Článek
Kromě odchycených koček podobně krutě a bezcitně odstřelit také chráněného tchoře tmavého. To vše pečlivě a syrově zaznamenané díky instalované fotopasti.
Jasnější případ týrání zvířat jako to, kterého se dopouštěl nyní už bývalý šéf státní obory Březka, jsme u nás dlouho neměli. Vyšetřující policisté ani dozorující státní zástupce v opakovaném brutálním týrání a nehumánním usmrcování zvířat nespatřili trestný čin a případ předali k projednání jakožto obyčejného přestupku. To je naprosto šílené vyústění tohoto mimořádně dobře zdokumentovaného případu.
Už loni v létě, kdy se toto otřesné týrání zvířat dostalo na veřejnost, jsem kritizoval orgány státní správy, které toto neomluvitelné chování umožnily. Evidentně k němu totiž docházelo dlouhodobě a jen díky náhodě se to provalilo.
Očekával jsem, že natočené materiály jsou natolik přesvědčivé a usvědčující, že povedou k přísnému potrestání pachatelů. Kromě nyní už bývalého šéfa státní obory také dělníka, který se na týrání podle záběrů také podílel. Ten nicméně zaměstnancem zůstal. Ostatně i ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, pod který státní obora Březka spadá, mluvil o „jednoznačném týrání“. Nechutné záběry rozčílily i ministra zemědělství Marka Výborného, který si ředitele ústavu zavolal na kobereček.
O jednoznačném týrání mluvil i ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. „Obdrželi jsme toto video, a když jsem se na to díval, tak už podle prvního pohledu je jasné, že muselo dojít k porušování zákona, a to jak veterinárního, tak zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ řekl Semerád serveru Novinky.cz.
Ani jednoznačné záběry krutého týrání zvířat, ani jednoznačné výroky odborníků policejní vyšetřovatele nepřesvědčily, aby celou věc posoudili jako trestný čin. Místo toho trestní stíhání nezahájili a celou věc předali příslušnému správnímu orgánu k projednání přestupku. Místo vězení tak pachatelům naprosto otřesného zacházení se zvířaty hrozí jen pokuta.
Rozhodnutí policie a státního zastupitelství naprosto nechápu. Přijde mi, jako by snad ani nečetli trestní zákoník. Ten ve svém paragrafu 302 jasně uvádí: „Kdo týrá zvíře surovým nebo trýznivým způsobem, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci“. Protože však k týrání prokazatelně docházelo minimálně půl roku, hrozilo podle druhého odstavce pětileté vězení. Popisovaný případ naplňuje i třetí odstavec v tom, že se týkalo velkého množství zvířat, která navíc pachatelé usmrtili. Soud jim tak mohl udělit trest odnětí svobody na dvě léta až šest let.
Aktuální rozhodnutí nestíhat prokazatelné brutální týrání a nehumánní usmrcování zvířat jako trestný čin nezvedlo ze židle pouze mě, ale také ochránce zvířat a některé právníky, kteří se právy zvířat zabývají.
Každý živý tvor má právo na slušné zacházení a nikdo ho nesmí vystavovat zbytečné bolesti. Nehledě na to, že bývalý šéf státní obory před zastřelením chycených koček ani nezkontroloval, jestli nejsou očipované a jen se někomu nezaběhly. Hlavně že měl dost času píchat do nich klackem. Případ je o to smutnější, že se týrání dopustil člověk, jehož náplní práce byla mimo jiné starost o zvířata v lese.
Doufal jsem, že tento medializovaný případ i díky dobrému zdokumentování neomluvitelného chování povede k přísnému potrestání pachatelů. Že se konečně kruté násilí vůči zvířatům začne opravdu řešit a nebudeme před ním stále jen přivírat oči. Bohužel však musím konstatovat, že selhala jak státní správa, tak i policie a státní zastupitelství. Všem podobným narušeným lidem vyslala jasný vzkaz: „Týrejte si zvířata, jak chcete! Trestní zákoník je v tomhle případě jen cár papíru.“ V jednadvacátém století je takový výsledek nejen smutný, ale hlavně nepochopitelný a neomluvitelný.
Anketa
Zdroje: