Článek
Počáteční motivace
Nejdůležitější ze všeho je motivace. Ne, není to klišé. Věřte, že jako u všeho, do čeho se hodláme pustit, je i u běhání dobré si uvědomit, proč to chceme dělat.
- Chci zhubnout
Běh je nejlepší aktivita, při které se dá zhubnout. Zahřejete celé tělo, zapojíte svaly a hubnutí půjde skoro samo. - Chci si vyčistit hlavu
Je dokázané, že běhání má pozitivní účinek na naši psychiku. Zbaví vás stresu, uleví přetížené mysli a mozek bude lépe zásoben kyslíkem, takže si doslova vyčistíte hlavu. - Chci dělat něco pro zdraví
Zdravotní benefity běhání jsou nesporné. Zlepšíte svou kondici, spálíte přebytečné tuky a posílíte imunitu. Pravidelný běh prospívá plicím i srdci.
Našli jste se alespoň v jedné z výše uvedených motivací? Výborně! To nejpodstatnější jste si ujasnili. Když vám bude nejhůř a budete chtít s běháním „seknout“, vzpomeňte si na vysněný cíl.
Jak začít běhat
- Protažení
Před během se lehce protáhněte, stačí pomalý pětiminutový strečink. Tělo tak připravíte na pohyb. - Hlavně pomalu
Možná se vám zdá, že „pomalost“ si s běháním protiřečí, ale opak je pravdou. Pokud jste začátečník, nevrhejte se hned po hlavě do hodinového intenzivního běhu. Začněte s rychlou chůzí po dobu 30 minut, takto choďte cca 4 x týdně. Až uvidíte, že se vaše kondice zlepšuje (tolik se nezadýcháte a budete se cítit dobře), můžete do procházky vkládat běh na kratší vzdálenost (100–200 metrů). - Jdu poprvé běhat
Začněte opět s rychlou chůzí, ze které plynule přejděte do běhu. Nehrbte se, hlavu držte zpříma, ale nebuďte v křeči, každý pohyb se snažte provádět přirozeně. Pro první opravdový běh vám bude bohatě stačit 30 minut. Tímto způsobem běhejte obden. Spatříte-li na sobě, že jste vytrvalejší, můžete si trasu lehce prodloužit. - Neudýchám to
Pokud budete mít kdykoli během běhání pocit, že vám docházejí síly, přejděte do rychlé chůze. Hlavně vydržte a nezastavujte se, budete pak na sebe pyšní, že jste to zvládli. - Dýchejte přirozeně
Váš dech by měl být především přirozený. Při menší zátěži se snažte dýchat nosem, vzduch se tak vyčistí od pylu a prachu, navíc v zimě se vám tato technika bude hodit. Při vyšší zátěži bude tělo chtít více vzduchu, takže pravděpodobně přejdete do dýchání ústy. Dech proto vždy přizpůsobte aktuální zátěži.
Co budu potřebovat
- Opakování je matka moudrosti: na prvním místě je motivace. Nezapomínejte na ni!
- Kvalitní běžecké boty – nechte si poradit v obchodě, hlavně vás obuv nesmí tlačit a musíte se v ní cítit volně a pohodlně.
- Oblečení – běhat samozřejmě můžete i ve staré teplákovce. Vyplatí se však funkční běžecké oblečení, které výborně odvádí pot pryč od těla.
- Batoh na běhání – skvělá věcička, speciální batoh vám nebude nikde poskakovat. Vejde se do něj nepostradatelný hydrovak na pití a dle velikosti batohu i další drobnosti.
- Držák na mobil – bude se hodit, chcete-li při běhu poslouchat oblíbenou hudbu.
Správný parťák
Ve dvou se to lépe táhne. Můžete se domluvit s kamarády, partnerem nebo dětmi. Ale pozor! Nebuďte na nich závislí. Nevěřili byste, jak rychle se člověk nechá unést do pohodlného režimu. Stačí, aby kamarádka řekla „dnes se mi nechce; prší; není mi dobře“, a třeba se vám také nebude chtít.
Ten správný parťák na běhání je pes. Neřekne vám ne a pokud je to vhodné plemeno, bude mít z pohybu přinejmenším stejnou radost jako vy.
Na závěr jedna motivační poznámka. Herec Jan Tříska běhal více jak 30 let a ani jednou nevynechal. Říkal, že pokud si najdete jednou výmluvu, najdete si ji pokaždé. Běhání mu přinášelo řád, jistotu a uvolnění mysli.
Zdroje:
https://www.rogelli.cz/jak-zacit-behat/
https://www.svetbehu.cz/zacinam-behat-sedm-rad-do-zacatku/