Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Proč si pořídit morče raději od chovatele než ze zverimexu?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Šárka Sovová
28. 7. 13:19

Pro morčátko často bez rozmýšlení vyrazíme do nejbližšího zverimexu a odneseme si první, které nám padne do oka. Taková koupě s sebou vždy nese určitá rizika, kterým se však můžeme snadno vyhnout - pořízením mláďátka od zodpovědného chovatele.

Článek

Jaké hlavní argumenty hovoří ve prospěch chovatelských stanic?

Registrovaní chovatelé postupují při sestavování chovných párů zodpovědně a s rozvahou. V chovu používají pouze zdravá, vitální morčata kvalitního exteriéru, nespojují (až na promyšlené výjimky) úzce příbuzné jedince. Vhodnou selekcí chovných jedinců se snaží potlačovat vzhledové nedostatky, upevňovat přednosti a posouvat úroveň svých odchovů stále kupředu.

Budete znát rodiče, případně i další předky svého mazlíčka. Některé příbuzné si budete moct prohlédnout i na vlastní oči.

Chovatel nepovažuje svá chovná morčata za stroje na potomstvo, ale přistupuje k nim jako k živým tvorům, které má rád - a podle toho o ně také pečuje. Dbá na zdraví a celkovou spokojenost svých chlupatých svěřenců, udržuje ubikace v čistotě, poskytuje mláďatům i dospělým jedincům kvalitní stravu, ošetření proti parazitům, v případě potřeby i další veterinární péči atd.

Při koupi od chovatele se nezařadíte do početné skupiny nešťastníků, kteří si ze zverimexu přinesli více morčátek za cenu jednoho (rozumějte březí samičku). V obchodech drží často velké množství morčat obou pohlaví pohromadě a v takových skupinách pak pochopitelně dochází k nekontrolovanému množení. Nemáte tak nikdy jistotu, že vaše nově pořízená samička nečeká mláďata třeba se svým bratrem. Často ve velmi mladém věku.

Zkušený chovatel dokáže s jistotou určit pohlaví mláďat, a vy se tak nemusíte bát, že spolu vaše „samičky“ založí rodinu, nebo že se z Vilíka stane Vilemína.

Chovatel zná datum narození odchovaných mláďat. Můžete tak každý rok oslavit narozeniny svého mazlíčka. Znát jeho věk je nepochybně dobré i z řady dalších důvodů - s ohledem na poskytovanou péči, odhad dožití aj.

U zverimexu nikdy nevíte, zda morčátka nepocházejí z velkochovu, kde vyčerpané samičky rodí jeden vrh za druhým, žijí v nedůstojných podmínkách a morčátka nejsou zvyklá na kontakt s člověkem. Podobné neetické chovy asi nikdo (ani nepřímo) podporovat nechceme.

Většina chovatelů je ochotna pomoct s dopravou morčátka, ať už při vlastních cestách nebo zasláním přes zvířecího kurýra. Nemusíte si tedy zoufat, ani pokud se vytipovaná stanice nenachází ve vaší blízkosti. Můžete si vyhlédnout plemeno a barvu přesně podle svých představ, i když chovatel bydlí třeba na druhém konci republiky.

Pro chovatele zpravidla nekončí kontakt s vámi předáním morčátka. Když budete do budoucna potřebovat radu či pomoc, jistě vám bude ochotně k dispozici. Pokud je to v jeho možnostech, pohlídá také třeba morčátko v době vaší dovolené.

Není třeba mít strach, že koupě mláděte z chovatelské stanice zruinuje vaši peněženku. Zvířátko na mazlíčka seženete bez problémů za obdobnou cenu jako ve zverimexu, často i levněji. Řada chovatelů má cenu mláďátek uvedenou přímo na svých webových stránkách, takže se v tomto směru nemusíte bát nepříjemných překvapení.

I při nákupu ve zverimexu můžete mít samozřejmě štěstí a přinést si domů pěkné, mladé, vitální morčátko, které vám bude dělat radost velmi dlouho. Ale s ohledem na výše uvedené asi není třeba znovu zdůrazňovat, že při koupi v chovatelské stanici je pravděpodobnost získání zdravého spokojeného společníka mnohem větší, a nepodporujete tak bezcílné množení zvířat v nedůstojných podmínkách.

Morčátko je kamarád na řadu let, vyberte si ho zodpovědně, pečlivě a s dostatkem informací o podmínkách, ze kterých pochází.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz