Hlavní obsah

Když smích zabíjí – Molière zemřel při vlastní komedii

Foto: Wikipedia Commons / Pierre Mignard I / PE 313 (Conde Museum)

Molière byl mistrem komedie, ale jeho život skončil tragédií. Zemřel přímo na jevišti při hraní své vlastní hry.

Článek

Kdo byl Molière?

Jean-Baptiste Poquelin, známý pod uměleckým jménem Molière, byl jedním z nejvýznamnějších dramatiků francouzské historie. Narodil se v roce 1622 v Paříži a proslavil se jako autor komedií, které si dělaly legraci ze společnosti, šlechty i církve.

Přestože pocházel z bohaté rodiny, rozhodl se věnovat divadlu – což bylo v té době považováno za nečestné povolání. Jeho hry si však získaly obrovskou popularitu, a dokonce si získal přízeň krále Ludvíka XIV., který ho dlouhá léta chránil před cenzurou a kritikou. Přesto měl Molière mnoho nepřátel, zejména mezi církevními představiteli, kteří v jeho hrách viděli útok na víru.

Díky své odvaze, talentu a humoru se stal nejslavnějším dramatikem své doby, ale jeho život měl tragický konec – na jevišti, při hraní vlastní hry.

Doba a prostředí, ve kterém žil a tvořil

Molière žil ve Francii 17. století, v době vlády Ludvíka XIV., známého jako Král Slunce. Francie byla absolutistická monarchie, kde měl král neomezenou moc. Umění bylo podporováno, ale zároveň přísně kontrolováno cenzurou a vlivem církve.

Divadlo bylo v této době velmi populární, ale herci byli považováni za hříšné a méněcenné. Církev například zakazovala pohřbívání herců na posvěcené půdě, pokud před smrtí nestihli zpověď. Molière se celý život pohyboval mezi slávou a skandálem – na jedné straně byl oblíbencem krále, na druhé měl nepřátele, kteří usilovali o zákaz jeho her.

Molièrova nejznámější díla

Tartuffe (1664)

Satira na náboženské pokrytectví – hlavní postava Tartuffe se tváří jako svatý muž, ale ve skutečnosti je podvodník.

Církev hru okamžitě zakázala a označila ji za nebezpečnou pro víru.

Lakomec (1668)

Příběh Harpagona, který je posedlý penězi více než vlastní rodinou.

Kritika lidí, kteří obětují vše pro bohatství.

Mizantrop (1666)

Hlavní postava Alceste nesnáší společenskou přetvářku, ale nakonec zjistí, že sám není o nic lepší.

Jedna z nejvážnějších Molièrových her, která ukazuje konflikt mezi ideály a realitou.

Další hry: Don Juan, Škola pro ženy, Zdravý nemocný.

Poslední hra: Zdravý nemocný

Molièrova poslední hra Zdravý nemocný (Le Malade Imaginaire) je komedie o hypochondrovi, který si myslí, že je vážně nemocný, ale ve skutečnosti je jen obětí podvodných doktorů.

Molière si ve hře sám zahrál hlavní roli – Argana, muže, který se neustále bojí o své zdraví. Ironie osudu byla, že Molière sám trpěl vážnou nemocí, ale přesto se rozhodl hrát.

17.února 1673, během představení této hry, začal během svého výstupu kašlat krev. Nikdo v publiku netušil, že je skutečně nemocný – všichni si mysleli, že to patří ke hře. Přesto představení dokončil, i když byl na pokraji sil.

Po skončení představení Molière zkolaboval. Byl odnesen domů, kde o několik hodin později zemřel.

Přesná příčina jeho smrti není známá, ale pravděpodobně trpěl tuberkulózou, která byla v té době neléčitelná. Jeho stav byl už dlouho vážný, ale odmítal si to přiznat – stejně jako jeho postava ve hře.

Tímto se Molière zapsal do historie jako muž, který zemřel při hraní role umírajícího hypochondra.

Molièrova smrt však nebyla koncem jeho příběhu – následoval skandál s jeho pohřbem.

Podle tehdejších církevních pravidel herci nemohli být pohřbeni na posvěcené půdě, pokud před smrtí nestihli zpověď. Molière ji kvůli svému kolapsu přijmout nemohl, takže církev jeho pohřeb odmítla.

Jeho manželka a přátelé museli osobně žádat krále Ludvíka XIV., aby udělal výjimku. Nakonec bylo povoleno pohřbít ho tajně, v noci, bez církevního obřadu.

Navzdory tomu jeho hry přežily staletí a dodnes jsou uváděny po celém světě.

Smrt na jevišti – tragédie nebo pocta?

Molière strávil celý život v divadle – a také tam zemřel. Byla to tragédie, nebo největší pocta, jakou mohl herec zažít?

Někteří říkají, že zemřít na jevišti je sen každého skutečného divadelníka. Jiní vidí jeho smrt jako důsledek tvrdohlavosti a odmítání uznat svůj zdravotní stav.

Ať už to bylo jakkoliv, jeho odkaz zůstává – Molière je dodnes jedním z největších dramatiků všech dob.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Moli%C3%A8re

https://www.britannica.com/biography/Moliere-French-dramatist

https://cs.wikipedia.org/wiki/Moli%C3%A8re

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz