Článek
Ahoj! Jmenuji se Simona Kyselková a jsem brašnářka. Tohle řemeslo jsem se naučila sama metodou pokus omyl. Pro představu - asi dva roky mi trvalo, než jsem se naučila ručně šít tradičním sedlářským stehem - do té doby to bylo křivé a nehezké. Musela jsem se naučit kompletně celou techniku šití, krok po kroku a chybu po chybě, abych pochopila, co musím udělat, aby ruční steh na výrobku byl hezký. A časem i perfektní.
Kabelka z prémiové lícové usně - Simona Kyselková
A takhle to bylo se vším - s řezáním kůže, pochopením materiálu, pochopením toho, jak vzniká a co se děje v koželužně, s lepením, hraněním… Den za dnem jsem se učila, chybovala, dřela, občas brečela a často se vztekala, abych porozuměla tomuto krásnému řemeslu. Roky jsem to vzdávala, ale i přesto mě kůže čím dál víc fascinovala.
Postupně, po letech, se to začalo zlepšovat. Jako by mi v hlavě (i rukách) začaly jednotlivé kousky zapadat do sebe jako mozaika.
Ručně vyrobený pánský opasek z vysoce kvalitní usně - Simona Kyselková
Čím více pracuji s kůží a čím lépe jsem ji poznala, o to víc vidím, jaké kožené výrobky nosí cca 90 % společnosti - jsou to nekvalitní kůže s umělým nástřikem na povrchu, neživé, nudné, rychle se ničící, bez života, protože takhle to chce současná doba (a fast fashion). Stojí za tím taky dobře odvedený marketing, tlak na nízkou cenu, ale mizí pocit té pravé vůně kůže. Zapomněli jsme a nebo vůbec nevíme, jaká má ta pravá kůže být, přijde nám normální, kdy se někde začne něco odloupávat nebo drolit a objeví se navíc někde zevnitř papír…
A proto sem chci napsat pár článků o kůži, o její kvalitě - tak, jak je to správně vs. to, co si koupíme v obchoďáku.
Simona Kyselková
www.simonakyselkova.cz