Článek
Energie Čchi
Prastaré čínské učení Fengshui je založené na volném proudění životní energie čchi. Pokud tato energie v našem okolí volně proudí, náš život se ocitne v rovnováze, rozhostí se v nás klid a spokojenost, zlepší se spánek a partnerské soužití bude jedna báseň. Pojďme se blíže podívat na uspořádání jednotlivých místností tak, aby se nám doma dobře žilo.
Předsíň
Jde většinou o první místnost v domě, kterou návštěva (i my) uvidí. Měla by proto působit otevřeně a uklizeně, být dobře osvětlená. I zde platí pravidlo neumísťovat zrcadlo přímo proti dveřím. A nezapomeňte, že ani předsíň není skladiště. Přebytečné věci vyhoďte nebo ukliďte do skříně.
Kuchyně
Podle učení Fengshui je kuchyně srdcem domova. Zde se vaří pro celou rodinu, čímž se ovlivňuje energie a životní pohoda všech členů domácnosti. Kuchyně by neměla být pod ložnicí ani naproti dveřím do koupelny a ložnice.
Propojení kuchyně a obývacího prostoru není vhodné, každá z těchto místností má jinou energii a měla by zůstat oddělena (alespoň opticky). Na jídelním stole mohou být květiny pro navození dobrého trávení.
Dětský pokoj
Děti se ve svém pokoji mají cítit v bezpečí, je proto dobré, aby z postele viděly na dveře. Hrací a spací zóny je vhodné oddělit. Na noc by měly být hračky uklizené v boxech nebo ve skříních, aby pokoj poskytl ničím nerušený odpočinek.
Obývací pokoj
Sedací soupravu umístěte tak, aby nebyla zády ke dveřím. Vlevo umístěte lampu nebo živou vysokou palmu, vpravo od sedačky dejte konferenční stolek. Ten udržujte vždy čistý, aby byl tím pravým symbolem zdraví a hojnosti. Nezapomeňte i na různorodé osvětlení, kromě lustru a stojací lampy můžete přidat nástěnné osvětlení či solné svícny.
Prostor nepřeplňujte nepotřebnými věcmi a udržujte v čistotě, což ostatně platí u všech ostatních místností.
Ložnice
Volné proudění energie v ložnici pomůže s dobrým usínáním a kvalitním odpočinkem. Pod postelemi nic neskladujte, zapomeňte i na úložné boxy. Různé hromádky knih, odloženého oblečení či přemíra dekoračních předmětů v ložnici nemají co dělat. Postel nestavte proti dveřím ani naproti oknu.
Do blízkosti postele nepatří zrcadla, v ložnici jako v zóně odpočinku nemá své místo ani televize či počítač. Na utužení partnerského soužití umístěte do ložnice věci v páru (např. dva obrázky, dvě lampičky u postele). Zaměřte se i na zelené rostliny, vhodné jsou třeba fíkusy, kapradiny nebo bambusy.
Další pravidla Fengshui
- Vyvarujte se ostrých hran, nábytek by měl mít zaoblené rohy.
- Zbavte se všech věcí, které nepotřebujete. Dům není skladiště.
- S nábytkem to nepřehánějte.
- Zaměřte se na přírodní materiály, např. dřevo a kámen.
- Vyhněte se sušeným rostlinám a kaktusům, které vyzařují negativní energii.
- Domů se hodí svěže zelené, zdravé rostliny.
- Rozlučte se s předměty, které ve vás vyvolávají negativní emoce (nechtěný dárek, fotka bývalého partnera).
- Rohy v místnostech by měly být vyplněné (lampa, rostlina, rohový regál).
- Dveře do koupelny vždy zavírejte a záchodové prkénko sklápějte dolů.
Samozřejmě není vždy možné dodržet veškerá doporučení. Ale i drobná změna může doma nastolit pohodovější atmosféru, a jak už kdysi kdosi řekl, méně je někdy více.
Zdroj: https://feng.shui.cz/
https://living.iprima.cz/bydleni/feng-shui-tipy-domov