Hlavní obsah

Překvapivé spojení: Léky na HIV s nadějí proti Alzheimerově chorobě

Foto: Magagnoli et al., Alzheimer's Dement., 2025

Nový výzkum naznačuje, že běžně užívané léky pro léčbu HIV mohou významně snížit riziko rozvoje Alzheimerovy choroby, otevírají tak dveře novým terapeutickým strategiím.

Článek

Alzheimerova choroba, neurodegenerativní onemocnění, které postupně ničí paměť a kognitivní funkce, představuje jednu z největších zdravotních výzev současnosti. Miliony lidí po celém světě jsou postiženy touto nemocí, a i přes intenzivní výzkum doposud neexistuje žádná účinná léčba, která by dokázala zastavit nebo zvrátit její průběh. Každý nový poznatek, který by mohl přinést alespoň částečné zlepšení nebo prevenci, je proto nesmírně cenný.

V tomto kontextu přichází s pozoruhodnými zjištěními nová studie provedená na University of Virginia ve Spojených státech. Výzkumný tým pod vedením oftalmologa Jayakrishny Ambatiho publikoval v prestižním odborném časopise Alzheimer's & Dementia výsledky své analýzy, která naznačuje překvapivou souvislost mezi léky používanými k léčbě infekce virem lidské imunodeficience (HIV) a významným snížením rizika rozvoje Alzheimerovy choroby.

Tento průlomový výzkum se opírá o analýzu rozsáhlých zdravotních databází ve Spojených státech. Vědci zkoumali data pacientů a zaměřili se na ty, kteří užívali inhibitory reverzní transkriptázy (NRTIs). Tyto léky jsou klíčovou součástí antiretrovirové terapie (ART), která se používá k potlačení replikace viru HIV v těle pacientů. Kromě HIV se NRTIs používají i k léčbě jiných virových infekcí, jako je například hepatitida B.

Z analýzy dat vyplynul pozoruhodný trend. U pacientů, kteří dlouhodobě užívali NRTIs, bylo zjištěno statisticky významné snížení rizika vzniku Alzheimerovy choroby. Konkrétně v jedné z analyzovaných databází vědci zjistili, že s každým rokem užívání těchto léků se riziko Alzheimerovy choroby snížilo přibližně o 6 %. V druhé, ještě rozsáhlejší databázi, byl tento efekt ještě výraznější, s ročním snížením rizika o celých 13 %. Tato čísla naznačují, že dlouhodobé užívání NRTIs by mohlo mít protektivní účinek proti rozvoji tohoto devastujícího neurodegenerativního onemocnění.

Mechanismus, kterým by NRTIs mohly ovlivňovat riziko Alzheimerovy choroby, je předmětem dalšího zkoumání. Nicméně vědci z University of Virginia navrhují několik možných vysvětlení. Jedním z klíčových faktorů by mohl být vliv těchto léků na zánětlivé procesy v mozku. Chronický zánět je totiž stále více považován za významný přispěvatel k patogenezi Alzheimerovy choroby.

NRTIs jsou známé svou schopností inhibovat enzym reverzní transkriptázu, který je nezbytný pro replikaci retrovirů, jako je HIV. Nicméně se zdá, že tyto látky mohou mít i další účinky na buněčné procesy. Výzkumný tým se domnívá, že NRTIs by mohly ovlivňovat takzvané inflammasomy. Inflammasomy jsou komplexy proteinů v imunitních buňkách, které hrají klíčovou roli ve spouštění zánětlivé reakce v těle. Aktivace inflammasomů může vést k uvolňování prozánětlivých cytokinů, které mohou přispívat k neurozánětu a poškození nervových buněk v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou. Inhibicí těchto inflammasomů by NRTIs teoreticky mohly tlumit zánětlivé procesy v mozku a tím snižovat riziko vzniku onemocnění.

Vedoucí výzkumného týmu, doktor Ambati, zdůrazňuje, že i přes tyto slibné výsledky je stále zapotřebí provést rozsáhlé klinické studie, které by potvrdily tuto souvislost a prozkoumaly potenciál NRTIs v prevenci a léčbě Alzheimerovy choroby. Je důležité ověřit, zda se tento efekt projeví i v prospektivních studiích, kde budou pacienti sledováni po delší dobu. Tyto studie by také měly pomoci určit optimální dávkování a trvání léčby, stejně jako identifikovat případné vedlejší účinky spojené s dlouhodobým užíváním NRTIs u této specifické populace pacientů.

Kromě zkoumání stávajících NRTIs vyvinul tým doktora Ambatiho i novou látku s označením K9. Tato látka je navržena tak, aby byla bezpečnější a účinnější verzí stávajících inhibitorů reverzní transkriptázy. Vědci plánují tuto novou látku podrobit preklinickým a následně i klinickým testům, aby zjistili její potenciál v boji proti Alzheimerově chorobě a dalším neurodegenerativním onemocněním. Vývoj K9 představuje další nadějný krok v hledání účinných strategií pro prevenci a léčbu této závažné nemoci.

Je však nezbytné zdůraznit, že současné poznatky jsou výsledkem observační studie a vyžadují další potvrzení. Pacienti, kteří v současnosti užívají léky na HIV, by neměli na základě těchto zjištění měnit svou léčbu bez konzultace se svým lékařem. Tento výzkum nicméně otevírá nové a vzrušující možnosti v oblasti výzkumu Alzheimerovy choroby a naznačuje, že existující léčiva, původně vyvinutá pro jiné indikace, by mohla mít nečekaný potenciál i v boji proti tomuto devastujícímu onemocnění.

Objev souvislosti mezi léky na HIV a sníženým rizikem Alzheimerovy choroby je dalším příkladem toho, jak hlubší pochopení biologických mechanismů různých onemocnění může vést k nečekaným terapeutickým možnostem. Výzkum neurodegenerativních onemocnění je komplexní a náročný, ale každý nový poznatek, jako je tento, přibližuje vědeckou komunitu k nalezení účinných způsobů, jak chránit mozek a zlepšit kvalitu života milionů lidí ohrožených Alzheimerovou chorobou. Budoucí výzkum se nepochybně zaměří na detailnější pochopení mechanismů účinku NRTIs v mozku a na ověření jejich klinického přínosu v prevenci a léčbě tohoto závažného onemocnění.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz