Článek
Nejdříve trocha teorie pro zopakování. Motorické dovednosti dělíme na jemnou a hrubou motoriku.
Jemná motorika zahrnuje drobné pohyby rukou a prstů, například psaní, stříhání, zapínání knoflíků nebo skládání puzzle.
Hrubá motorika zahrnuje větší pohyby těla, například běhání, skákání, lezení nebo házení míčem.
Oba druhy motorických pohybů jsou u dnešních dětí v útlumu, ale dnes se zaměříme na jemnou motoriku. Používání mobilních telefonů se zaměřuje hlavně na jemné pohyby prstů při posouvání obrazovky nebo psaní zpráv. Tím dochází k omezení přirozeného rozvoje jemné motoriky, protože děti méně kreslí, modelují nebo staví z kostek. Navíc kvůli dlouhému sezení s mobilem v ruce zanedbávají pohyb, což oslabuje i jejich hrubou motoriku.
Studie potvrzují pokles dovedností
Podle serveru National Geographics mají dnešní děti horší motorické schopnosti než jejich vrstevníci před lety.
Učitelé v mateřských a základních školách si stále častěji všímají, že děti mají problémy s úchopem tužky nebo nevydrží dlouho kreslit.
Synovo trenér na hokeji dělá svou práci již desítky let a má tak mnoho zkušeností s dětmi a může porovnávat. Opakovaně se zlobí v šatně na děti (ale hlavně na rodiče), že nezvládají základní věci. Asi nejvíce ho vytáčí tkaničky.
V šatně plné devítiletých dětí toto zvládne maximálně pět dětí z dvaceti. Jejich odpovědí je, že mají přece boty na suchý zip. Marně se snaží trenér dětem vysvětlit, že si budou přeci muset umět zavázat tkaničky u bruslí. Odpovědí mu jsou zděšeně oči dětí, že to přeci po nich nemůže chtít, protože je to moc těžké.
A výjimkou není ani jev, kdy těmto dětem rodiče zapínají bundy, protože děti neumí manipulovat s jezdcem na zipu.
Rodiče následně začnou své děti obhajovat, že za to nemohou. Mají pravdu, mohou za to sami rodiče. Můj syn je levák, má zkříženou lateralitu a na zápis do školy šel s tím, že uměl zavázat tkaničku i navléct korálky. Všechno jde, když se chce a když dítě nemá žádný hendikep.
Důsledky pro budoucnost dětí
Špatně vyvinutá motorika může mít dlouhodobé dopady, což si bohužel mnoho rodičů neuvědomuje.
Děti, které mají slabý úchop, píší pomaleji a méně čitelně. To může negativně ovlivnit jejich výkon ve škole.
Přitom je trénování jemné motoriky mnohem jednodušší než trénování motoriky hrubé. Stačí kostičky lega nebo motorické hry, kterých je plný internet. Obojí navíc může dítě dělat s rodiči, a tedy se dá z trénování jemné motoriky udělat rodinná zábava.
Bohužel je právě toto kámen úrazu mnoha rodin, které raději dají dítěti tablet, jen aby měli klid.
Zdroje: National Geographics