Článek
Existuje pár míst, která jsou již z logiky věci nejvíce zanesená bakteriemi. Splachovací tlačítko je jedním z nejrizikovějších míst na toaletě. Uživatelé se ho dotýkají často před umytím rukou, což vede k hromadění bakterií, jako jsou E. coli nebo Salmonella.
Toaletní sedátko je dalším známým zdrojem bakterií. Zde se často nacházejí bakterie ze stolice nebo moči.
Jsme to ale zejména my sami, kdo si zaděláváme na problémy s bakteriemi. A ženy navíc hazardují se svým zdravím.
Vždy zavírejte při splachování víko
Při splachování bez zavřeného víka se bakterie a viry mohou šířit až do vzdálenosti několika metrů a kontaminovat okolní prostředí. Proto se doporučuje víko zavřít, než spláchnete.
Studie z roku 2014 v časopise Applied and Environmental Microbiology našla na podlaze kolem toalet stafylokoky, papilomaviry (HPV), herpesviry a bakterie Escherichia coli.
Právě díky aerosolovému efektu, který nastane, když spláchnete záchod s odklopeným víkem, dochází k tom, že bakterie přistanou na vlhkém místě, kde se dále množí.
Veřejné záchody jsou kapitolou sama pro sebe
Užívání toalety doma má sice svá pravidla, ale přeci jen se jedná o domácí toaletu. Na veřejných záchodcích musíte na některé věci dbát více.
Toaletní papír by měl být uložen na suchém místě, mimo dosah vody či nečistot. Ideálně by měl být zavěšen v držáku, aby byl chráněn před kontaminací.
Pokud jste na veřejných toaletách, tak právě umístění toaletního papíru rozhoduje o jeho použití. Leží na zemi? Tak jej rozhodně nepoužívejte, protože se s největší pravděpodobností několikrát vyválel po špinavé (leckdy počůrané) podlaze.
Pokud na veřejných záchodech nejsou k dispozici jednorázová splachovací sedátka, je vhodné využít toaletní papír a tím si prkénko obložit. Určitě je to vhodnější varianta, než tzv. lyžování.
Ženy by neměly „lyžovat“
Na kliky dveří a splachovací zařízení často sahají ruce, které ještě nebyly umyty, což z nich dělá jedno z nejvíce kontaminovaných míst. Paradoxně jsou to právě místa, na která saháme. Zejména ženy se ve snaze udržet v ne moc příjemné poloze „lyžaře“ chytají právě dveří a klik.
Pozice „na lyžaře“ při močení je často vnímána jako neefektivní a nehygienická, především z několika důvodů. Za prvé, tato poloha, kdy člověk močí ve dřepu nebo polodřepu, s sebou nese riziko potřísnění oděvu nebo těla.
„Takzvané vznášení se nad záchodovým prkénkem zcela jistě sevře vaše pánevní dno, což vám může ztížit úplné vyprázdnění močového měchýře. Proto se vyhněte tlačení a urputnému namáhání dostat ze sebe moč co nejrychleji,“ uvádí fyzioterapeutka zabývající se pánevním dnem doktorka Sara Reardon na ženském webu The Vagina Whisperer.
Jakmile ale v močovém měchýři zůstává moč, snadněji dojde k zánětu močových cest.
Závěrem lze tedy uvést, že se veškerá snaha žen o hygienické užívání toalety míjí účinkem. Nejen, že se dotýkají oblastí záchodu, která patří k těm nejvíce kontaminovaným, ale zároveň škodí svému zdraví.