Pro lépe postavené zaměstnance, například členy podnikových buněk KSČ, byly k dispozici i lepší lokality. Například pobyty u moře v NDR.

Níže postaveným zaměstnancům ovšem někdy jejich podnik nenabídl rekreaci vůbec. Vzpomínala na to například bývalá prodavačka pro Liberecký Deník. „Podnik mi nikdy nenabídl ani tuzemskou rekreaci a stejně bych na ni ani neměla.“

Za hromadnými podnikovými rekreacemi tedy rozhodně smutnit nemusíme. Ať už za těmi nacistickými, nebo těmi komunistickými. Oba tyto totalitní režimy totiž jen zneužívaly volný čas lidí k působení své propagandy. Pracujícím měly rekreace dát najevo, jak dobře se o ně režim stará. Výměnou za to se očekávala určitá loajalita a obliba k režimu. Není nad to, když si nyní můžeme vyjet na dovolenou prakticky kamkoliv a rozhodovat o sobě sami. Ne čekat, co nám přidělí referent ROH.

Zdroje:

https://www.stoplusjednicka.cz/hitlerova-cestovka-kraft-durch-freude-byla-nejoblibenejsi-nacistickou-organizaci

https://plus.rozhlas.cz/nemecky-komplex-prora-masova-rekreace-mela-posilovat-nemecky-narod-8764999

https://cs.wikipedia.org/wiki/Prora

https://www.idnes.cz/cestovani/po-cesku/roh-odbory-socialismus-rekreace-zajezd-dovolena.A240721_132816_po-cesku_syk

https://cs.wikipedia.org/wiki/Revolu%C4%8Dn%C3%AD_odborov%C3%A9_hnut%C3%AD

https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/rekreace-a-tabory-roh-prima-ale-pro-vyvolene-20191015.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Související témata:

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz