Článek
Nejprve si řekněme, co je to kvóta. Kvóta je stanovený počet, který má být dosažen.
Rada EU (tj. schůze ministrů členských států) každoročně na návrh Evropské komise stanoví objem solidárních příspěvků, kterými státy nepřetížené migrací budou muset pomoci státům přetíženým migrací (tzv. státům pod migračním tlakem). Solidární příspěvky se mezi státy přispívající těm přetíženým rozdělí podle stanoveného vzorce. Na ČR připadnou minimálně 2 %.
Jinak řečeno, v migračním paktu povinné kvóty jednoznačně jsou, protože je v něm povinnost každého státu každý rok poskytnout určitou část solidárních příspěvků. Tato část je tedy pro stát povinnou kvótou. Jinými slovy, každý stát bude muset na svá bedra každý rok převzít určitou část migrační zátěže.
Jádro pudla je v tom, že státy si budou moci vybrat formu solidárního příspěvku, tedy formu, v jaké přidělenou část migrační zátěže převezmou. Na výběr mají relokace, tj. fyzické převzetí migranta, peníze, tj. zaplatit za každého nepřevzatého migranta stanovenou částku (minimálně 20 tisíc eur za jednoho), anebo materiální pomoc, pokud o ni bude zájem (jinak se přepočítá na peníze). Viz obrázek a také přímo v textu migračního paktu.

Čl. 56 nařízení o řízení azylu a migrace, ve kterém jsou stanoveny možné solidární příspěvky tvořící ve svém souhrnnu tzv. rezervoár solidarity.
Ano, státy budou mít na výběr mezi formami solidárních příspěvků. Ale to nic nemění na tom, že budou muset každý rok stanovený objem solidárních příspěvku poskytnout, tedy splnit stanovenou kvótu solidárních příspěvků.
Jinak řečeno, migrační pakt obsahuje povinné kvóty, ale státy je nemusí naplňovat zrovna relokacemi, tj. fyzickým přebíráním migrantů. A je úplně jedno, kolikrát ještě Vít Rakušan popře, že migrační pakt povinné kvóty obsahuje. Tedy znovu: migrační pakt sice neobsahuje povinné relokace, ale obsahuje povinné kvóty.
Může však nastat situace, a myslím, že bude nastávat poměrně často, že bude nedostatek relokací. Státy je nebudou ochotny v počtu stanoveném Radou EU přislibovat nebo je sice budou přislibovat, ale nebudou je provádět v přislíbených počtech. V takovém případě nastupují alternativní mechanismy, které za určitých okolností mohou vést k povinnému přijímání migrantů. Ten hlavní se jmenuje povinné offsety. Je to poměrně složité, ale kdo chce, může si o nich přečíst v článku, kde je podrobně vysvětluji: