Článek
Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.
Novela přichází ani ne půl roku od plné účinnosti zákona, navíc není ani první změnou. Poprvé se nový stavební zákon novelizoval už v době, kdy ještě ani nebyl účinný. Když začal být letos v červenci plně účinný, ukázalo se, že stát na to není připravený. Systém digitalizace vykazoval tolik chyb, že se vláda rozhodla dále ho nerozvíjet, ale nechat připravit systém zcela nový. Fungovat by měl až za tři roky. Pro stavebnictví, kde se plánuje na roky dopředu, naprosto šílená situace. Nemluvě o tom, že se aktuálně nacházíme v jakémsi právním vakuu, kdy se neřeší používání starých systémů, přestože s nimi stavební úřady stále pracují.
Aby byl chaos ještě větší, přinesla nyní schvalovaná novela hned dvě přechodná období. První platí do poloviny příštího roku pro účely územního plánování a národního geoportálu územního plánování. Druhé období se týká digitalizace stavebního řízení a trvá až do konce roku 2027. Čert aby se ve všech těch změnách a výjimkách vyznal.
Největší překážkou pro podnikání obecně je nejistota, jaké zákony a předpisy budou platit zítra. Ve stavebnictví to platí o to víc, že zodpovědní stavaři a investoři musí myslet hodně dopředu. Už teď reálně plánují, jak budou vypadat stavby dokončené za pět a více let a zda o ně bude vůbec zájem. Neustálé změny legislativy toto zodpovědné plánování prakticky torpédují.
Stavebnictví patří k základním pilířům národního hospodářství. Nejen že se na HDP významně podílí přímo, ještě větší přínos má nepřímo. Umožňuje firmám růst, domácnostem bydlet a úplně všem využívat moderní infrastrukturu. Ekonomové vypočítali, že každá koruna investovaná do stavebnictví, se v budoucím HDP vrátí třikrát.
Stát by proto měl přestat házet stavebnictví klacky pod nohy a vytvořit takové legislativní podmínky, které budou dlouhodobě stabilní a předvídatelné. Jen tak se může stavebnictví nadechnout k růstu a táhnout vzhůru i celou českou ekonomiku.
Zdroje:
https://mmr.gov.cz/cs/ostatni/web/novinky/senat-schvalil-bypass-digitalizace-stavebniho-rize
https://vlada.gov.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-rozhodla-o-postupu-v-digitalizaci-stavebniho-rizeni–schvalila-dalsi-pomoc-postizenym-povodnemi-a-smlouvu-se-svatym-stolcem-216008/