Hlavní obsah
Názory a úvahy

Romové jako cíl protiukrajinských dezinformací

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
25. 7. 9:45

Romové se stali cílem dezinformací a v posledních dnech a týdnech je mezi nimi a Ukrajinci třaskavá atmosféra.

Článek

Mezi Romy a Ukrajinci od konfliktu v Brně panuje hodně napjatá atmosféra, která se bohužel nijak neuklidňuje.

Romové se do toho stali terčem brutálních dezinformací. Tady musím hned na úvod říct, že je to i důsledek toho, jak stát toto dlouhodobě podceňuje.

Jedno velké varování tu bylo už během prezidentské volby, tehdy Romové uvěřili tomu, že pokud bude Petr Pavel zvolen, tak mladí půjdou do války a použijeme atomovky, které sice ČR nemá, ale podle nich je Pavel použije. Jeden příklad za všechny byla paní Lidka, která i brečela, že mladí budou mobilizováni.

Řešení státu od té doby nulové. U Romů je jednoznačně jedním z největších problémů nevzdělanost a nízká schopnost ověřovat si informace, pak jsou logicky snadno ovlivnitelní. Samozřejmě s tím má problém i část majoritní populace, o čemž jsem psal v minulém blogu.

Stát by se měl snažit, aby pro vzdělání Romů udělal co nejvíc. Dříve na ČT běžel dokument s názvem Třída 8.A, který se natáčel v Brně v nechvalně známém Cejlu. Bohužel tam bylo vidět, že ve třídě stačí jeden jedinec, který dělá v hodinách nepořádek a strhne tím i další, kteří by i toužili po lepším vzdělání. Například tam byl kluk, kterého výuka bavila a bylo mu doporučováno jít i na maturitní obor, ale bohužel zvolil pouze učňák. Bez kamer to samozřejmě bylo ve třídě mnohem horší a netřeba si dělat iluze o tom, že to v Ústí nad Labem, Krupce na Teplicku a podobných tzv. vyloučených lokalitách probíhá nějak jinak. Spíše si myslím, že je to ještě horší a spousta učitelů si nezíská u žáků ani potřebný respekt.

I kdyby byl člověk sebetalentovanější a měl vysokou inteligenci, tak mi v takových podmínkách přijde jeho vzdělatelnost nemožná, výjimky ale určitě budou. Samozřejmě v tom nepomáhá ani faktor rodiny, kdy děti kopírují chování svých rodičů. Nevzdělaný rodič asi těžko pomůže svým potomkům s výukou, nebo je těžko donutí se učit a dělat úkoly. Naopak je v těchto oblastech i vysoký počet omluvených a neomluvených hodin ve škole. Stát by měl nutit rodiče z těchto lokalit, aby posílali děti do škol a stejně tak by podle mě měl být k žákům zvolen mnohem individuálnější přístup. Klasické třídy po 20 a více dětech jsou nesmysl, spíše to chce vzdělávat je v menším kolektivu, třeba po 5 a více jim pomoct, zaměřit se na jejich talent a potřeby. Sice by to bylo náročné na počty učitelů (tím i ekonomicky), ale něco se zde změnit musí a pokud to chceme změnit, tak stát musí investovat a vzdělání je asi tou nejlepší investicí.

Každopádně zpět k situaci mezi Romy a Ukrajinci v posledních týdnech. Četl jsem celou řadu očividných nesmyslů. Uvedu pár případů, v Přerově měla jezdit bílá dodávka, kde měli Ukrajinci říkat, že Romy zabijí, a šlo o nesmysl, který vyvrátila policie. V Sokolově měli Ukrajinci pobodat 11 leté dítě, pro autora příspěvku si došla policie a ukázalo se, že šlo opět o výmysl. V Děčíně zas měli 2 Ukrajinci (četl jsem i o 4 Ukrajincích), znásilnit a zabít Romku, policie pak uvedla, že žena zemřela na selhání organismu se 4 promilemi a znásilněná nebyla. Předevčírem mělo dojít k bitce Romů a Ukrajinců, policie to však vyvrátila a podle ní ve rvačce figurovali jiné skupiny obyvatel, ale tento případ opět situaci nijak nepomohl.

Podobně vymyšlené příběhy často vnáší mezi Romy strach. Bohužel si myslí, že policie nic nevyšetřuje a Ukrajince kryje - v  Přerově měli pobodat malé dítě, a tak se desítky Romů sešly u policejní stanice, aby policie začala podobné případy vyšetřovat. Romové nemají očividně důvěru ve stát a mělo by se to změnit, především lepší a rychlejší komunikací PČR a státu.

Nutno ale říct, že i když to PČR udělá - autor se sám přizná, že si příběh vymyslel, asi aby byl v komunitě zajímavý, tak už to dokáže napáchat škody (posílit strach) a zpětně už nikoho vlastně ani moc nezajímá, zda to byla pravda, nebo lež. Mnohokrát se i šíří na sítích nějaký screenshot a nikdo už pak sdílejícím a do komentářů nepíše, že to bylo vyvráceno jako lež.

Romové se zlobili i na prezidenta, že si pozval šikanovanou Ukrajinku na Hrad a pro Romy prý nikdo nic neudělá, ale není to pravda. Už dříve před tímto případem, v dubnu 2023, Pavel pozval skupinu romských studentů na Hrad a hrála jim i romská hymna, ale k Romům se tyto informace nedostávají.

Je smutné, co se v Brně stalo a že zemřel mladý kluk, ale podle jednotlivce nejde soudit celý kolektiv - vůbec to není klišé. Hlavně Romové by toto měli chápat. Bojují proti segregaci a diskriminaci, ale to samé teď dělají Ukrajincům. Romové jsou souzení na základě barvy pleti, Ukrajinci zase na základě jazyku a národnosti. Není v tom vůbec žádný rozdíl.

V Krupce si ale Romové i tak vybrali za cíl dva nevinné Ukrajince, kteří postávali na balkoně a provolávali hesla jako „černá síla“. Mimochodem za násilnosti v Krupce byl obviněn Moldavan, nikoliv Ukrajinec, a stejně tak u konfliktu v Pardubicích je i svědectví, že v bitce možná figurovali tři Rusové, nikoliv Ukrajinci, což uváděla i Romea. Takže je opět otázkou, zda je to vina Ukrajinců.

Pak přišli do hospody, kde jsme byli my, ale i další Ukrajinci, kteří byli úplně v pohodě a od těchto tří se distancovali. Říkali o nich, že to jsou Rusáci. Ti tři na nás měli také nějaké řeči, ale my jsme nereagovali. Oni něco vypili a šli zpátky směrem k tomu domu a tam zase řvali a hajlovali,” popsal další vývoj svědek.
romea.cz

Policie bohužel přihlíží tomu, co se děje a vše jen eskaluje. Nejde jen o Romy, policie podle mě měla v Krupce zasáhnout proti extrémistům, ale chtělo to i zásah proti bílým extrémistům, kteří dělali nepořádek u soudu a vysadili i dveře z pantů.

Nejde vůbec o to, zda je někdo tmavší, nebo světlejší pleti, stát by měl k extrémistům začít přistupovat tvrději a to bez jakýchkoliv rozdílů. Jinak tyhle násilnosti a rozdmýchávání strachu ve společnosti budou pokračovat, jednou se nějaký konflikt může vyostřit a dopadnout špatně, což opět situaci jenom zhorší.

Stát musí zlepšit komunikaci a pracovat na vzdělávání romské populace, Romové si musí přijít jako součást společnosti a ne jako občané druhé kategorie. Ano, tohoto pocitu jsem nabyl, párkrát jsem diskutoval na Facebooku Romea a jedna Romka, třeba mluvila o nás jako Češích, přitom já jí za Češku považuju, ale asi si tak samotní Romové nepřijdou a s tím se něco musí dělat.

Samozřejmě je s Romy hodně problémů, lidi mi tu asi budou nadávat, že některé lokality si vybydleli sami a stejně jako, že jich hodně parazituje na dávkách. Je to pravda, ale Romů jsou tu statisíce, zdaleka ne všichni jsou takoví, a jestli nechceme tyhle věci řešit i za 20 let, tak se musíme snažit situaci změnit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz