Hlavní obsah

„Politický proces, nebo spravedlnost?“ Okamura se střetl s Českou televizí ohledně údajné nenávisti

Foto: Tomio Okamura / instagram tomio.cz

Předseda SPD Tomio Okamura se v rozhovoru s Českou televizí pustil do ostré debaty. Nařčení z podněcování nenávisti označil za politicky motivovanou šikanu. Je to skutečně o svobodě slova, nebo o překračování hranic?

Článek

„Jsou to nesmysly!“ reagoval Tomio Okamura, předseda SPD, na otázky České televize, zda jeho plakát varující před důsledky migračního paktu EU podněcuje nenávist. Plakát zobrazující muže tmavé pleti s nožem podle kritiků překračuje hranici mezi politickou debatou a rasismem. Okamura ovšem trvá na svém: „Nejde o rasu, ale o činy. Kdyby šlo o blond Švéda, byl by na plakátu ten!“

Rozhovor se záhy změnil v ostrou výměnu názorů, kdy Okamura obvinil novináře z manipulace. „Jste aktivisté. Útočíte na mě, ale vůbec vás nezajímá, co páchají nelegální migranti,“ prohlásil. Podle něj je celá záležitost politickým procesem: „Tohle není spravedlnost. Je to snaha umlčet opozici před volbami.“

Redaktoři České televize naopak argumentovali, že jejich úkolem je upozornit na možné překračování zákona. Připomněli, že státní zastupitelství označilo plakát za potenciálně závadný a že vyšetřování má oporu v trestním právu. „Vy zpochybňujete práci policie i právního státu,“ oponovala redaktorka.

Okamura tato obvinění odmítl: „Nevěřím ani soudům, ani státnímu zastupitelství, které postupuje podle pokynů vládní koalice. Tohle není právní stát, to je hon na čarodějnice.“

Předseda SPD také zpochybnil nestrannost České televize. „Vy si tady hrajete na nezávislé novináře, ale já zastupuji půl milionu voličů, kteří vás platí. Takže se podle toho chovejte,“ prohlásil.

Kontroverzní plakát a širší debata

Plakát, který odstartoval celou kauzu, zobrazuje tmavovlasého muže s nožem a slogan „Stop migračnímu paktu EU“. Podle kritiků jde o rasistickou kampaň, která stigmatizuje určité skupiny obyvatel. Okamura však tvrdí, že jde o legitimní politický protest: „Na plakátu není nic rasistického. Upozorňuje na konkrétní činy nelegálních migrantů, kteří v západní Evropě páchají trestnou činnost.“

Tento spor není jen otázkou jednoho plakátu, ale také širší debaty o hranicích svobody slova a odpovědnosti politiků. Zatímco Okamura se stylizuje do role bojovníka proti „diktátu Bruselu“, jeho kritici varují před rozdmýcháváním nenávisti, která může mít dalekosáhlé následky.

Anketa

Považujete plakát SPD upozorňující na migrační pakt EU za rasistický?
Ano, jasně obsahuje rasistický podtext a stigmatizuje určité skupiny lidí.
0 %
Spíše ano, může být vnímán jako rasistický v určitých kontextech.
0 %
Ne, pouze upozorňuje na politický problém, bez rasistického obsahu.
0 %
Spíše ne, kritizuje migrační politiku, nikoli konkrétní rasu či etnikum.
100 %
Nejsem si jistý/á, záleží na interpretaci jednotlivce.
0 %
Celkem hlasoval 1 čtenář.

Zdroj: tomio.cz , google, instagram

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz