Hlavní obsah
Zdraví

Šest nečekaných surovin pro boj s nemocí, které opravdu fungují

Foto: DALL-E AI

Nebudu lhát, píšu tenhle článek tematicky – právě ležím doma s virózou, kterou jsem si přivodila oslabenou imunitou po Covidu. Všude sníh, nebo břečka, rýmu už měla většina z nás, a tak jsem se rozhodla sepsat pomocníky na léčení.

Článek

Tyhle zázraky mám ve svém arsenálu, ať už jde o chřipku, nachlazení, nebo jiný moribundus. Jsou skvělé i jako prevence, díky nim jsem se už několikrát vyhnula rozjetí nemoci nebo nutnosti nasadit antibiotika, které zrovna v lásce nemám.

Kurkuma

Kurkuma a její zlatý prášek jsou nabité kurkuminem, což je látka s tak silnými protizánětlivými účinky, že by mohla konkurovat některým lékům. Já z ní dělám úplně jednoduchý čaj a kapu do něj citron, aby to chutnalo lépe. Pro maximalizaci účinků můžete přidat čerstvě namletý černý pepř, ale to jsem zatím nezkoušela, protože se toho trochu bojím. Někdo z kurkumy dělá polévku nebo dokonce latté s napěněným mlékem. Takže fantazii se meze nekladou – není to špatné, jenom nečekejte, že to bude něco jako čokoládový milkshake z mekáče. Bohužel.

Rozpustná vláknina (psyllium)

Psyllium, co si někteří dávají do chleba, má další skvělou vlastnost – pomáhá dát věci dohromady, když vás bolí břicho, pociťujete nechutenství nebo zažívací divočinu (čti: zácpu nebo průjem). Je to díky tomu, že podporuje dobré mikroby, které na oplátku produkují látky s protizánětlivými účinky. A protože zdraví začíná ve střevech, není tato souvislost zase takové překvapení.

Stačí rozmíchat psyllium ve vodě a vypít. POZOR – bobtná jako blázen, takže ho hodně zapíjejte. A taky to nepřehánějte a dodržujte dávkování.

Kysané zelí

Kysané zelí. To není žádná novinka – všichni jsme slyšeli od babiček, že je to lék na všechno. A měly pravdu. Obsahuje vitamíny C, K, antioxidanty a probiotika. Hlavně ho nevařte a udělejte si z něj třeba salát, protože dlouhé vaření ničí jeho benefity. A prosím, nezasypávejte ho moukou. Mouka je totiž výživově docela slabá a navíc kvůli vysokému obsahu lektinů podporuje zánět v těle.

Cibule

Cibule je další babiččina zbraň. Obsahuje flavonoidy (čti: přírodní bojovníky proti zánětům) a antibakteriální látky. Nakrájejte ji, zasypte cukrem a nechte být – výsledný sirup je dokonalý na kašel a nachlazení. Bonus: na chvíli vám provoní kuchyň (i když ne všichni to ocení).

Kefír

Kefír, další probiotická bomba. Podporuje zdravé zažívání, což je během nemoci základ, a navíc obsahuje vitamíny B, vápník a hořčík, které pomáhají nervovému systému. Při nemoci dostává na zadek totiž i naše nervová soustava.

Hřebíček

A nakonec – hřebíček. Většinou ho máme doma na svařák, ale dámy, tohle je tajná zbraň i pro naše „spodní partie“. Hřebíček má antimikrobiální účinky a obsahuje eugenol, který tlumí bolest. Takže pokud při smrkání cítíte, že vám není dobře nejen nahoře, ale i tam dole, hřebíček vám může zachránit den.

Na závěr děkujme našim babičkám, které tyto poklady dobře znaly. A pokud i vaše babička má nějaký zázračný tip, dejte vědět do komentáře! ❤️

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám