Hlavní obsah
Internet a technologie

Kyberšikana jako nenápadná hrozba pro naše děti. Jak ji poznat a co dělat, když přijde?

Foto: Pixabay.com

Jako matka dvou malých dětí jsem si až do nedávna myslela, že kyberšikana je něco, co se nás (zatím) netýká. Jenže používají mobilní telefony, sledují videa… Jak kyberšikanu poznat? Jak se zachovat, když zjistíte, že je vaše dítě obětí kyberšikany?

Článek

Co je kyberšikana a jak ji poznáme?

Kyberšikana je druh šikany, která probíhá přes internet, mobilní telefony, tablety apod. Může se jednat o vyloučení dítěte ze skupiny, v níž je na WhatsAppu nebo na sociálních sítích, vydírání, posměšky a nehezké zprávy. Může jít ale i o šíření nepravdivých informací nebo zneužití fotek či videa, na kterých se vaše dítě nachází. To pak vede ke stresu, smutku a úzkostem. Nastat mohou i horší situace.

I když si vaše dítě jen píše s kamarády, nebo si volají ohledně hraní na PlayStationu, už mohou vznikat problémy, které se kyberšikaně přibližují. Stačí, když se ostatní děti tomu vašemu smějí, uráží ho, posílají nevhodné nebo vulgární zprávy. Následovat může vyloučení dítěte ze skupiny. Může ale dojít i k tomu, že si číslo dítěte zjistí úplně cizí pachatel – obvykle dospělý, který se vydává za mladšího nebo kamaráda. Získá si důvěru dítěte, a to mu pak píše nebo volá, aniž by pojalo podezření. Může tak prozradit osobní nebo soukromé údaje, které povedou k vydírání a dalším problémům.

Pokud má vaše dítě sociální sítě, kontrolujte, co na nich zveřejňuje. Zdánlivě nevinné fotky a videa mohou být haněna kamarády a sledujícími, nebo dokonce zneužita. Díky AI není problém nafingovat video nebo fotografii s obličejem vašeho dítěte, které je pak předvedeno v situaci, do které by se vůbec nedostalo. I to pak může vést k vydírání a dalším problémům.

Jak poznat, že je dítě cílem kyberšikany

Vaše dítě se bude stahovat do ústraní, může být smutné, úzkostné nebo propukat v nekontrolované záchvaty vzteku. Bude se bránit, když se budete chtít podívat na jeho telefon a kontrolovat, co na něm dělá nebo komu a co píše. Může se začít stranit kolektivu, zapírat se před kamarády, schovávat se v pokoji a zhoršit se ve škole. Může odmítat chodit do kroužků a do školy, vymlouvat se na nemoc. Lze pozorovat i zhoršené chování ve škole nebo horší známky.

Co dělat, když se dítě stane cílem kyberšikany

Já mám to štěstí, že se mi děti obvykle svěří, nebo si stěžují na nevhodné chování kamarádů. Už jsme se tak setkali s tím, že některé děti vyloučily ty mé ze skupinky, např. na WhatsAppu, nebo při hraní her na PlayStationu. Setkali jsme se už i s tím, že dcery kamarádce volal jakýsi muž s nabídkou erotických služeb. Přitom holčičce je 9 let. A to je velký problém. Především ve chvíli, kdy dítě tají, že mu někdo takový volá nebo píše, popř. vyžaduje fotky dítěte – ať už oblečené, nebo obnažené.

Některé děti se však rodičům samy nesvěřují, nebo zamlčí, když se jim děje něco špatného. Je proto důležité navazovat a udržovat s dětmi vzájemný vztah plný důvěry. I tak ale hlídejte, s kým si děti volají a píšou, co sledují na internetu nebo co zveřejňují na sociálních sítích. Pokud už je zakládají, zkontrolujte, jaké má jejich profil soukromí.

Pokud zjistíte, že je dítě cílem kyberšikany, okamžitě pachatele zablokujte, a to na sociálních sítích i v telefonu. Předem si udělejte snímky obrazovky, na nichž je patrno, co se vašemu dítěti stalo, jaké dostávalo zprávy apod.

Pokud se jedná o spolužáka nebo žáka ze stejné školy, je dobré kontaktovat jeho rodiče a informovat třídní učitelku, popř. někoho, kdo se šikanou na škole zabývá. Někdy postačí, když rodiče dítěti doma domluví, jindy je potřeba řešit vše pod dohledem pedagogů. Pokud ani to nepomůže, nebo se nejedná o žáky školy, je možné obrátit se na různé organizace, které se kyberšikanou zabývají, nebo rovnou na policii. I když kyberšikana zatím není v zákonu uvedená, existuje zákon o šikaně. Ten pak řeší různé formy, jako vydírání, ztrátu soukromí a osobních údajů apod. Za vše může pachatel být obviněn nebo dostat pokutu až do částky 5 000 Kč.

Věnujme se našim dětem!

Dnešní doba má sice spoustu vymožeností a digitálních technologií, které nám usnadňují život. Bohužel nám ho mohou také v mnoha případech komplikovat. Internet a jeho nevhodné používání může způsobit pořádné problémy. Věnujte se proto svým dětem. Kontrolujte je a mluvte s nimi o problémech, které mohou nastat. Vysvětlete jim, že stejně jako nemohou venku odejít s někým cizím, nebo si od cizích lidí brát jídlo a bonbóny, nemohou ani komunikovat s někým, koho neznají. Vysvětlete jim, co se může stát a že používání telefonu, počítače a internetu může být nebezpečné. Jedině tak budou vědět, kdy je něco špatně a včas se vám svěří. Není to legrace. Pokud si včas nevšimneme, že se něco děje, mohou nastat opravdu velké problémy. Kyberšikana může vést k duševním poruchám, depresím, problémům se spánkem a příjmem potravy a v nejhorších případech až k sebevraždě.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz