Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nejdéle žijící prezidenti českého národa

Foto: David Sedlecký, CC BY-SA 4.0, Wikipedia

Seznam prezidentů Československa v období 1918 až 1992 čítá 9 osob. Mezi nimi jsou i ti z válečných let 1939-1945. Kdo z nich se dožil nejdelšího věku, na to se podíváme v tomto článku. Zároveň je porovnáme s bývalými prezidenty, kteří stále žijí.

Článek

1. Tomáš Garrigue Masaryk

Nejdéle žijícím prezidentem byl Tomáš Garrigue Masaryk. Když 14. prosince 1935 ze zdravotních důvodů abdikoval, tak se jeho vládnutí uzavřelo po 17 letech a 30 dnech. První český prezident se dožil 87 let a dosud je v tomto ohledu nejdéle žijící hlavou našeho státu.

Ani Masaryk si rozhodně neprošel jednoduchým obdobím, nicméně řada prezidentů po něm toho zakusila mnohem více.

2. Ludvík Svoboda

I Ludvík Svoboda se dožil vysokého věku, konkrétně 83 let. Ostatně se narodil ještě 23 let před prvním zvolením Masaryka Revolučním národním shromážděním do funkce.

Jeho doba vlády ovšem byla poněkud krátká. Po 7 letech a 59 dnech byl ze zdravotních důvodů zbaven funkce. Fakticky už ale roli prezidenta republiky nezastával delší dobu. Více jak rok ho zastupoval generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák.

3. Gustáv Husák

Jméno Gustáva Husáka tu již jednou zaznělo. Funkci prezidenta Československa totiž vykonával už rok před svým prvním oficiálním zvolením. Fakticky tedy působil v této roli více jak 15 let.

Jméno, které je u nás navždy spojeno s érou velké porodnosti. Šlo o silné ročníky z let 1972 až 1976, jímž se neříká jinak než „Husákovy děti“, které mimo jiné později vytvořili skvělou generaci sportovců, jež dosahovala ohromných úspěchů.

Jeho vláda přitom skončila až 10. prosince 1989, kdy Husák abdikoval a o dva roky později i zemřel. Dožil se tak 78 let.

4. Václav Havel

Na prezidenta se dlouhého věku dožil i Václav Havel (75 let), který stál u zásadních změn našeho národa. Poprvé byl oběma komorami na Federálním shromáždění zvolen v prosinci 1989 a po abdikaci v roce 1992 byl v únoru 1993 zvolen prvním českým prezidentem. Z této pocty se mohl těšit celých 10 let.

5. Emil Hácha

Když v lednu 1945 jmenoval Hácha vládu Richarda Bienerta, měl už značně podlomené zdraví. Jakoby už tušil, co ho čeká. Tento čin byl jeho posledním v roli prezidenta. Na jaře téhož roku byl totiž zatčen a převezen do vězeňské nemocnice na Pankráci. Tam zažíval těžké násilné chvíle, které vedly až k jeho smrti (27. června). Ta pro něj byla bezpochyby vysvobozením.

Právník a soudce, jenž se narodil do velmi složité doby a životní osudy mu postavily do cesty mnoho těžkých událostí, se dožil 72 let.

6. Antonín Zápotocký

Stejného věku jako Hácha se dožil i Zápotocký, který taktéž okusil ve svém životě dnes již pro většinu nemyslitelné. Přes účast v první světové válce, neúspěšný pokus o emigraci na jaře 1939 a následného odvedení do koncentračního tábora Sachsenhausen, až do funkce prezidenta Československa.

Zápotocký tak podtrhuje skutečnost, kterou v minulosti museli prezidenti prožívat, než došli do této funkce. Mnozí následně neměli ani pěkný konec. To se však našeho prezidenta, jenž stál v roce 1953 u měnové reformy, netýkalo. Oproti několika ostatním prezidentům zemřel Zápotocký v listopadu 1957 na infarkt.

7. Antonín Novotný

Pěkných 70 let se dožil třetí komunistický prezident v pořadí Antonín Novotný, jenž byl vyznamenán Československým válečným křížem. Ten vykonával funkci 10 let a 124 dní. Když v březnu 1968 z donucení abdikoval a úplně opustil politické prostředí, zůstalo mu ještě 7 let života, než dostal po těžké nemoci taktéž jako jeho předchůdce infarkt.

8. Edvard Beneš

Pouhých 64 let se pak dožil Edvard Beneš, jenž se v květnu 1948 vzepřel proti podepsání československé ústavy. Krátce poté abdikoval na úřad prezidenta a na podzim zemřel. Již delší dobu ovšem trpěl Ménierovou nemocí a silnými migrénami.

9. Klement Gottwald

Nejkratšího věku (56 let) se z našeho seznamu prezidentů dožil Klement Gottwald, který stejně jako jeho nástupce Antonín Zápotocký zemřel v úřadu. Dělnický prezident nakonec doplatil na svoji oddanost Stalinova režimu. Zemřel totiž tři dny po návratu z jeho pohřbu. Dle všeho byl závislý na alkoholu a trpěl syfilidou, což výrazně napomohlo k osudnému praskutní srdeční tepny, zrovna tak jako náročné lety do Ruska na Stalinův pohřeb.

Gottwaldovo krátké období ve funkci prezidenta bude navždy spojeno s politickým terorem, který odnesli v padesátých letech desítky tisíc lidí.

Stále žijící prezidenti

Po Václavu Havlovi se stali prezidenty ještě tři osobnosti - Václav Klaus, Miloš Zeman a Petr Pavel. Z nich je nejstarší právě bývalý první předseda ODS, jenž 19. června oslaví 84. narozeniny. Je velmi reálné, že se právě Klaus stane nejdéle žijícím prezidentem našeho národa.

Žádná doba není jednoduchá, ovšem vzhledem k tomu, čím si prošla řada výše vyjmenovaných osobností, tak je mnohdy jejich věk opravdu úctyhodný.

Zdroj: Wikipedia, kniha Jedenáct prezidentů

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám