Hlavní obsah
Cestování

Nabít se energií a zklidnit nervy můžete i s dětmi v Holašovickém Stonehange

Foto: Sabina Huřťáková Hašková

Holašovice se pyšní nejen krásnými domy ve stylu selského baroka, ale od roku 2008 také svým kamenným kruhem, který patří v České republice mezi největší. A právě tam jsme s dětmi zamířili.

Článek

Jak vzniklo Holašovické Stonehenge

Holašovické Stonehenge vzniklo v roce 2008. Tehdy zde byl vystaven kamenný kruh, který má připomínat megalitické stavby. Holašovické Stonehenge patří mezi největší novodobé repliky megalitických staveb v České republice a je tvořeno 25 velkými kameny sestavenými do kruhu. Uprostřed pak stojí osamocený ještě jeden krásný velký kámen. Všechny tyto kameny se nazývají menhiry.

Toto fascinující místo v jižních Čechách vytvořil místní podnikatel Václav Jílek, který k projektu věnoval i vlastní louku. Stavba menhirů nevznikla jen tak náhodou. Jednotlivé kameny jsou vystavěny tak, aby zde fungovala psychotronika. Prochází jimi energie, která může člověka pozitivně nabít, uklidnit a napomoci meditaci nebo rozvoji osobnosti. Zajímavé je, že až do 600 m od této stavby funguje eliminace patogenní zón.

Kameny, které byly na stavbu kruhu použity, pochází většinou z blízkosti vsi Holašovice. Uvádí se, že vzdálenost, odkud se dovážely, je zhruba 15 km. Díky svému postavení mají žulové kameny synergicky zesílenou energii, kterou mohou předávat dál. Jednotlivé kameny v kruhu, jež má průměr zhruba 30 metrů, na sebe vzájemně působí. Pokud budete chtít meditovat, bude nejvhodnější usadit se v blízkosti menhiru o hmotnosti 19 tun. Ten však nestojí v kruhu, nýbrž samostatně, nedaleko od něj.

Foto: Sabina Huřťáková Hašková

Menhiry holašovického Stonehenge

Do kruhu vystavěné menhiry se na českém území nazývají kromlech. Jelikož však nápadně připomínají známou kamennou stavbu z Anglie – Stonehenge, získaly název mnohem populárnější, a to Jihočeský Stonehenge nebo také Holašovický Stonehenge.

Toto místo vás bude fascinovat samo o sobě. Za návštěvu ale rozhodně stojí i díky krásnému prostředí, v jakém se nachází. O kamenný kruh je perfektně postaráno, a na klidné louce najdete i další menhiry nebo krásné dřevěné sochy. Nechybí zde ani možnost odpočinku pod přístřeškem nebo prostor, který je věnován dětem. Už z dálky děti zaujme dřevěný vyřezávaný Krteček s přáteli nebo dřevěný mlýn s malými postavičkami. Toto místo je však zatím ve výstavbě a nejspíš se brzy dočkáme zajímavého prostoru pro dětskou zábavu a hry.

Proč Holašovické Stonehenge navštívit

Holašovické Stonehenge můžete navštívit jen tak ze zajímavosti a ujišťuji vás, že na podobném místě jste ještě jistě ještě nebyli. Pokud však hledáte místo, kde budete moci meditovat, zklidnit svou mysl, odpočinout si od běžného životního ruchu a hodit stres za hlavu, pak je právě Holašovické Stonehenge naprosto jedinečné. Podporuje totiž meditaci i duchovní rozvoj osobnosti, a až do 600 m od této stavby jsou eliminovány patogenní zóny. Můžete zkusit jen tak kruhem procházet, dotýkat se jednotlivých kamenů dlaní nebo je rovnou obejmout a zkusit z nich načerpat energii.

Tato neobvyklá podívaná zaujala i moje děti. Pokud jsem doufala ve zklidnění, nedočkala jsem se. Kameny se jim opravdu moc líbily, dotýkaly se jich a objímaly je, ale energii jim spíš předávaly. Dobře jsem se na tomto místě cítila i já, a to i přesto že jsme zde byli poměrně nevlídném počasí, a dokonce jsme trochu zmokli.

Foto: Sabina Huřťáková Hašková

V Holašovicích uvidíte i dřevěné sochy pohanských božstev

Co ještě můžete v Holašovicích vidět a poznat

Holašovice jsou krásné samy o sobě a když už na kromlech pojedete, nezapomeňte si s dětmi projít i celou ves. Uvidíte krásně udržované statky a domy, které byly vystavěny v 70. letech 19. století ve stylu selského baroka. Všechny mají krásně opravené štíty, mohutná vrata a téměř před každým stojí historická pumpa na užitkovou vodu.

V jednom z těchto statků se nachází i Muzeum jihočeské vesnice. Umístěno je ve stáji jedné z usedlostí (č.p. 6) nazvané Selský dům. Najdete zde exponáty, jež přiblíží život na vesnici i hospodaření ve druhé polovině 19. století. Některé exponáty najdete přímo ve stáji, větší pak na dvoře statku. Pokud do Holašovic pojedete, určitě byste si ho neměli nechat ujít, protože vám i dětem pomůže v představě, jak se kdysi v Holašovicích žilo. My jsme neměli dost času, a tak jsme jen nakoukli do dvora. Až se sem vypravíme příště – snad už v lepším počasí – chceme muzeum navštívit a prohlédnout si jednotlivé exponáty.

Jak je to s prohlídkou

Pokud budete chtít k prohlídce vsi Holašovice i výklad, je dobré zjistit si předem časy prohlídek. Informace získáte v informačním centru obce. Podobné je to i se samotným Holašovickým Stonehange. Já jsem vůbec netušila, že kromlech není volně přístupný a zůstali jsme tak s dětmi stát před areálem. Nebyla otevírací doba a nikde nikdo. Naštěstí je možné zavolat přímo majiteli pozemku – panu Jílkovi a zeptat se. Já jsem volala a do pěti minut poslal někoho, kdo nám umožnil přístup. Jen o prohlídku s průvodcem jsme byli ochuzeni, ale nevadí. Jsem ráda, že jsme kamenný kruh navštívili a viděli jej.

Vstupné je celkem lidové. Dospělý zaplatí 50 Kč, dítě 20 Kč. Dostanete za to i krásné vstupenky, které si s dětmi můžete nalepit do turistického deníku. Holašovické Stonehange má mimo jiné i svou vlastní turistickou vizitku.

Zdroje:

Holašovice.eu, Kamenný kruh Hlašovice

Wikipedia, Holašovický kruh

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz