Hlavní obsah

Máte opuchlý obličej? Dle TikTok za to nemůžete vy, ale kortizol. Škoda, že je to jen marketing

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay.com

Kortizolový obličej nebo také měsícovitá tvář. To je aktuální hit na sociálních sítích. Lidé s opuchlým obličejem nebo povadlými tvářemi tvrdí, že za to může velké množství kortizolu v těle. Jednoduše řečeno za jejich vzhled může stres.

Článek

Kortizol je stresový hormon produkovaný nadledvinami, který hraje klíčovou roli při regulaci metabolických procesů, imunitní odpovědi a odpovědi na stres.

„U zdravých jedinců se kortizol řídí denním vzorem, při kterém jsou hladiny vyšší po probuzení, během prvních 30 minut se výrazně zvyšují a pak po zbytek dne od tohoto maxima postupně klesají. Nejnižších hodnot pak dosahují okolo půlnoci,“ vysvětlila pro Texas Today fungování kortizolu Maria Olenick.

A právě kortizol má dle sociální sítě TikTok být příčinou, proč máte dvojitou bradu, máte nafouklá víčka a vaše tváře jsou povislé.

Jak kortizolový obličej vypadá?

Kortizolový obličej má několik charakteristických znaků, dle kterých se s ním identifikují komentující na sociálních sítích.

Jedná se kulatý a plný obličej, který může vypadat jako oteklý, často je popisován jako „měsícovitý“. V oblasti obličeje a krku je pro tento typ obličeje typický nadbytečný tuk.

Někteří lidé mohou mít výraznější červené tváře, což je způsobeno rozšířenými kapilárami. U některých lidí se pak vyskytují mírné otoky v okolí očí a lícních kostí.

Kortizolový obličej má pouze jednu příčinu

Příčinou takového obličeje je dle sociálních sítích zvýšená hladina kortizolu v těle.

Cushingův syndrom je však dle odborníků jediným důvodem, proč obličej nese rysy kortizolového obličeje. Toto onemocnění vzniká, když tělo produkuje nadměrné množství kortizolu. Mezi příznaky patří kromě kortizolového obličeje i centrální obezita, tenké končetiny, zvýšené ukládání tuku na krku, vysoký krevní tlak a svalová slabost.

Chronický stres sice také vede ke zvýšenému množství kortizolu v těle, ale jeho množství dle odborníků nebývá takové, aby vedlo ke změnám v obličeji. Podle serveru USA Today se jedná o velmi výjimečný stav, který postihuje ročně 10-15 lidí z milionu.

„Chronický stres samozřejmě může vést ke zvýšeným hladinám kortizolu v těle. Ale jeho hladiny obvykle nestoupají dostatečně vysoko na to, aby vedly k měsícovité tváří,“ uvedl pro CNN Health dermatolog Rajany Katta.

A není jediný, kdo s tímto novým TikTok trendem nesouhlasí.

„Chronická vysoká hladina kortizolu sice může vést k otokům obličeje, ty se ale projevují spíše u závažnějších endokrinních poruch než u každodenního stresu, který zažívá většina lidí. Takto dramatické změny obličeje stres u zdravých lidí opravdu nevyvolává,“ uvedl pro Healthline doktor Vijay Murthy, lékař funkční medicíny a spoluzakladatel společnosti Murthy Health.

Skvělý marketingový tah

I přes tyto odpovědi odborníků však mnoho lidí věří, že opravdu mají kortizolový obličej a rozebírají to na sociálních sítích. Neuvědomují si ale, že tento fenomén vznikl díky jednoduchému marketingovému triku - zvýšení prodeje produktů.

„Je to velmi účinný marketing, protože kdo někdy neměl problémy s únavou, potíže s hubnutím či se nepotýkal se špatnou náladou? Všechno to jsou univerzální příznaky, v nichž se najde téměř každý,“ vysvětlila pro USA Today tento fenomén gynekoložka Karen Tang.

Pro mnoho lidí je ale vysvětlení na sociálních sítích samozřejmě mnohem příjemnější než pravda. Pravdou je, že za oteklý obličej může zejména životospráva. To ale málokdo přizná, a proto je pro ně vysvětlení, že mají oteklý obličej kvůli stresu, mnohem příjemnější.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz