Hlavní obsah

Sopka Mount Spurr na Aljašce může vybuchnout během několika týdnů

Foto: Rudolf "Marrgoth" Jedlička

Vědci varují. Nedávná pozorování a měření naznačují, že aljašská sopka Mount Spurr vykazuje znepokojivé známky aktivity..

Článek

Vědci z Aljašské vulkanologické observatoře (AVO) varují, že erupce by mohla nastat v řádu týdnů či měsíců, ačkoliv přesný čas nelze s jistotou určit.

Mount Spurr, nacházející se přibližně 120 kilometrů (75 mil) od Anchorage, největšího města Aljašky, není neznámým hráčem na poli vulkanické aktivity. Nyní však vědci zaznamenali sérii signálů, které naznačují probouzení tohoto spícího obra.

Co prozrazují nejnovější data?

Varování přichází na základě kombinace několika faktorů. Klíčovým zjištěním je potvrzení přítomnosti nového magmatu proudícího pod sopkou. Tento pohyb magmatu je doprovázen dalšími znepokojivými jevy:

  1. Zvýšená seismická aktivita: Od dubna 2024 bylo pod sopkou lokalizováno více než 3400 zemětřesení. Tato seismická činnost svědčí o pohybech a tlacích v zemské kůře způsobených magmatem.
  2. Zvýšené emise sopečných plynů: Observatoř provedla dva přelety nad sopkou, během kterých byly naměřeny vysoké hladiny oxidu siřičitého (SO2), oxidu uhličitého (CO2) a dalších plynů. Tyto emise odrážejí změny ve vlastnostech a aktivitě magmatu pod povrchem.
  3. Deformace povrchu: Měření ukazují také na probíhající deformaci zemského povrchu v okolí sopky, což je další indikátor tlaku způsobeného hromadícím se magmatem.

Jaké je riziko a časový horizont?

Na základě těchto dat vědci z AVO uvedli, že „erupce je pravděpodobná, i když ne jistá, a mohla by nastat během několika příštích týdnů nebo měsíců.“

Zároveň však upozorňují na nejistotu spojenou s vulkanickými procesy: „I když očekáváme další změny v monitorovacích datech před erupcí, je také možné, že k erupci dojde s malým nebo žádným dalším varováním.“ Situace je tedy vážná a vyžaduje neustálé sledování.

Možné dopady erupce

Případná erupce Mount Spurr by mohla mít značné následky. Mezi očekávané hrozby patří:

  • Destruktivní bahnotoky (lahary): Směsi vody, sopečného popela a úlomků hornin, které mohou rychle zaplavit údolí a ohrozit oblasti podél říčních toků.
  • Laviny horkých plynů a popela (pyroklastické proudy): Extrémně nebezpečné a rychle se pohybující proudy, které ničí vše, co jim stojí v cestě.
  • Lávové proudy: V závislosti na typu erupce mohou ohrozit bezprostřední okolí sopky.
  • Rozsáhlý mrak sopečného popela: Popel může být větrem roznesen na stovky kilometrů daleko, což představuje vážné riziko pro leteckou dopravu a může způsobit problémy s dýcháním a kontaminaci vodních zdrojů.

Závěr

Situace kolem sopky Mount Spurr je bedlivě sledována Aljašskou vulkanologickou observatoří. Ačkoliv erupce není stoprocentně jistá, zaznamenané známky aktivity – pohyb magmatu, zvýšená seismická činnost a emise plynů – jsou brány velmi vážně. Potenciální erupce v nadcházejících týdnech či měsících by mohla mít významné dopady nejen na okolní region, ale i na leteckou dopravu na velké vzdálenosti. Je důležité sledovat aktuální informace od oficiálních zdrojů, jako je AVO.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz