Článek
Fascinující seismická data z mise InSight naznačují, že hluboko pod vyprahlým povrchem Marsu se kdysi mohl rozkládat obrovský oceán vody. Nová analýza odhalila neočekávané signály, které by mohly představovat klíč k odhalení geologické minulosti planety a jejího potenciálu pro existenci života.
Mars, rudá planeta, která po staletí fascinuje lidstvo, skrývá hluboko pod svým prašným povrchem tajemství, jež by mohla přepsat naše chápání jeho historie a potenciálu pro existenci života. Nejnovější vědecká zjištění, opírající se o pečlivou analýzu seismických dat shromážděných revoluční sondou InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) americké vesmírné agentury NASA, naznačují existenci rozsáhlého oceánu vody ukrytého v hlubinách marsovského nitra. Tato převratná odhalení, publikovaná v předním vědeckém časopise, vrhají nové světlo na geologickou evoluci Marsu a otevírají vzrušující možnosti pro budoucí výzkum a potenciální objev mimozemského života.
Sonda InSight, mistrovské dílo inženýrství a vědecké inovace, přistála na povrchu Marsu v listopadu roku 2018 s jedinečným posláním: nahlédnout do nitra rudé planety a odhalit její skrytou strukturu a dynamiku. Vybavena vysoce citlivým seismometrem, InSight zaznamenala stovky takzvaných „marsotřesení“, otřesů marsovské kůry, které poskytují cenné informace o složení a fyzikálních vlastnostech planetárního interiéru. Stejně jako zemětřesení na Zemi, i marsotřesení generují seismické vlny, které se šíří planetou a nesou v sobě otisk prostředí, kterým procházejí. Analýza rychlosti a způsobu šíření těchto vln se tak stává klíčem k pochopení vnitřní architektury Marsu.
Vědecký tým, který stojí za nejnovějšími objevy, se zaměřil na detailní studium specifických typů seismických vln, které pronikaly hluboko do marsovského pláště – rozsáhlé vrstvy hornin, která se nachází pod tenkou kůrou a obklopuje železné jádro planety. Překvapivě, analýza těchto hlubokých vln odhalila konzistentní zpomalení jejich rychlosti v určité hloubce. Toto neočekávané zpomalení naznačuje přítomnost materiálu s odlišnými fyzikálními vlastnostmi, než jaké by se daly očekávat v suchém a homogenním prostředí tvořeném převážně křemičitany. Nejpravděpodobnějším vysvětlením tohoto jevu je přítomnost významného množství vody, ať už ve formě tekuté vody nebo ve formě hydratovaných minerálů, tedy hornin, které ve své krystalové struktuře obsahují molekuly vody.
Vědci v současnosti zvažují dvě hlavní interpretace těchto fascinujících pozorování. První, a možná i nejvíce vzrušující, hypotéza předpokládá existenci rozsáhlé vrstvy tekuté vody hluboko v marsovském plášti. Tato vodní vrstva by mohla představovat pozůstatek dávného oceánu, který kdysi pokrýval značnou část povrchu mladého Marsu. V průběhu miliard let, jak planeta postupně ztrácela svou atmosféru a povrchová teplota klesala, mohla se tato voda stáhnout do podpovrchových rezervoárů, kde je dodnes chráněna před extrémními podmínkami na povrchu.
Druhá interpretace naznačuje, že zpomalení seismických vln je způsobeno přítomností rozsáhlých zásob hydratovaných minerálů v hlubokém plášti. V rané historii Marsu, kdy na jeho povrchu existovala tekutá voda, mohlo dojít k intenzivním chemickým reakcím mezi vodou a horninami. Tyto reakce by vedly ke vzniku hydratovaných minerálů, které by se následně mohly propadnout do hlubších vrstev pláště v důsledku geologických procesů. I když se v tomto případě nemuselo jednat o rozsáhlý oceán tekuté vody v současné podobě, přítomnost významného množství vody vázané v minerálech by měla zásadní dopady na geodynamiku a tepelnou historii planety.
Myšlenka, že na Marsu kdysi existoval rozsáhlý oceán tekuté vody, není nová. Důkazy o této dávné vodní minulosti se nacházejí v mnoha geologických útvarech na povrchu rudé planety. Impozantní systémy říčních koryt, rozsáhlá dna vyschlých jezer a dokonce i stopy po starověkých pobřežních liniích svědčí o tom, že mladý Mars byl mnohem teplejší a vlhčí planetou, než je tomu dnes. Nicméně, otázka, kam se tato voda poděla a zda její část stále existuje pod povrchem, zůstávala dlouho nezodpovězena. Nová seismická data z mise InSight nyní přinášejí zcela nový a hlubší pohled na tuto zásadní otázku.
Pokud se potvrdí existence rozsáhlého rezervoáru vody, ať už tekuté či vázané v minerálech, v marsovském nitru, bude to mít dalekosáhlé důsledky pro naše chápání geologické historie planety. Přítomnost vody hluboko pod povrchem by mohla ovlivnit tepelný tok z jádra, viskozitu pláště a celkovou dynamiku planety. Navíc, voda je považována za nezbytnou podmínku pro vznik a udržení života, jak ho známe. Objev skrytých zásob vody by tak oživil naděje na existenci současného či minulého mikrobiálního života na Marsu, chráněného před drsnými podmínkami na povrchu. Podzemní vodní rezervoáry by mohly představovat stabilní a relativně chráněné prostředí, kde by i v současnosti mohly existovat jednoduché formy života.
Vědci si jsou nicméně vědomi složitosti interpretace seismických dat a zdůrazňují, že je zapotřebí dalšího výzkumu a podrobných analýz. Je nezbytné pečlivě prozkoumat i jiné potenciální příčiny zpomalení seismických vln, jako jsou například lokální změny v chemickém složení hornin nebo neobvyklé teplotní gradienty v marsovském plášti. Pro potvrzení či vyvrácení současných hypotéz bude klíčové provést rozsáhlé počítačové modelování šíření seismických vln v různých typech marsovského interiéru. Kombinace seismických dat s dalšími geofyzikálními měřeními, jako jsou gravitační a magnetická data, by mohla poskytnout ucelenější obraz o vnitřní struktuře a složení Marsu.
Mise InSight již během své činnosti na Marsu přinesla převratné poznatky o vnitřní stavbě rudé planety. Díky jejím měřením se vědcům podařilo s nebývalou přesností určit tloušťku marsovské kůry, složení a strukturu pláště a dokonce i velikost a hustotu tekutého železného jádra. Nová zjištění o potenciální přítomnosti vody v hlubinách planety tak představují další významný krok v našem poznávání tohoto fascinujícího světa.
Perspektiva objevu významných zásob vody na Marsu má také zásadní implikace pro budoucí lidské mise na tuto planetu. Voda je pro lidské průzkumníky nenahraditelným zdrojem – je nezbytná pro pití, produkci kyslíku, výrobu raketového paliva a pro mnoho dalších technologických procesů spojených s dlouhodobým pobytem mimo Zemi. Pokud by se potvrdilo, že je voda na Marsu relativně snadno dostupná v podpovrchových rezervoárech, mohlo by to výrazně zjednodušit a zlevnit budoucí pilotované lety a potenciální kolonizaci rudé planety. Místo nákladného transportu vody ze Země by budoucí kosmonauti mohli využívat místní zdroje.
Výzkumný tým z renomovaného ústavu planetární vědy, který stojí v čele tohoto průlomového výzkumu, vyjadřuje velký optimismus ohledně budoucích objevů. S pokračující analýzou bohatého souboru dat z mise InSight a s plánovanými budoucími misemi, které se zaměří na detailní průzkum podpovrchových vrstev Marsu, se můžeme těšit na další fascinující odhalení o této stále tajemnější a přitažlivější planetě. Potvrzení existence rozsáhlých zásob vody by představovalo klíčový milník v našem úsilí porozumět historii naší sluneční soustavy a posoudit potenciál pro existenci života i mimo naši rodnou planetu. Hlubiny Marsu tak možná skrývají tajemství, která brzy odhalíme a která navždy změní náš pohled na vesmír a naše místo v něm.