Hlavní obsah

Zapomeňte na ptačí mozečky!

Foto: Rudolf "Marrgoth" Jedlička

Vrány jsou tak chytré, že rozumí geometrii – a to mění náš pohled na zvířecí mysl.

Článek

Už dlouho víme, že vrány (a krkavcovití obecně) jsou mezi ptáky opravdovými intelektuály. Dokážou řešit složité problémy, používat nástroje a dokonce i plánovat do budoucna. Tyto schopnosti jim vynesly reputaci jedněch z nejchytřejších zvířat mimo primáty. Ale jak hluboko jejich kognitivní schopnosti sahají? Rozumí i abstraktním konceptům, které jsme dříve považovali za výhradní doménu člověka?

Nová fascinující studie přináší překvapivou odpověď: zdá se, že ano! Vědci zjistili, že vrány nejenže dokážou rozpoznávat geometrické tvary, ale zdá se, že rozumí jejich základním pravidlům a vlastnostem, nikoliv jen jejich vizuálnímu vzhledu.

Vrány novokaledonské jako testovací subjekty

Studie se zaměřila na vrány novokaledonské (Corvus moneduloides), druh, který je zvláště proslulý svými dovednostmi v používání a dokonce i výrobě nástrojů. Tyto vrány se staly ideálními kandidáty pro testování pokročilých kognitivních schopností.

Vědci z University of Göttingen v Německu a iniciativy Minds in Motion (při této univerzitě), včetně hlavních autorů Dr. Federica TempranaProf. Dr. Stefana Treueho, navrhli experiment, který měl otestovat, zda vrány dokážou identifikovat tvary na základě jejich geometrických vlastností, nikoli jen jako naučené vizuální vzorce.

Experiment na dotykové obrazovce: Od rozpoznání k pochopení pravidel

Testování probíhalo na dotykové obrazovce, kde se vranám zobrazovaly různé tvary a ony si zobákem vybíraly ten správný. Experiment měl několik fází, které postupně zvyšovaly náročnost:

  1. Základní učení: Vrány se nejprve naučily vybírat konkrétní cílový tvar (např. čtverec) z několika zobrazených možností.
  2. Testování generalizace: Aby vědci zjistili, zda si vrány jen nenaučily nazpaměť obrázek konkrétního čtverce, měnili velikost, barvu, orientaci (otočení) a texturu cílového tvaru. Vrány úspěšně rozpoznávaly cílový tvar i při těchto změnách, což ukázalo, že si vytvořily flexibilní vizuální koncept cílového tvaru.
  3. Klíčový test - geometrická pravidla: Toto byla nejdůležitější fáze. Vrány dostaly za úkol rozlišit cílový tvar (např. obrys čtverce) od jiných tvarů, které byly vizuálně podobné, ale geometricky odlišné. Například musely rozlišit obrys čtverce od obrysu obdélníku, lichoběžníku nebo jiného čtyřúhelníku, který neměl čtyři pravé úhly a čtyři stejně dlouhé strany. Jindy šlo o rozlišení kruhu od elipsy nebo mnohoúhelníku se zaoblenými rohy.

Překvapivé výsledky: Vrány rozumí geometrickým pravidlům!

Výsledky byly pozoruhodné. Vrány si nevedly dobře jen v rozpoznávání tvarů, které se vizuálně lišily. Dokázaly úspěšně rozlišit tvary, které vypadaly podobně, ale lišily se svými základními geometrickými vlastnostmi.

Například při rozlišování čtverce dokázaly vybrat čtverec a odmítnout obdélník nebo jiný čtyřúhelník. To naznačuje, že se nezaměřovaly jen na počet stran nebo celkový vzhled, ale na abstraktní vlastnosti, jako jsou „čtyři pravé úhly“ a „čtyři stejně dlouhé strany“ (u čtverce), nebo „uzavřená křivka s konstantní vzdáleností od středu“ (u kruhu). Chápaly tedy tvary na základě jejich geometrických pravidel, nikoliv pouze jako sbírku vizuálních prvků.

Proč je tento objev tak významný?

Tento výzkum mění náš pohled na kognitivní schopnosti zvířat z několika důvodů:

  • Abstraktní myšlení: Schopnost rozumět geometrickým pravidlům naznačuje úroveň abstraktního myšlení a schopnosti generalizovat na základě konceptů, nikoli jen na základě smyslových vjemů.
  • Srovnání s lidmi: Schopnost vran v tomto úkolu je podle vědců srovnatelná se schopnostmi lidských dětí ve věku kolem 3 až 4 let, které se v tomto období učí základní geometrické koncepty.
  • Kognitivní evoluce: Ukazuje se, že pokročilé kognitivní schopnosti, včetně chápání základní geometrie, se mohly vyvinout i u druhů s odlišnou mozkovou strukturou (ptačí mozek vs. savčí mozek) nezávisle na primátech.
  • Potvrzení inteligence vran: Studie dále upevňuje postavení vran jako jedněch z nejinteligentnějších zvířat na planetě a přidává další dimenzi k jejich již tak působivému seznamu kognitivních schopností.

Závěr: Vraní mysl nás nepřestává udivovat

Objev, že vrány dokážou rozumět a rozlišovat geometrické tvary na základě jejich pravidel, je dalším důkazem složitosti a hloubky zvířecí mysli. Ukazuje, že i naši ptačí sousedé jsou schopni chápat koncepty, které jsme dříve považovali za výhradně lidské nebo primátské.

Tento výzkum nejenže prohlubuje naše porozumění inteligenci vran, ale také otevírá nové cesty pro studium toho, jak se kognitivní schopnosti vyvíjejí a jak fungují u různých druhů napříč životem na Zemi. Vrány nás nepřestávají udivovat a tento objev naznačuje, že o jejich úžasné mysli a myslích dalších zvířat toho máme ještě mnoho co objevit. Možná příště začnou řešit goniometrii? To ukáže až čas a další výzkum!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz