Hlavní obsah
Zdraví

Umělé oplodnění: Když se cesta k miminku neobejde bez pomoci

Foto: Freepik

Umělé oplodnění je šance, naděje i zkouška. Pro mnohé páry je to poslední možnost, jak si splnit sen o rodině. Důležité je neztrácet naději, otevřeně komunikovat a nebát se odborné pomoci.

Článek

Touha po dítěti je jednou z nejsilnějších lidských emocí. Pro mnoho párů se ale přirozené početí stává nedosažitelným snem. Proč? Spousta stresu, nekvalitních potravin, nezdravý životní styl i zdravotní komplikace. Podle statistik až 15 % párů v České republice čelí nějaké formě neplodnosti. Právě v těchto případech může pomoci umělé oplodnění – moderní medicínský zázrak, který ročně přivede na svět tisíce dětí.

Foto: Freepik

Důvodů, proč vyhledat odbornou pomoc je hned několik:

  • Nejhlavnějším důvodem je bezpochyby věk ženy. Je to sice poněkud urážející, ale reprodukční orgány stárnou rychleji než náš zevnějšek. Musíme to brát v potaz a na nic nečekat. U žen ve věku nad 35 se šance na početí snižují, a naopak zvyšují určitá rizika.
  • Problémem s otěhotněním je také díky nepravidelné nebo chybějící ovulaci
  • Endometrióza
  • Problémy s dělohou
  • U mužů jde o nízkou kvalitu spermií nebo dokonce žádné
  • Opakované potraty

Co je umělé oplodnění?

Umělé oplodnění (odborně asistovaná reprodukce) zahrnuje různé lékařské postupy, které pomáhají otěhotnět těm, kdo mají potíže s početím. Využívají se jak při ženské, tak mužské neplodnosti, a metoda může být přizpůsobena konkrétnímu případu.

Nejčastější metody asistované reprodukce

1.  Intrauterinní inseminace (IUI)

  • Spermie jsou zavedeny přímo do dělohy ženy v době ovulace.
  • Používá se hlavně při mírné mužské neplodnosti nebo u lesbických párů a samoživitelek.
  • Doporučuje se párům, kteří již jedno dítě mají a netlačí je čas na početí druhého, či mladým párům snažícím se o potomka.

2.  IVF (in vitro fertilizace)

  • Vajíčko a spermie jsou spojeny mimo tělo v laboratoři.
  • Oplodněné embryo je poté přeneseno zpět do dělohy.
  • Tato metoda je nejčastější a nejúspěšnější.

3.  ICSI (mikromanipulace)

  • Používá se při velmi níz3ké kvalitě spermií – spermie je vpravená přímo do vajíčka.
  • Zvyšuje šanci na úspěšné oplodnění.


Průběh IVF léčby v kostce

  1. Hormonální stimulace – žena užívá injekce pro tvorbu více vajíček.
  2. Odběr vajíček – ambulantní zákrok v krátké anestezii.
  3. Oplodnění – v laboratoři pomocí partnerových nebo darovaných spermií.
  4. Pěstování embryí – 3–5 dní.
  5. Transfer embrya – vkládá se zpět do dělohy.
  6. Čekání a těhotenský test – cca 10–14 dní po transferu.

V situaci umělého, ale i přírodního oplodnění je klíčová hlavně psychika a podpora partnera. Nastává období plné čekání, nejistot, hormonů a možných opakovaných zklamání z negativního těhotenského testu. V tuto dobu je na nás ženy vyvíjen obrovský psychický tlak, který je zatěžující pro tolik potřebnou pohodu. Je důležité myslet pozitivně a cítit podporu partnera. Načerpat informace na diskuzních fórech je dobré, ale pozor na porovnávání se s ostatními. Každý má svou cestu, svůj životní příběh, který nemusí rezonovat zrovna s vaší situací.


Umělé oplodnění je v Česku hrazené Zdravotní pojišťovnou a to až 4 pokusy IVF do 39 let, pokud žena ještě nerodila, a 3 pokusy, pokud již dítě má. Neznamená to ale, že je to zcela zdarma. Každý pár má různá specifika, která jsou pro tento proces potřebná. Balíček = Nadstandardní služby (např. genetické testy embryí nebo zamražení, prodloužená kultivace embryí, embryoglue…) si pacienti obvykle hradí sami. Cena jednoho cyklu se může pohybovat mezi 20 000 až 100 000 Kč, záleží na potřebách páru. Lékař vám vždy navrhne vhodné doplňkové metody a vše s vámi pečlivě probere.

Proces umělého oplodnění není hotov do měsíce. Vše se táhne i roky, než se povede tolik vymodlený výsledek. Proto je důležité na to myslet i ve chvíli, kdy začnete zvažovat případnou pomoc s početím. Na výběr je velké množství klinik - důležité je zvolit tu, která nejlépe odpovídá vašim potřebám, a vydat se na cestu k vytouženému rodičovství.

Zdroje pro tento článek:

Osobní zkušenost autorky

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz