Článek
Nenechte se zmást. Nejedná se o cvičení ani zásah proti nebezpečnému teroristovi či scénu z akčního filmu. To jen elitní policisté opět vyrazili do lesa na lov divokých prasat. Co na tom, že jejich první takové nasazení před pár týdny velký význam nemělo a dalo by se označit za fiasko.
Čtyřiačtyřicet zastřelených divočáků za šest týdnů. To je účet za policejní manévry v lesích na Liberecku a Jablonecku na konci loňského roku. Oficiálním cílem mimořádné akce bylo „snížit počet černé zvěře a omezit riziko šíření nákazy afrického moru prasat“. Pokud se podíváme na dobu, po kterou policejní akce trvala, dojdeme k méně než jednomu zastřelenému zvířeti denně. Týdně přitom bylo podle policie nasazeno 18 odstřelovačů a celkem 80, prase tak trefil jen každý druhý policista. Například během druhého týdne akce zastřelili všichni zapojení odstřelovači jen čtyři prasata.
Policisté tak ani zdaleka nedosáhli svého cíle, kterým bylo zabít co nejvíce ze 150 prasat žijících na vymezeném území. Nehledě na to, že ani u jednoho zabitého kusu následné testy neprokázaly nákazu. Veterinární správa, která policisty do akce povolala, si alespoň pochvalovala, že čtvrtina ze zastřelených zvířat byly bachyně. U nich přitom nikdo nezkoumal, zda nemají zrovna mladé.
Myslivci, kteří měli povinnost policisty zastřelá zvířata posbírat a převézt do kafilerie, navíc upozornili na to, že v lovu divokých zvířat nezkušení policisti často prasata usmrcovali velmi bolestivým způsobem. Některá zvířata museli policejní střelci zasáhnout několikrát a myslivci se prý dokonce se setkali i tím, že postřelené prase uteklo do potoka a poté napadlo myslivce.
Prasata navíc policejní ostrostřelce převezla. Podle všeho během policejních manévrů změnila své návyky a za krmením se začala vydávat až ráno. Policisté totiž stříleli navečer a v noci, na což prasata přišla poměrně záhy. I proto počet zabitých zvířat tak hodně zaostal za očekáváním.
Stát na tuto policejní megaakci, která nemá v naší historii obdoby, vynaložil 14 milionů korun. Korunu tomuto nesystémovému odstřelu nasadil litý boj policistů proti močícím myslivcům. Jen proto, že si odskočili „na malou“ v zóně odstřelu, zabavila jim policie mobilní telefony a museli se podrobit výslechu od kriminalistů. Policie následně zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé nemoci zvířat. Fraška dokonána.
Soudný člověk by očekával, že se stát z tohoto fiaska poučil. Jenže to bychom nemohli být v českém Kocourkově. Už tento týden v pondělí se policejní odstřelovači do lesů na Liberecku vrátili. I tentokrát budou střílet od pondělí do čtvrtku, a opět jen ve večerních a nočních hodinách. V této souvislosti nemohu nevzpomenout španělsko-amerického filozofa George Santayanu, kterého proslavil mimo jiné následující citát: „Kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k jejímu opakování“. Stát zopakuje akci, která se příliš nepovedla, aniž by změnil její kritéria. Opět si tak koleduje o další selhání. To i ta divoká prasata, která se poměrně rychle poučila a upravila svůj denní režim, mají víc rozumu.
Zdroje: