Článek
Musk měl také problematické vztahy se svým otcem, kterého později označil za hroznou lidskou bytost. Kontroverze vyvolává i osoba jeho dědečka. Ten měl velmi radikální a rasistické postoje. Jeho dědeček ale zemřel při nehodě v roce 1974. Jednouché to Musk neměl ani ve škole, kde se stranil kolektivu a ostatními žáky byl také šikanován. Důvodem šikany kromě jeho slabších fyzických předpokladů mohl být právě i Muskův původ.
Elon Musk se narodil v roce 1971 v jihoafrické Pretorii. Dětství prožil za režimu apartheidu, měl problematické vztahy...
Posted by Roman Máca on Tuesday, January 21, 2025
V oblasti Pretorie bílému obyvatelstvu dominují Afrikánci (potomci přistěhovalců především z Nizozemska), kteří byli jednak nejtvrdšími podporovateli apartheidu, ale současně neměli v lásce ani anglojazyčné Jihoafričany. Tento konflikt pochází z období Búrských válek, kdy na jedné straně stáli Britové a na druhé Búrové, resp. Afrikánci. Během válek ze strany Britů docházelo ke genocidě Búrů a k jejich internaci v koncentračních táborech. Tuto historickou křivdu spojenou s pocitem ohrožení ze strany většinového černošského obyvatelstva Afrikánci vnímají dodnes a vede k jejich radikálnějším a nacionalistickým postojům.
Po absolvování střední školy měl Musk narukovat do jihoafrické armády. Tehdy ji ovládali především Afrikánci a anglojazyční běloši v ní neměli „na růžích ustláno“ a stávali se terčem ponižování a šikany. Na tehdejší poměry mezi afrikánskými veliteli a anglojazyčnými vojáky upozornil i film „At Thy Call“, z něhož pochází v Jižní Africe velmi známá scéna s názvem „Ja, korporaal“.
Musk, který zažíval školní šikanu, logicky do takové armády narukovat nechtěl, a volil cestu emigrace. Po několikaměsíčním studiu vysoké školy v Pretorii, kdy čekal na potřebné dokumenty, vycestoval do Kanady, kde nastoupil na Královskou univerzitu. Z Kanady jeho kroky následně vedly do Spojených států. Tam kromě studia na Pensylvánské a později Stanfordově univerzitě naplno rozjel své podnikatelské aktivity.
Během let se (bezesporu geniální) migrant a průkopník elektromobility Elon Musk vypracoval na nejbohatšího člověka světa a nyní se stává i politikem v nové Trumpově administrativě. Otázkou je, jak se složité dětství podepsalo na formování jeho současné osobnosti. Život přináší řadu paradoxů. Na závěr si tak k zamyšlení uveďme alespoň tři z nich, které můžeme pozorovat v naší společnosti.
Odpůrci elektromobility milují průkopníka elektromobility Elona Muska. Odpůrci migrace a multikulturalismu milují migranta a míšence Tomia Okamuru. Odpůrci vysokých cen potravin milují Andreje Babiše, jehož potravinářské firmy z Agrofertu vykazují rekordní zisky.