Hlavní obsah
Názory a úvahy

Na veřejných záchodech v Čechách platíme za veřejnou ostudu

Foto: Pixabay.com

Veřejné toalety využije během svého života snad každý. Jsou záchranou během cestování a jejich přítomnost je vítána s povděkem, ačkoliv částka za jejich návštěvy občas šokuje. Kdo však navštívil takové záchody, musí se ptát, za co vlastně platí.

Článek

Veřejné toalety jsou v mnoha městech nezbytnou součástí infrastruktury, která umožňuje lidem, aby se v případě potřeby mohli pohodlně a hygienicky ulevit, aniž by museli hledat obchod či restauraci, kde by si koupili něco, aby využili záchod.

Platba za ně se liší stát od státu, ale v Evropě se většinou setkáte s těmi placenými. Jenže zatímco v Rakousku na vás za poplatek 50 centů čeká vůně a čistota, v Čechách si zaplatíte mezi 10-20 Kč za špínu a smrad.

Proč se za veřejné záchody platí?

Provoz a údržba veřejných záchodů není levná záležitost. Záchody je potřeba pravidelně čistit, dezinfikovat a opravovat. Pokud se záchody nenacházejí v dobrém stavu, mohou se stát místem šíření infekcí a bakterií, což ohrožuje zdraví veřejnosti.

Poplatky za použití záchodů mají tedy přispívat k pokrytí nákladů na jejich údržbu, zajištění hygienických podmínek a pravidelnou renovaci.

Dále se z nich hradí plat osoby, která je za veřejný záchod zodpovědná, čistící prostředky, toaletní papír, mýdlo, papírové utěrky atd.

Z výše uvedeného vyplývá, že provoz veřejných záchodů není úplně levnou záležitostí, a tedy jsou poplatky na místě. Ale…

Veřejné toalety v Čechách jsou jen pro odvážné

Dnes jsem byla na veřejných záchodech v Praze na metru Anděl. Dalo by se předpokládat, že vzhledem k tomu, že se jedná o záchody na autobusovém nádraží, kterým projdou tisíce lidí denně a mezi nimi mnoho zahraničních turistů, budou záchody reprezentativní.

Což o to, zvenku vypadají hezky. Automatické dveře lákají na moderní veřejné toalety. Již při vstupu ale každý pochopí, že se jedná jen o vnější dojem. Vevnitř vás totiž přivítá typický zápach toalet.

Automatické dveře vás pustí až poté, co zaplatíte 10 Kč za vstup. Což je dle mého názoru zcela oprávněná cena za veřejné toalety na takto frekventovaném místě, dokonce mě překvapilo, že to není více. Po vstupu na WC jsem však nadávala i za těch 10 Kč.

Všechny kabinky páchly močí, která byla hadrem rozetřená po celé ploše. Takže jsem se přilepila botami při každém kroku. Žluté mísy záchodů byly z 90 % pokryty i hnědou barvou, podle čehož také zapáchaly.

O zapatlaných dveřích už ani nemluvím, stejně tak o faktu, že v kabinkách chyběl toaletní papír.

Když si poté chcete umýt po této hrůze ruce, čeká vás dávkovač, který ale není automatický. Takže musíte mačkat na zapatlané a nevábné tlačítko. Pokud máte štěstí, vyteče vám i mýdlo. Často ale ani mýdlo není. Dávkovače navíc sotva drží, takže se mačkat skoro až bojíte.

O absenci papírových utěrek už asi psát ani nemusím.

A tak jsem si otřela ruce do kalhot a odcházela jsem s hořkou pachutí. Co si o nás musí cizinci myslet po návštěvě takových záchodů?

Kdo za to může?

Pojďme si nalít čistého vína - za stav veřejných toalet si samozřejmě můžeme sami. Chováme se jako prasata! Nikdy jsem nepochopila, jak někoho může napadnout roztírat své exkrementy po dveřích a zdích.

Stejně tak nechápu, co je tak těžkého na tom, vzít si štětku na záchod a vyčistit ho po použití. Nebo dokonce spláchnout!

Že se občas někdo netrefí do záchodu, to se stát může. Že si nevezme toaletní papír a neotře to po sobě, to už je věc druhá. A takto bych mohla pokračovat.

Ale mám možnost porovnat veřejné toalety na rakouských pumpách, kudy v létě projíždí desítky autobusů s turisty. Po každém návalu turistů přijde zaměstnanec a záchody vyčistí, takže se nemusíte štítit na něco sáhnout.

V italských Benátkách projdou denně desetitisíce turistů, kteří samozřejmě využívají veřejné toalety. Přesto jsem tam nenarazila na záchody, které by smrděly. Zaměstnanci se o záchody starají, pravidelně je kontrolují a vše doplňují.

Takže ano, za stav veřejných toalet mohou sami lidé, ale od toho jsou tam právě ti zaměstnanci, kteří se o ně mají starat. A zatímco v cizině jsou tito lidé neustále v pohybu, v Čechách tyto zaměstnance vidíte zalezlé ve svých místnostech, kde kouří jednu za druhou a koukají na televizi.

Vzhledem k tomu, že zejména v Praze funguje většina veřejných toalet na automaty, do kterých vhodíte peníze a dveře se vám otevřou, postrádám smysl těchto zaměstnanců.

Protože když dvakrát denně přetřou záchody ušmudlaným hadrem a rozetřou tak veškerý obsah podlahy všude, tak tam podle mě být vůbec nemusí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz