Hlavní obsah
Lidé a společnost

Den svatého Valentýna - romantická oslava lásky, nebo připomínka smrti kněze, který ji umožnil?

Foto: Freepik, www.freepik.cz

Poprava svatého muže za vykonané dobro lidu, i tak vypadala doba ve 3 století. Svátek sv. Valentýna nám každoročně připomíná den, kdy tento mučedník zemřel. Spolu s uctíváním jeho památky oslavujeme i Den lásky.

Článek

Legenda, která má kořeny už ve starověkém Římě, kde se kolem data 14. února konaly Luperkálie - pohanský svátek plodnosti. Křesťanská tradice, která se později spojila se svatým Valentinem, knězem popraveným roku 269 n.l, protože tajně oddával milence, navzdory zákazu císaře Claudia II.

Svatý Valentin (nar. 269)

Římský kněz, misionář a biskup v jedné osobě, který zemřel mučednickou smrtí. Kolem existence Svatého Valentina je spousta spekulací, kdo opravdu byl a jaké dobrodiní vykonal. Legenda praví, že svatý Valentin vyléčil slepou dívku, do které se poté zamiloval a z vězení jí pak těsně před svou popravou poslal lístek se vzkazem Od tvého Valentina. Muže, kteří měli jít do války nabádal, aby nikam nechodili a raději zůstali u svých žen doma. Tajně oddával milenecké páry, které navíc obdarovával kyticemi ze své zahrady.

Dodnes nikdo s jistotou neví, za jaký čin byl Valentin popraven. Zemřel mučednickou smrtí dne 14. února. Byl popraven. Proto právě v tento den uctíváme jeho památku romantických činů , kterými se proslavil a bohužel i prohřešil ve 3. stoletím. Uctívání dne smrti mučedníka sv. Valentina se poprvé stanovil v roce 496  papežem Gelasiusem I. na 14. února, dnes známý jako svátek zamilovaných.

Foto: Cicero Moraes, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Rekonstrukce tváře svatého Valentina (2017)

Den svatého Valentýna se začal šířit ve středověku. hlavně Anglii a Francii. Velikou popularitu si získal v  19. století, kdy se začaly posílat tzv. valentýnky. Svátek zamilovaných, který dnes známe v moderní podobě se rozšířil díky Americe ve 20. století. Ta ho posunula na úroveň vyznání lásky různými dárky, květinami, romantickými gesty. Den svatého Valentýna mnozí Češi a Slováci neakceptují. Berou ho jako přivandrovalý americký svátek, který se snaží vypudit z našich myslí náš opravdový svátek zamilovaných 1. května. Svátek, kdy se milenci políbí pod rozkvetlou třešní, aby jejich láska vydržela navěky.

Chápu, že Den sv. Valentýna je celosvětově více propagovaný a okázalejší svátek zamilovaných, ale není to naše tradiční záležitost. Není přeci důvod dokazovat lásku drahými dary, aby měl protějšek jistotu, že je milován. Ve vztahu je přeci to nejdůležitější dávat lásku najevo každým gestem, činem, co pro toho druhého uděláme. I ta zjevně nejbanálnější věc může nahradit tisíc slov o lásce. Nesobecké činy vůči druhé osobě, to je důkaz lásky. Osobně nemám nic proti svátku sv. Valentýna, vždy nějakou drobnost v tento den připravím svému muži, ale je pravdou, že romantická gesta dělám celý rok. Chci, aby i on byl rozmazlován a měl pocit, že je důležitý a milovaný.

Foto: Freepik, www.freepik.com

Já spíše preferuji dárky, které mají pro nás oba nějaký význam, a nebo maličkost ve formě čokolády, či nějaké mlsky. Na co ale nikdy nezapomenu je ručně psaný dopis. Někdy je jednodušší věci napsat, protože máte čas přemýšlet nad vším, co máte na srdci a na nic nezapomenete. Dámy, ať máte doma sebevětšího drsňáka, tak věřte, že ho tímto rozněžníte. Mohla bych napsat sms, ale forma romantického psaníčka mi přijde krásnější a vřelejší. Kdy naposledy jste napsali svému protějšku vzkaz na lísteček a nechali ho například na lednici, gauči, posteli. Proč nezlepšit den své drahé polovičce milým vzkazem např: Krásný den lásko, myslím na tebe. Rádoby obyčejná slova, ale jsou to slova, která zahřejí u srdce a zpříjemní den. Hodí se to na jakýkoli den, nejen na ten psaný v kalendáři. Pokud se druhý při čtení psaníčka usměje, je vyhráno a vzkaz splnil svůj účel na maximum.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz