Článek
Ještě před měsícem Chorvaté jásali. Návštěvnost vzrostla o 5 %.
Nadšení přetrvávalo až do půlky června. Ministr cestovního ruchu byl přesvědčen, že opatření a politika, které stát zavádí, přinášejí konkrétní výsledky, zejména v posilování předsezóny a posezóny a rozvoji celoročního cestovního ruchu. Jenže toto období zemi neživí. Přijeli ti, kteří chtěli nerušeně a mimo sezónu veder navštívit třeba jezera nebo hory. V tomto období byly příznivější také ceny ubytování a stravování. Pětiprocentní nárůst není žádný zázrak a druhá půlka června byla vyloženě zklamáním. Rezervace nepřicházejí, apartmány zůstávají prázdné. Chorvaté věří ve veliký zájem o rezervace na poslední chvíli.
V druhé polovině června se v Chorvatsku rekreovalo nejvíce Němců, na druhém místě byli domácí turisté, pak Slovinci, Rakušané a Poláci.
Chorvatské ministerstvo cestovního ruchu sází na bezpečnost země a na její dosažitelnost automobilovou dopravou. Jenže ptáme se, není to málo? Mohu tam dojet autem, něco sice ušetřím, ale následně zaplatím tolik, kolik bych dala jinde za all inclusive. A to mám pronajatou jednu cimru, kde mi za pobyt nikdo ani nevytře podlahu, natož aby někdo vyměnil ručníky nebo převlékl postel. O hadru pod nohy je nutné si nechat jen zdát, takže je třeba si vozit vlastní, aby jste nedostali smyk, když lezete ze špatně těsnícího sprcháče a nechcete si ještě druhý den ráno mýt obličej v louži. Na pláž jdu až kdo ví kam, tam si na zem hodím ručník, tedy, pokud je ještě kam. O sprše a převlékárně si nechám jen zdát. Tedy na městské pláži asi převlékárna bude a taky sprcha, ale ta se platí. Chlemtám teplé pití z láhve, které jsem si dotáhla nebo si koupím něco chladného, za což nechám ranec.
Předražené jídlo
Dostanu hlad, koukám, kde bych pojedla. Tak třeba tady. Sednu ke stolu, je to tam pěkné. Chci čevapčiči. Nikdo nejde, čekám nekonečnou dobu. Konečně zadávám objednávku. Číšník je otrávený, cítí, že nedostane velké dýško, mluvila jsem do telefonu česky a slyšel mne. Po neskutečné době dostanu čtyři malé šištičky, nejspíš šli teprve koupit maso a pak se jim zasekl mlýnek. Vlastně hloupost, opékají polotovar. Už chci dávno platit, ale pro číšníky jsem vzduch, je mi horko, ale buď jsou někde zalezlí nebo doběhnou ke stolu, kde si chce někdo objednat a na mě zvysoka kašlou. Jdu platit dovnitř. Nestálo to za nic, čavabi byly připálené a studené, dýško je malé. Podle toho také koukají. Pochopitelně nepoděkují a nepozdraví.
A normální člověk začne počítat. Kolik stála cesta, kolik ubytování, kolik člověk projedl a jaký měl komfort a zjistí pravdu. Ano, stálo to stejně. Ale ….
Bulharsko, Egypt, Turecko, Tunisko, Řecko…
I tam jsou místa, která svojí romantikou směle konkurují chorvatskému pobřeží. Je pravda, že tam je už obtížné dojet autem, ale v celkové ceně se ani ta letecká vlastně nepromítne. Let trvá tak dvě tři hodiny, pak transfer, ubytování. Luxusní hotel, každý den uklizený pokoj, většinou i vyměněné povlečení a ručníky, osušky. K dispozici šampon, mýdlo, kondicionér, fén. Klimatizace. Bazén. Moře na dosah. Lehátka u bazénu i u moře. Slunečníky. Žádné ležení na zemi. Na plážích toalety, převlékárny, sprchy, bar. Plážové osušky, které se mění každý den. Jídlo a pití v rámci all inclusive celý den. Džusy, koktejly, pivo, víno, panáky. Čaj i káva každému podle jeho gusta. Vepřové, hovězí, krůtí nebo kuřecí. Také ryby a mořské plody. Dokonce jehněčí, selečí a telecí. Mraky zeleniny pečené, vařené, dušené, syrové. Jablka, hrušky, hrozno, meruňky, broskve, jahody, třešně, banány a melouny. Zákusky, dorty, slané speciality. Bary na pláži. Všichni se usmívají a jsou milí.
A pochopitelně příjemná pláž a krásné moře. Kvůli moři jsme přeci jeli na dovolenou, že? Takže není rozhodně to nejkrásnější moře v Chorvatsku. Jiné oblasti jim směle konkurují. I tam uvidíte ta skaliska a ostrůvky a také hejna ryb a plavat budete v průzračné vodě. A když dobře vyberete, budete se mít jako v ráji.
Proč kupovat předraženou bídu?
Chorvatsko – zamyšlení
Je pravda, že se v Chorvatsku my Češi cítíme tak trochu jako doma. Mohu to i já sama potvrdit. Myslíme si, že tam jakoby patříme, že to moře máme nějak v žilách….Jenže oni nás tak rozhodně necítí. Mají nás za nepotřebné náplavy. Chtějí jiné turisty. Zámožnější. Jen jim nedošlo, že ti zámožnější k nim budou asi bloudit čím dál tím méně. Zdá se, že už i Češi po mnoha letech pochopili, že chorvatský Jadran není jediné moře. Mají jiné možnosti. Zůstává pouze výhoda dojezdu autem.
Chorvatsko pro nadšence, bohémy a nižší střední třídu
- Nadšenci
Chorvatska se nevzdají. Lpí na něm a nedají na něj dopustit. Většinou jezdí na jedno místo, mají své ubytovatele již spřátelené. Proč ne, jezdí tam jak na chalupu k přátelům.
- Bohémové
Mají pocit, že chorvatsko jim cosi dává, jsou tam šťastní, peníze nepočítají, nedostatky nevidí. Žijí romantikou a iluzemi.
- Nižší střední třída
Slíbili dětem moře. Šetří. Matka zavařuje konzervy. Dojedou na místo, děti mají povolenu jednu zmrzlinu denně. Počítají, kolik stojí chleba ke snídani, ještě že mají ledničku. Dovezli si dost sýrů a salámů, také vejce. Dětem vyhládne. K obědu zavařené rizoto, k večeří zavařená boloňská. V apartmánu je naštěstí vařič, takže špagety čerstvé a v lince je struhadlo na dovezený eidam. Další den bude guláš a výpečky. Pak rajská s kolínkama. A poslední večeře bude sváteční. Už plánují kam půjdou a co si dají. Dospělí asi rybu napůl a děti chtějí pizzu.
I takto může být pojednaná dovolená u moře. Potom opravdu cena vyhrává a na kvalitu se nehledí.
Chorvatsko je už za zenitem. Svoji bitvu prohrálo. Bezpečnost země a automobilová dojezdnost, hlavní trumfy, jak je vidí na ministerstvu jsou slabé argumenty. Veliká nenažranost a neochota zamyslet se nad nedostatky, zájemce o dovolenou u Jadranu odpudí. Pokulhávající kvalita služeb pro turisty nikoho na ministerstvu nezajímá. Vůbec si jí nevšimli. Jen z turismu čerpají, ale nic neinvestují.Tak proč jet do země, která pro turisty za celé roky nic neudělala a navíc se její občané tváří otráveně, když zjistí, že jsme Češi? Není nejmenší důvod.
Zdroj:





