Hlavní obsah
Umění a zábava

O filmu Osm statečných

Nikdo neví, kolik těch statečných ve skutečnosti bylo, já jsem jich napočítal osm.

Článek

V roce 1954 natočil japonský režisér Akira Kurosawa dnes už legendární film Sedm samurajů, který se stal nejslavnějším japonským filmem všech dob. Film trvá 3 hodiny a 27 minut, stal se ikonou světového filmu a mnohokrát byl použit i jako námět nebo předloha k dalším filmům, mezi nimiž je nejznámější vynikající americký western nebo kovbojka, chceme-li to tak nazvat, z roku 1960 Sedm statečných.

Americký film Sedm statečných trvá 123 minut, tedy něco přes dvě hodiny, ale i tak se mu podařilo zařadit se v západní kultuře mezi nejúspěšnější filmy, které jsou často mnohem delší.

Rozhodně to ale nebylo jednoduché, protože, když se zaměříme na super úspěšné filmy, které byly kdy natočeny, spatříme mezi nimi Pulp Fiction, historky z podsvětí s Johnem Travoltou, Samuelem L. Jacksonem a Umou Thurman, Přelet nad kukaččím hnízdem s Jackem Nicholsonem pod režisérskou taktovkou oscarového Miloše Formana, Mlčení jehňátek s Anthony Hopkinsem a Jodie Fosterovou, Kult hákového kříže s Edwardem Nortonem, Forrest Gump s Tomem Hanksem, Psycho od Alfreda Hitchcocka s Anthony Perkinsem a s Janet Leighovou, Zelená míle, Kmotr, Pán prstenů, Rocky, Olověná vesta, Sin City, Klub rváčů, Tenkrát na západě, Křižník Potěmkin, Někdo to rád horké, Sedmikrásky, takže, když se to budeme snažit zestručnit, tak vynikajících filmů, které jsou známé a jsou i finančně úspěšné, jsou stovky a podle mého názoru neexistuje žádný objektivní žebříček obecné úspěšnosti, hodnocení je silně subjektivní, stejně tak je subjektivně pojatá návštěvnost a ekonomická úspěšnost.

Na to, aby mohl být člověk úspěšný ve filmové branži, musí být napůl ekonom a napůl mudrc.

V Sedmi statečných hráli Yul Brynner, Charles Bronson, Steve McQueen, James Coburn, Eli Wallach, Horst Buchholz, Robert Vaughn a Brad Dexter.

Hlavním šéfem a rovněž i hlavní hybnou silou celé filmové akce Sedm statečných byl Yul Brynner, který hned, jak se objevil japonský film Sedm samurajů začal kupovat autorská práva na všechno, co se samurajským filmem souviselo a později též ovlivňoval scénář, obsazení dalších herců a režii Sedmi statečných.

To všechno jsou věci, které se dají celkem snadno pochopit, sám za sebe jsem si ale mnohokrát položil otázku, čím by se dalo vysvětlit, že zdánlivě obyčejná a celkem i jednoduchá americká kovbojka sklízela frenetické nadšení všude, kde se objevila. Rozhodně to nebylo jen hereckým obsazením, protože v době natáčení byl hlavním členem VIP týmu Sedmi statečných a možná i jediným jeho členem právě Yul Brynner. Další herci byli sice slavní a dalo by se říct, že hodně slavní, ale slavnými se stali až po uvedení Sedmi statečných do kin. Týká se to především Steve McQueena, kterého filmová role v Sedmi statečných doslova katapultovala k celoživotnímu úspěchu.

Charles Bronson v podstatě neznamenal vůbec nic až do ztělesnění role hrdiny v Sedmi statečných, teprve od té chvíle začal mít úspěch jako americký herec. Pocházel z velmi chudé rodiny a dlouho se živil jako horník. Vzpomněl jsem si na jednoho svého známého, s nímž jsem se jednou bavil o tom, jak je důležité, aby známý herec měl vynikající a pokud možno nenapodobitelné charisma. A přišla řeč i na Bronsona, který se v té době párkrát objevil ve filmu a ten můj známý to komentoval slovy, no nevím, nevím, běž se kdykoliv večer tady podívat do jakékoliv hospody a tam uvidíš sedět jednoho Charlese Bronsona vedle druhého…

Vždycky, když vidím dalšího protagonistu Sedmi statečných Jamese Coburna, tak si vzpomenu na svého první tchána, který byl Coburnovi dost podobný, pracoval v ČKD a spolupracovníci mu přezdívali Kambodža..

James Coburn měl docela kliku, když v roce 1960 dostal možnost zahrát si v Sedmi statečných drsného vrhače nožů. I když toho ve své roli moc nenamluvil (prohozená slova spočítáte na prstech) mohl se od té doby živit natáčením westernů a reklam na cigarety.

Eli Vallach se v mém výčtu osmi statečných vyskytuje právě jako osmička, protože i když byl ve své roli dost statečný, tak nebyl na té správné straně barikády. Vystupoval jako vůdce banditů, čili jako hlavní pachatel všeho zla. Většina lidí, kteří se šli na Sedm statečných podívat do kina, nepřišla kvůli Vallachovi, ale když už jsme se o něm zmínili, zařadili jsme ho automaticky do síně slávy. Kdyby tam místo něho řádil terminátor Schwarzenegger, mohl být výsledný film o něco delší, ale to by bylo asi tak všechno. Sedm statečných by kvůli tomu slavnější nebyli. Důležité je, že Eli Vallach nečiní výjimku mezi herci, jejichž oslnivá kariéra se odstartovala díky roli v Sedmi statečných.

Zbývá nám Horst Buchholz, německý herec, na jehož bedrech sláva Sedmi statečných rozhodně neleží, dále zde máme ještě zlatokopa Harryho v podání Brada Dextera, taky se dá říct, že se spíše on odpíchl od své role v Sedmi statečných, než aby tomu bylo naopak a nakonec zde máme herce, který ze Sedmi statečných (ve skutečnosti, tedy v realitě) zemřel jako poslední – Robert Vaughn, jenž ztvárnil postavu pistolníka Leeho, o čemž se též všude píše jako o vrcholu jeho herecké kariéry.

Takže zde máme Yula Brynnera a sedm prakticky bezvýznamných, zatímco, když nahlédnete mezi ostatní superslavné filmy, tak tam vždy najdete nejenom režiséry, ale hlavně herce, jejichž jména, když se vysloví, drnčí skla v oknech a praskají žárovky.

Jestli to třeba tak trošku nebude ve zpracovávaných filmových námětech. Japonce bych v tomto směru rozhodně nepodceňoval a zkušené americké herce, kteří ztělesňují pistolníky, bych na lehkou váhu rovněž nebral.

Jaké je téma celé historky o sedmi statečných? Chudí vesničané, zemědělci, dřou každý den od rána do večera, aby vypěstovali aspoň trochu zeleniny a nějakou tu bramboru na přežití a když sklidí všechno, co se dá, tak přijede nenasytný Calvera se svými kumpány a všechno jim sebere a zmizí.

Nešťastní vesničané se rozhodnou, že si zaplatí sedm amerických pistolníků, kteří je ochrání před Calverou – a stručně řečeno, jak řekli, tak udělali, dobro zvítězilo nad zlem, zbytek jsme už všichni viděli na obrazovkách počítačů.

Tohle je ale, podle mého názoru, nejdůležitější část celého příběhu, je to vlastně příběh, kde hlavní roli hrají fenomény nebo archetypy pomoci, domluvy a spolupráce a to je právě to, co ostatní filmy, i když jsou známé a populární, nemají.

Je to spíše taková zajímavost v době, kdy se hromada lidí zase snaží spíše okrást a ošulit jeden druhého, než aby si navzájem pomáhali, no prostě se styďte a jděte do sebe! A na Sedm statečných nebo na Sedm samurajů se dívejte dvakrát denně a učte se z nich dialogy nazpaměť.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz