Hlavní obsah
Psychologie

Digitální svět, autenticita a naše pravé já

Foto: Radka Švejnohová

Autenticita (c)

V současnosti, kdy se zdá, že celý svět je jen jedním velkým kliknutím myši, je snadné zapomenout na to, co nás dělá skutečně lidskými. Ano, technologie nám zjednodušují život, ale co když nás také odvádějí od naší vlastní autenticity?

Článek

Nedávno jsem poslouchala přednášku paní profesorky Anny Hogenové, kterou měla na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Část jejího vystoupení, konkrétně polemika týkající se konzumu a autenticity, mě donutila se k tématu vracet ještě několik dní. O jednu z jejích myšlenek se chci podělit také s vámi.

Paní profesorka Hogenová mluvila ve své přednášce o tom, jak se lidem obecně žije. Lidské jednání rozdělila na dvě základní složky. Konkrétně na konzum a autenticitu s tím, že tyto dvě hodnoty stojí doslova proti sobě. Podle paní profesorky nelze být konzumní a zároveň autentický.

Z její prezentace vyplynulo, že když je člověk konzumní, žije z toho, co je bezprostředně kolem něj. Vybírá si do života to, co je snadno, rychle a bez větší námahy na dosah ruky. Autenticita je naopak jednání, které sahá pro svou podstatu za hranice viditelného světa. Leží za jakýmsi vzdáleným horizontem, za který už pouhým okem nevidíme a nevíme, co tam najdeme. Přesto nás tento horizont láká podniknout k němu cestu a poznat ho.

Jak jste na tom vy? Máte svůj horizont, za který nevidíte a láká vás? Vyrážíte k němu, a nebo rovnou za něj? Anna Hogenová nazvala toto překračování horizontu „autentickým životem a autentickým bytím“. V tom s ní souhlasím a myslím si, že být je fajn.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám