Hlavní obsah

Život možná vznikl na Zemi mrknutím oka

Foto: Rudolf "Marrgoth" Jedlička

Nové poznatky naznačují, že první stavební kameny života a jeho počátky mohly na rané Zemi povstat mnohem rychleji, než jsme si dříve mysleli.

Článek

Jedna z nejzásadnějších otázek, kterou si lidstvo klade, se týká našich vlastních počátků: Jak a kdy vznikl život na Zemi? Naše planeta je stará přibližně 4,5 miliardy let. Nejstarší známé nezpochybnitelné důkazy o životě – mikrobiální fosilie – se datují zhruba 3,5 miliardy let zpátky. Existují však náznaky, že život mohl existovat i dříve, možná před 3,8 nebo dokonce 4,1 miliardy let, což vyplývá z nepřímých geochemických stop nalezených ve starých horninách. Pokud bychom přijali tyto starší odhady, znamená to, že život se objevil poměrně brzy po zformování planety a po období tzv. pozdního těžkého bombardování, kdy Zemi zasahovalo obrovské množství asteroidů a komet. Toto období bylo extrémně nehostinné a sterilizovalo by případný vznikající život. Konec tohoto intenzivního bombardování se odhaduje zhruba na 4 miliardy let zpět.

Vědecká disciplína zabývající se původem života se nazývá abiogeneze. Snaží se pochopit, jak mohly z neživé hmoty vzniknout první jednoduché organické molekuly, jak se tyto molekuly organizovaly do složitějších struktur, a nakonec jak daly vzniknout prvním sebereplikujícím se entitám – primitivním formám života. Je to složitý a mnohovrstevný proces, který se odehrával za podmínek naprosto odlišných od dnešních.

Jak vypadala raná Země?

Představte si Zemi před více než 4 miliardami let. Byla to divoká, dynamická planeta. Atmosféra se s největší pravděpodobností výrazně lišila od té dnešní. Pravděpodobně obsahovala plyny jako metan, čpavek, vodní páru, oxid uhličitý a dusík, ale jen velmi málo nebo žádný volný kyslík, který je pro většinu dnešního života nezbytný, ale zároveň by byl pro vznik složitých organických molekul spíše překážkou (kvůli oxidaci). Energie byla k dispozici z mnoha zdrojů: intenzivní UV záření ze Slunce (protože neexistovala ozonová vrstva), blesky v bouřkách, sopečná činnost chrlící horké plyny a minerály, a hydrotermální průduchy na dně oceánů, které uvolňovaly horkou vodu bohatou na chemikálie z nitra Země.

Voda v tekutém stavu byla klíčová a zdá se, že na Zemi existovala v podobě oceánů již velmi brzy. Tato vodní prostředí – ať už šlo o mělké tůně, jezera nebo hluboké oceány s hydrotermálními systémy – poskytovala médium, ve kterém se mohly chemické reakce odehrávat a organické molekuly se mohly hromadit.

Stavební kameny života: Odkud se vzaly?

Jednou z prvních otázek abiogeneze je původ jednoduchých organických molekul, jako jsou aminokyseliny (stavební bloky bílkovin) a nukleotidy (stavební bloky DNA a RNA). Klasický experiment z roku 1952, provedený Stanleym Millerem a Haroldem Ureyem, ukázal, že za simulovaných podmínek rané Země (směs plynů napodobující tehdejší atmosféru, voda a elektrické výboje simulující blesky) mohou spontánně vznikat aminokyseliny a další organické sloučeniny. Tento experiment poskytl první silný důkaz, že základní molekuly pro život mohly vzniknout abiotickými procesy přímo na Zemi.

Další výzkumy od té doby rozšířily spektrum molekul, které mohly takto vzniknout, a prozkoumaly i jiné možné zdroje energie a chemická prostředí, například v okolí hydrotermálních průduchů, kde jsou k dispozici různé minerály a tepelná energie.

Kromě vzniku na Zemi existuje také teorie, že významné množství organických molekul mohlo být na Zemi doručeno z vesmíru. Komety a meteority, které bombardovaly ranou Zemi, obsahují organické sloučeniny, včetně aminokyselin. I dnes dopadají na Zemi mikrometeority, které nesou komplexní organické látky. Tento „mimozemský“ přísun mohl významně přispět k zásobě stavebních bloků dostupných pro vznik života.

Od molekul k prvním buňkám: Skok do složitosti

Vznik jednoduchých organických molekul je teprve prvním krokem. Dalším, mnohem složitějším, je jejich spojování do delších řetězců (polymery), jako jsou bílkoviny (z aminokyselin) a nukleové kyseliny (DNA a RNA z nukleotidů). Tyto procesy vyžadují specifické podmínky a energii. Na rané Zemi mohly probíhat například na jílových minerálech, které mohly působit jako katalyzátory a poskytovat povrch pro koncentraci molekul, nebo v cyklech vysychání a zvlhčování v mělkých tůních, což podporuje polymeraci.

Klíčovým momentem pro vznik života byla schopnost těchto molekul se sebereplikovat a přenášet informace. Dnes tuto roli plní DNA. Mnozí vědci se domnívají, že před DNA existoval tzv. „svět RNA“. RNA je chemicky podobná DNA, ale je jednodušší a za určitých podmínek může působit jak jako nositelka genetické informace, tak jako katalyzátor (enzym, v tomto případě nazývaný ribozym). Svět RNA by představoval přechodnou fázi, kdy molekuly RNA mohly kopírovat samy sebe a zároveň provádět jednoduché chemické reakce.

Posledním obrovským krokem byl vznik membrány, která oddělila vnitřní chemické prostředí od vnějšího a dala vzniknout první primitivní buňce. Membrány se mohou samovolně tvořit z lipidových molekul ve vodném prostředí. Vytvořením jednoduché membrány kolem sebereplikujících se molekul a dalších chemikálií vznikla jednotka schopná udržovat vnitřní stabilitu a interagovat s okolím – protopunkt první buňky.

Nové poznatky naznačují rychlý start

Nedávný vědecký výzkum v oblasti abiogeneze přináší zajímavé poznatky týkající se rychlosti těchto procesů. Simulace a experimenty napodobující podmínky rané Země – zejména ty, které se zaměřují na chemické reakce v hydrotermálních systémech nebo za specifických atmosférických podmínek – naznačují, že vznik základních organických molekul a jejich následné spojování do složitějších struktur nemuselo trvat miliony let, ale mohlo proběhnout relativně rychle geologickými měřítky.

Tyto studie často využívají pokročilé chemické modely a experimentální setupy, které přesněji napodobují tlak, teplotu a chemické složení raných prostředí. Zjištění ukazují, že za správných podmínek mohou klíčové prekurzory života, jako jsou nukleobáze, cukry a fosfáty – komponenty nukleotidů – vznikat a spontánně se spojovat. Některé experimenty dokonce naznačují mechanismy, kterými by mohly vznikat jednoduché řetězce RNA nebo sloučeniny s podobnými vlastnostmi.

Klíčový závěr plynoucí z těchto nových poznatků je, že jakmile byly na rané Zemi přítomny nezbytné podmínky – tekutá voda, zdroj energie a vhodné chemické prvky – chemické reakce vedoucí ke vzniku organických molekul a jejich organizaci do komplexnějších struktur mohly probíhat s překvapivou efektivitou a rychlostí. Nehovoříme o „vzniku života“ v pravém slova smyslu za pár dní nebo let, ale spíše o tom, že chemické předstupně a první primitivní sebereplikující se systémy se mohly objevit během stovek tisíc nebo několika málo milionů let po stabilizaci podmínek na Zemi, což je ve srovnání s celkovou dobou existence planety velmi krátký interval.

Proč je rychlost vzniku života důležitá?

Zjištění, že život mohl na Zemi vzniknout relativně rychle po té, co se podmínky staly vhodnými, má zásadní důsledky nejen pro naše chápání vlastní historie, ale i pro hledání života jinde ve vesmíru. Pokud se život objevil na Zemi rychle, jakmile to bylo chemicky a fyzikálně možné, naznačuje to, že tento proces nemusí být extrémně nepravděpodobný nebo pomalý.

Tento pohled podporuje myšlenku, že pokud nalezneme exoplanety (planety obíhající jiné hvězdy) s podmínkami podobnými rané Zemi – tedy s tekutou vodou, vhodnou atmosférou a zdrojem energie – je možné, že i na nich se mohl život objevit poměrně brzy po jejich vzniku. To dramaticky zvyšuje potenciální počet míst ve vesmíru, kde bychom mohli očekávat existenci alespoň primitivních forem života.

Astronomové dnes objevují tisíce exoplanet a mnoho z nich se nachází v tzv. obyvatelné zóně svých hvězd, kde by teplota mohla umožnit existenci tekuté vody na povrchu. Detailnější pozorování pomocí výkonných teleskopů, jako je Webbův vesmírný dalekohled, nám umožňují studovat atmosféry některých exoplanet a hledat v nich chemické stopy, které by mohly naznačovat přítomnost života (tzv. biosignatury).

Pokud je vznik života za vhodných podmínek relativně rychlý a nevyžaduje extrémně specifické nebo vzácné události trvající miliardy let, pak by „chemická evoluce“ vedoucí k prvním formám života mohla být poměrně běžným jevem v kosmu. To samozřejmě neznamená, že všude, kde vznikne primitivní život, se nutně vyvine v inteligentní civilizaci – to je další skok v komplexitě, o kterém víme jen velmi málo i z pozemské historie. Nicméně zjištění o rychlosti počátečních kroků k životu dodává optimismus do našeho hledání mimozemského života, ať už půjde o mikrobiální formy na vzdálených světech.

Závěr

Výzkum původu života je fascinující a neustále se vyvíjející oblast vědy. Nové experimenty a teoretické modely, které simulují podmínky na rané Zemi, stále více naznačují, že první kroky od neživé hmoty k živým systémům mohly proběhnout efektivněji a rychleji, než se dříve předpokládalo.

Tyto poznatky nejen prohlubují naše pochopení naší vlastní pozemské historie, ale mají i dalekosáhlé důsledky pro astrobiologii a naše úsilí najít život mimo Zemi. Pokud je pravda, že život může za správných podmínek vzniknout relativně rychle, pak je vesmír možná plnější života, než jsme si dosud dokázali představit. Je to vzrušující myšlenka, která podtrhuje význam dalšího výzkumu rané Země, života v extrémních podmínkách a samozřejmě i hledání a charakterizace exoplanet, které by mohly být domovem pro život. Cesta k plnému pochopení původu života je ještě dlouhá, ale každý nový objev nás posouvá blíže k rozluštění této největší záhady.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz