Hlavní obsah
Knihy a literatura

Dvě dětské knížky, jež děti nenáročnou formou poučí o přírodě i historii

Foto: Sabina Huřťáková Hašková

Dostaly se nám do rukou dvě knižní novinky, které rozhodně stojí za zmínku. První vypráví příběh o motýlí víle. Druhá pak přináší napínavý příběh na reálném základě o židovských dětech ve Varšavě za druhé světové války.

Článek

Jak motýlí víla ztratila jméno

Tato kniha je určena čtenářům od sedmi let. Má velká písmena, krátké kapitoly a nádherné obrázky od Ivony Knechtlové. Jsou stejně jemné a křehké, jako motýli, a ostatně i celý příběh z pera Daniely Krolluperové.

Malá Eliška najde cestou ze školy na chodníku zvláštní housenku. Aby se jí nic nestalo, vezme ji domů a vloží mezi květiny u maminky na balkoně. Z housenky se brzy vylíhne… ne motýl, jak Eliška čekala, ale malá motýlí víla. Eliška ji kvůli větru odnese do bezpečí domova, jenže netuší, že měla vzít i kuklu. Na té je napsáno jméno motýlí víly, které potřebuje znát, aby se dostala mezi své kolegyně, napila se nektaru, jež ji zneviditelní lidem i dalším tvorům, a ochrání ji tak před nebezpečím. Kukla však ve větru zmizí. A tak nastává napínavý příběh o hledání kukly a záchraně malé motýlí víly.

Foto: Sabina Huřťáková Hašková

Kniha Jak motýlí víla ztratila jméno

Děti čtou nejen pohádkový příběh o hodných dětech, které pomáhají motýlům i další zvířátkům a hmyzu, ale i o tom, co se s motýly, děje, jak vypadají, jak žijí a proč jsou důležití. Během vyprávění se nenásilnou formou dozví plno užitečných věcí. Hlavní však je, že je kniha bude opravdu bavit – potvrzeno na mých vlastních dvou dětech – a výborně se čte.

Proč dětem pořídit knížku Jak motýlí víla ztratila jméno

- Krásná a poutavá pohádka o motýlech a motýlí víle

- Zajímavé informace ze života motýlů

- Vhodná pro čtení od 7 let

- Baví i starší děti (10 let)

- Krátké kapitoly, velká písmena

- Nádherné ilustrace Ivony Knechtlové

Foto: Sabina Huřťáková Hašková

Z knihy Jak motýlí víla ztratila jméno

Děti z náměstí Tří křížů

Také druhá kniha, jež se nám dostala do ruky, je takový malý skvost do dětské knihovničky. Pomůže totiž rodičům i učitelům vysvětlit dětem náročné téma druhé světové války a genocidy. Vypráví příběh několika židovských dětí, jež za války žily s rodiči ve varšavském Ghettu. Jenže rodiče jim buď zemřeli, nebo byli odvedeni do transportu. Děti se sice zachránily, začal jim však boj o holý život. Tito sirotci uprchli z Ghetta a přežívali na ulicích Varšavy, doslova pod nosem a pod vousy nacistům. Spali na ulicích, v průjezdech, v králíkárně i v hrobech. Občas se jim podařilo najít dobré duše, které je nechaly přespat v teple svých chudých domovů. Aby se tyto děti uživily, musely žebrat na ulicích. Naši hrdinové však od žebroty postupně přes zpěv na ulicích došly až do bodu, kdy se dokázaly samy uživit. Prodávaly cigarety na náměstí Tří křížů, a to přímo nacistům – vojákům či policistům, aniž by ti zjistili, že obchodují s malými Židy.

Moje děti byly touto knížkou přímo fascinovány. Šokovalo je, že existovaly děti, které vyrůstaly samy, bez rodičů a kohokoliv, kdo by se o ně postaral. Byly překvapeny, jak strašná může být nouze a bída, snaha sehnat něco k jídlu nebo najít suché a teplé místo na přespání. A to je na této knížce rovněž důležité. Nevysvětluje jen židovskou situaci za druhé světové války, ale ukazuje tvrdě opravdu tu nejhorší bídu a neštěstí, které děti potkalo. Zároveň však děti naučí, že je důležité se nevzdat, ať je životní situace sebehorší. Že odhodlání a boj o holý život se vždycky může vyplatit, jako v případě těchto malých hrdinů.

Foto: Sabina Huřťáková Hašková

Fotografie skutečných hrdinů, jež se stali předobrazem knihy Děti z náměstí Tří křížů

Ještě silnější je příběh díky tomu, že se jedná o skutečné děti, které kdysi žily a jejichž životní etapa za genocidy je sepsána rukou jednoho z nich. Autorka – Renata Piatkowská příběh převyprávěla tak, aby byl schůdný a pochopitelný i pro malé čtenáře. Maciej Szymanowicz zase knihu obohatil o poutavé obrázky.

Tato kniha sice nemá kapitoly, jednotlivé části však oddělují malé obrázky na stránkách. Velké – celostránkové ilustrace pak příběh pomohou udělat reálnějším a děti si snáze představí, jak to tehdy mohlo vypadat a co třeba měly židovské děti na sobě. Fotografie skutečných dětí jsou uvedeny až na konci knihy a vhánějí slzy do očí. Moje děti dlouho fotky prohlížely. Nemohly uvěřit, že něco takového tak malé děti skutečně dokázaly zvládnout a přežít.

Proč dětem pořídit knížku Děti z náměstí Tří křížů

- Kniha je určena čtenářům od 9 let

- Poměrně náročný příběh je napsán čtivou a pro děti dobře přijatelnou formou

- Skutečný život dětí za druhé světové války

- Pomůže vysvětlit genocidu

- Ukáže, že i když je životní situace sebehorší, vždy se dá silou vůle a vlastní snahou něco změnit

- Příběh reálných malých židovských hrdinů, jež za války přežili nacistům pod nosem

Tyto dvě knížky jsme s dětmi četli v posledních dnech a obě se nám moc líbily. Jak motýlí víla ztratila jméno byl laskavý a křehký příběh, který dokázal doslova pohádkově okouzlit. Děti z náměstí Tří křížů zase mé vlastní ratolesti fascinoval tím, že je drsný a nic nepřikrášluje. Je napínavý, dobrodružný a dokáže nejen odhalit bídu a zmar, ale také ukáže, že nic by se v životě nemělo vzdávat. Tím méně boj o holý život.

Za obě knihy moc děkujeme Albatros media.

Knihu Děti z náměstí tří křížů vydalo nakladatelství Albatros.

Knihu Jak motýlí víla ztratila jméno vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz