Hlavní obsah
Zdraví

Infarkt. Jak pomoci sám sobě a jak ostatním

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Desun

Infarkt je to, co opravdu nechceš zažít. Ale když už, umíme si pomoci a umíme pomoci i druhým.

Infarkt myokardu se pro stresový životní styl, nadváhu, nedostatek pohybu, náhlé změny v počasí, přeceňování vlastních sil, alkohol, kouření a spousty dalších efektů už dávno netýká jen starých lidí, ale podléhají mu i teenageři.

Článek

Projevem ischemické (nedokrvení) choroby srdeční je Infarkt myokardu (IM).Jde o ložiskové odumření části nedokrveného srdečního svalu. K nedokrvení dojde buď při uzávěru nebo zúžení některé věnčité tepny trombem (sraženinou krve), spasmem (křečí) nebo zánětem. V 95% se tak stane pro prasknutí aterosklerotického plátu v některé koronární tepně. Zní to komplikovaně že.

Tak tedy zjednodušeně. Před srdcem se v tepně vytvoří překážka, která zúží její průhled nebo ji ucpe. Krev ve zúžení proudí rychleji, za zúžením vytvoří v srdeční komoře vír a v této části neprotéká přes část srdečního svalu. Tato část se tak neokysličuje a po 20 min první buňky podlehnou nekróze (odumření), do 6-12h pak odumře celá nedokrvená část svalu.

Foto: Trombofilik

Příčinou Infarktu myokardu bývá zpravidla nějaký trombus, tzv. vmetek, který zúží či zablokuje přítok krve do srdce

Začíná boj s časem

Dobré je, že pokud buňky znovu okysličíme, proberou se a žijí dál. Pokud přijdeme pozdě, zůstane část svalu odumřelá a srdce ztrácí původní výkon. Přijdeme-li hodně pozdě, nadchází exitus (smrt).

Jak se IM projevuje:

Typicky vzniká náhlá bolest za hrudní kostí charakteru tlaku, svírání nebo pálení, někdy se šíří do krku nebo do levé paže. Může být pociťována i mezi lopatkami, v zádech, v nadbřišku. Bolest trvá více jak 20 minut, často hodiny. Mnohdy se přidává dušnost, nausea (pocit na zvracení) až zvracení, pocení, palpitace (bušení srdce), strach, celková slabost, fibrilace (změna srdečního rytmu, srdce se nekoordinovaně třese), hyperventilace (zrychlené dýchání).

Bohužel u malého procenta pacientů jde o tzv. „němý infarkt“ bez příznaků (typicky u diabetiků). Bolest většinou předchází kratší epizody bolesti při stresu nebo tělesné zátěži.

Může dojít i ke ztrátě srdečního rytmu či fibrilaci (chaotické nerytmické stahy srdečního svalu), což bývá odvislé jak od času vzniku potíží, tak po druh IM, který je buď transmurální (postihuje celou tloušťku srdečního myokardu) nebo netransmurální (postihuje srdeční sval jen do určité hloubky).

Protože IM se diagnostikuje přes EKG nebo koronarografii (vpich do tepny a náhled k srdci) či laboratorně (IM se určí na základě biomarkerů-odumřelých srdečních buněk, zjištěných v krvi), laik není schopen bezpečně infarkt rozeznat.

Jde o čas. Mozek, který funkce těla řídí, totiž bez kyslíku, který dostává krví, kterou mu posílá srdce, dlouho nevydrží. Platí zásada:

Lepší je přijet do nemocnice se „zaraženými prdy“ než přijet pozdě s infarktem.

První pomoc je tak naprosto zásadní. Umíte ji i v případě infarktu myokardu?

POMOC druhým

1. Volat 155 (112)

2. V případě srdeční zástavy poskytnout masáž srdce – tempo snadno určíte podle písně Rolničky rolničky, kdopak vám dal hlas….tlačí se na hrudní kost, fraktura žebra není překážkou.

3. Nevymýšlejte a volejte 155 (112) a kontrolujte tep srdce. Nic víc není třeba dělat.

Co když jste ale sami a nikdo není na blízku?

POMOC Sobě

1. Volat 155(112) či zmáčknout aplikaci „Záchranka“

2. Hluboce, opravdu hluboce se nadechnout

3. Energicky začít hrubě kašlat v rytmu po 2 sekundách. Před každým zakašláním je nutný hluboký nádech.

Hloubka nádech a intenzita kašlání je důležitá. Musí se vám vytvořit hlen hluboko v hrudníku. Je to trochu bolestivé, ale zachraňujete si život. Nádech a kašel musí být opakovaný každé 2 sekundy. Kašlete, dokud nedorazí pomoc. Kašlete i v průběhu instrukcí operátora ze 155.

Pokud srdce naskočí do normálního rytmu, můžete s kašlem ustat.

POZOR. Pokud srdce ztratí pravidelný rytmus, zbývá asi 10 sekund do ztráty vědomí. Nepanikařte! Nádech (hluboký) a vykašlání (energické).

Hluboký nádech okysličí krev v plicích, pohyb svalů při kašli tlačí rytmicky na srdeční sval a umožní cirkulaci okysličené krve do mozku. Pravidelné opakování umožní návrat do normy srdečního rytmu.

Co je tedy nejdůležitější? Boj s časem. Časový faktor je to, co rozhoduje o bytí a nebytí. Čím dříve od začátku potíží se postižený dostane do nemocnice, tím lépe. Je to jediná možnost, že přežije. Oběhovou zástavu tak překoná a dojde k rychlému obnovení průtoku uzavřenou cévou a tak k minimalizaci poškození srdce a mozku.

Infarkt mívá často recidivu (opakuje se). Jeden můj přítel nedávno v mladém věku takový prodělal. Mám „Medvídka“ rád. Vím, že co lékařského mu povím, jde jedním uchem tam, druhým ven. A tak doufám, že když si to přečte, zapamatuje si:

1. Vytočit 155 či aplikaci „Záchranka“

2. Hluboký nádech

3. Energický kašel

4. Nepřestávat co 2 sekundy, dokud srdce nemá normální rytmus

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz