Článek
V jeho největší éře se prodalo až 1000 tun prášku ročně, poté ale přišly produkty podobného typu a prodej se snížil. I přesto se dnes stále prodává několik milionů sáčků ročně.
Z historie vitacitu
Ochrannou známku Vitacit vlastnil do roku 2001 biochemický podnik Kaznějov. Ten však známku neprodloužil a odkoupila ji společnost Wissa.
„Vitacit považujeme za jednu z nejznámějších předlistopadových značek,“ vysvětlil pro server iDNES jednatel společnosti Wissa Vladimír Dobrovolný, proč známku odkoupili.
Původním záměrem pro výrobu vitacitu bylo zaměstnání žen, které mají sníženou pracovní schopnost. Aby mohly tyto ženy prášek připravovat, musel být postup jednoduchý.
A vitacit toto splňoval. Zemědělský podnik Kaznějov u Plzně totiž vyráběl kyselinu citronovou a k ní se přidal jen cukr, vitamin C a aroma.
Vitacit se stal okamžitě hitem, a ačkoliv měl sloužit k výrobě nápojů, děti lákal spíše v sypké formě. Jeho konzumací totiž docházelo k obarvení pusy a rukou.
Vyrobte si domácí vitacit
Sehnat dnes vitacit bývá často velmi náročnou disciplínou. Ne všechny obchodní řetězce jej mají a většinou je k sehnání jen v rámci retro týdnů.
Můžete si jej však vyrobit i doma podle návodu ze serveru iReceptář. Budete potřebovat 2 lžičky kyseliny citronové, 2 lžičky cukru, lžičku jedlé sody, potravinářské barvivo dle chuti a 200 ml vody.
Všechny sypké přísady smíchejte dohromady, přidejte 200 ml vody a máte hotovo.
Pokud jste ale opravdu klasici a chtěli byste ten pravý poctivý vitacit, musíte si hlídat retro týdny v určitých obchodech, protože v nich si pak můžete koupit vitacit dokonce i v původním balení. Také jej prodávají menší lokální konzumy, zejména ty na vesnicích.
Vitacitová buchta
Na závěr vám ještě svěřím rodinný recept na vitacitovou buchtu, kvůli kterému si nejspíše dáte tu práci s hledáním vitacitu v obchodě.
Na těsto budete potřebovat 4 celá vejce, 2 dkg kakaa (ne sladké), 1 a půl skleničky moučkového cukru, 1 skleničku vlažné vody, 1 skleničku oleje, 1 skleničku polohrubé mouky a 1 prášek do pečiva.
Všechny ingredience rozmixujte, dejte na pečicí papír a pečte při 160 stupních Celsia, dokud není těsto hotové.
Mezitím si připravte tvarohovou vrstvu, kterou namažete na vychladlý korpus. Na ni budete potřebovat 2 tvarohy ve vaničce, 125 g Hery a 20 dkg cukru.
A poslední vrstvu tvoří slibovaný vitacit. Smíchejte 2 vitacity s 1 litrem vody, 2 vanilkovými pudinky a 4 lžícemi cukru. Směs vařte, dokud nezhoustne, a nezapomeňte ji míchat, aby nevzikly hrudky.
Vitacitovou směs nalijte na tvarohovou vrstvu a dejte do lednice, aby vše zatuhlo. A malé upozornění na závěr. Kombinace sladkého korpusu, tvarohu a kyselého vitacitu je tak skvělá, že na ní vzniká závislost.