Článek
Korálové útesy – podmořské ekosystémy hýřící barvami a životem – jsou jedním z nejkrásnějších a nejdůležitějších přírodních divů naší planety. Tyto složité struktury tvořené drobnými korálovými polypy v symbióze s řasami nejsou jen vizuálně ohromující, ale jsou i klíčové pro zdraví oceánů a život na Zemi. Často se jim přezdívá „deštné pralesy moře“, neboť i přes svou malou rozlohu hostí neuvěřitelnou biodiverzitu mořského života – jsou domovem pro čtvrtinu všech mořských druhů ryb a nespočet dalších organismů. Navíc poskytují ochranu pobřežím před erozí a bouřemi, podporují rybolov zajišťující obživu pro miliony lidí a generují obrovské příjmy z turismu.
Tyto životně důležité ekosystémy však čelí existenční hrozbě, především kvůli změně klimatu a rostoucí teplotě oceánů. A zprávy z posledních dnů, v dubnu 2025, jsou bohužel mimořádně vážné.
Co je korálové bělení a proč zabíjí?
Hlavní hrozbou pro korály způsobenou rostoucími teplotami vody je takzvané korálové bělení (bleaching). Korály žijí v těsném symbiotickém vztahu s mikroskopickými řasami (zooxanthelly), které žijí v jejich tkáních. Tyto řasy dávají korálům jejich nádherné barvy a především jim fotosyntézou poskytují většinu energie, kterou potřebují k přežití a růstu.
Když se teplota mořské vody zvýší nad určitou prahovou hodnotu (obvykle jen o 1-2 stupně Celsia nad průměr), korály se dostanou do stresu a vypudí symbiotické řasy ze svých tkání. Tím okamžitě ztratí barvu (vypadají bíle, "vyběleně") a přijdou o svůj hlavní zdroj potravy. Bělení neznamená okamžitou smrt korálu, ale je to varovné znamení a stav akutního stresu. Vybělený korál je oslabený a mnohem náchylnější k nemocem a hladovění. Pokud se teplota vody brzy nevrátí k normálu a stres přetrvává, korál nakonec zemře.
Měřítko současné katastrofy: Nejhorší globální bělení v historii
Podle nejnovějších oznámení programu Coral Reef Watch od americké Národní agentury pro oceán a atmosféru (NOAA), která sleduje teploty mořské vody a riziko bělení po celém světě, zažíváme právě teď nejhorší globální událost korálového bělení v historii pozorování.
Rozsah současné krize je naprosto bezprecedentní. Data ukazují, že 84 % všech korálových útesů na Zemi je v současnosti postiženo tepelným stresem vedoucím k bělení, nebo jím bylo zasaženo v nedávné době. A co činí tuto událost skutečně globální a mimořádně alarmující, je fakt, že postihuje útesy ve všech hlavních oceánských pánvích světa – v Atlantiku, Tichomoří i Indickém oceánu. Nejedná se o regionální problém, ale o planetární krizi pro korálové útesy.
Hlavní příčinou tohoto masivního bělení jsou bezprecedentně vysoké teploty mořské vody, které jsou přímým důsledkem globálního oteplování způsobeného změnou klimatu. Svou roli mohly v některých oblastech sehrát i další jevy jako El Niño, které mohou lokálně teploty ještě zesílit, ale základní problém spočívá v dlouhodobém trendu oteplování oceánů vlivem skleníkových plynů z lidské činnosti.
Dopady, které pocítí celý svět
Úmrtí korálů v tak masivním měřítku, jaké právě pozorujeme, bude mít kaskádové a dlouhotrvající dopady:
- Ztráta mořské biodiverzity: S úbytkem korálů mizí i život, který jsou na nich závislý. Celé ekosystémy se hroutí.
- Kolaps rybolovu: Mnoho druhů ryb, které jsou důležité pro komerční rybolov a obživu pobřežních komunit, využívá útesy jako svá rozmnožovací a potravní stanoviště. Jejich ztráta ohrozí potravinovou bezpečnost a ekonomiku.
- Zvýšená zranitelnost pobřeží: Mrvící se útesy už nebudou efektivně tlumit sílu vln a chránit pobřežní oblasti před erozí a ničivými bouřemi, jejichž intenzita se také zvyšuje s postupující změnou klimatu.
- Ekonomické ztráty: Miliardové příjmy z turismu spojeného s potápěním a šnorchlováním na korálových útesech zmizí, což postihne celé regiony.
- Ztráta přírodního dědictví: Mizí unikátní, po tisíciletí formované přírodní krásy.
Naléhavost situace a co je nutné dělat
Současná situace je kritická, protože se děje teď. A co je ještě horší, tyto masivní bělicí události se v posledních desetiletích objevují stále častěji a s větší intenzitou. To znamená, že útesy nemají dostatek času na zotavení mezi jednotlivými krizemi. Způsobem, jakým korály čelí opakovanému stresu od horka, je i adaptace a vznik tepelně odolnějších variant řas, ale tento proces je příliš pomalý na to, aby držel krok s rychlostí oteplování oceánů.
Záchrana korálových útesů a života, který podporují, vyžaduje naléhavé a masivní globální úsilí zaměřené na snížení emisí skleníkových plynů. Pouze omezením globálního oteplování se nám podaří zastavit růst teploty oceánů, což je hlavní příčina této krize. Lokální opatření jako snížení znečištění z pevniny nebo omezení nadměrného rybolovu mohou korálům pomoci být odolnější, ale nebudou stačit, pokud nebude vyřešen základní problém klimatické změny.
Závěr: Krize, která se týká nás všech
Zprávy o tom, že 84 % světových korálových útesů je v krizi kvůli nejhorší události bělení v historii, jsou tvrdým budíčkem. Jsou to viditelné a zdrcující důsledky změny klimatu, které se odehrávají přímo před našima očima (nebo spíše pod hladinou oceánů). I když my, například zde ve Znojmě ve vnitrozemí České republiky, nevidíme korálové útesy na vlastní oči každý den, jejich osud se týká nás všech. Zdraví oceánů je nedílně spojeno se zdravím celé planety a ztráta těchto klíčových ekosystémů bude mít dopady na globální klima, biologickou rozmanitost a životy milionů lidí.
Současná krize zdůrazňuje, že musíme jednat rychle a rozhodně. Záchrana korálových útesů není jen otázkou ochrany přírody, je to otázka ochrany klíčových pilířů naší planety a naší vlastní budoucnosti.