Článek
V případě tlaku máme více stádií problematiky. Šťastlivci jsou ti, kteří mají normální tlak (normotenzi), bez jakýchkoli dalších problémů. Tuto formu si přeje samozřejmě každý člověk, protože můžete dělat cokoli bez omezení. Problém nastává u lidí, kteří trpí na nízký/vysoký tlak. Každý jedinec s tímto postižením je originál. Jeden o svém problému neví, nebo jen minimálně, druhému je zle ob den a na každého z nich platí něco jiného.
Formy tlaku:
- Podle hodnot tlaku
systolický (horní) Diastolický (dolní)
Normální tlak (Normotenze) 90 - 119mmHg 60 - 79 mmHg
Nízký tlak (Hypotenze) < 90 mmHg < 60 mm Hg
Vysoký normální tlak (Prehypertenze) 120 - 129 mmHg < 80mmHg
Vysoký tlak lehká forma 1. stupeň (Hypertenze) 130 - 139 mmHg 80 - 89 mmHg
Středně/těžká forma 2. stupeň (Hypertenze) ≥140 mmHg ≥ 90 mmHg
Akutní stav (Hypertenzní krize) ≥ 180 mmHg ≥ 120 mmHg
2. Podle příčiny
- Primární ( esenciální) hypertenze - bez jasné příčiny, geneticky a životním stylem podmíněná
- Sekundární hypertenze - způsobená jiným onemocněním ( ledvinami, štítnou žlázou)
- Ortostatická hypotenze - pokles tlaku po rychlém postavení
- Postprandiální hypotenze - pokles tlaku po jídle (často u starších osob)
Zaměříme se na příznaky nízkého krevního tlaku, které se u každého člověka mohou projevovat různě - nebo vůbec. Když už o sobě dávají vědět, není to moc příjemné. Mezi nejčastější projevy nízkého tlaku patří :
- Závratě nebo točení hlavy, nejčastěji při vstávání
- Mdloby
- Únava
- Neostré vidění
- Nevolnost
- Studená, bledá nebo vlhká kůže
- Rychlý mělký dech
- Špatné soustředění
- Nedokrvování končetin
- Celková únava, spavost, zívání
Proti nízkému tlaku se s léky bojovat nedá. Z mé zkušenosti vím, že návštěva u lékaře s prosbou o radu a pomoc, jak a čím si můžu zvednout nízký tlak nebyla výhrou, spíše velikým zklamáním. Nebyl schopen odpovědět, pouze odvětil, že na to léky nejsou. Upozorňuji, že s nízkým tlakem bojuji od samého dětství a žádný lékař mi nedokázal pomoci, dnes už pro mě tak snadnými věcmi, abych mohla žít alespoň trochu normální život bez motání hlavy či stavu omdlení. Kam bychom tedy měli jít pro radu, když potřebujeme pomoc? Na internetu najdeme spousty babských rad, jak zvednout nízký tlak, ale popravdě ne vždy jsou bezpečné. Na místě je použít selský rozum a začít na sobě „experimentovat“, co zrovna vám bude sedět nejlépe.
Není žádným překvapením, že jednou z nejvíce důležitou věcí pro bezpečné zvýšení tlaku je pohyb. Dostatek pohybu na čerstvém vzduchu vám pomůže správně okysličit mozek a rozhýbe se celý krevní oběh. Procházka je lékem nejenom na nízký tlak, ale krásně si vyčistíte hlavu od stresu a jiných starostí. Dostatečný přísun tekutin je druhou nejdůležitější věcí v boji proti nízkému tlaku. Dospělý člověk by měl každý den vypít 2 - 3 litry čisté neperlivé vody. Bez vody nebude tělo správně fungovat, protože tělo je z 80 procent složeno právě z vody.
Menší a častější porce jídla jsou také další z možností, jak zvýšit krevní tlak, či ho udržet v normálu. Doporučuje se 5 - 6 menších porcí jídla denně, ale na druhou stranu jako těžce pracující člověk je někdy umění si odskočit i na 1 jídlo za den. Naslouchejte svému tělu a chovejte se k němu s úctou, protože dřív nebo později vám vše vrátí i s úroky. Ač jsme národ milovníků řízků a knedlíků, je na čase trochu vylepšit a obohatit svůj jídelníček zdravější formou stravování. Zaměřit se na kombinaci potraviny bohatých na bílkoviny, sacharidy a zdravé tuky. Mezi základní potraviny plné hodnotných živin řadíme například vejce, ryby, luštěniny, ovesné vločky, kořenová zelenina, ovoce, avokádo, ořechy či chia semínka. Máme na výběr z nepřeberného množství možností.

buddha-bowl-dish-with-vegetables-legumes-top-view
Kofein je odjakživa známý svým účinkem pro zvednutí tlaku, bohužel jde pouze o krátkodobý efekt. Je to sice vhodná varianta při pomoci, ale jen v případě velikých potíží jako SOS pomocník. Není vhodný na každodenní používání s myšlenkou, že si dám kávu a celý den mi bude dobře. Bohužel takto kofein nefunguje a tělo si na tuto látku velmi snadno zvyká, tím pádem by při dlouhodobém užívání bylo potřeba zvyšovat dávky kofeinu.
Okamžitou pomocí při omdlévání nebo přetrvávajícím motání hlavy je obvykle vypití sklenice vody, snězení něčeho slaného (sýr, slané oříšky, olivy), ulehnutí se zvednutýma nohama nad úroveň srdce nebo hluboké pomalé dýchání. Pokud problém s nízkým tlakem spočívá při vstávání, je na místě nošení kompresních punčoch, které pomáhají stlačovat žíly na nohách a zabraňují hromadění krve. Ač to bude znít poněkud zvláštně, tak konzumace slaných potravin také velice napomáhá v boji s nízkým tlakem. Sůl je známá zadržováním vody a tím zvyšuje tlak. Samozřejmě jen pokud jsou v pořádku ledviny a srdce, tak je mírné zvýšené soli bezpečné.
Vše, co je nám známé a přirozené, je tím nejlepším lékem. To nejdůležitější bývá často přímo před námi - není třeba hledat složitosti.
Zdroje:
Osobní zkušenost autorky