Hlavní obsah
Psychologie

Táta závislý na počítačových hrách ničí celou svou rodinu a ani si to neuvědomuje

Foto: Pixabay.com

Dospělí tátové od rodin, které děti neznají jinak než se sluchátky na uších a s ovladačem v ruce. Aktuálně velmi častý fenomén, o kterém se ale moc nemluví. Hraní her přeci nikomu neubližuje. Je to ale opravdu tak?

Článek

Rodinný obrázek z posledních let se výrazně změnil. Namísto dětí hrajících si venku, najdete děti sedící u počítačů a herních konzolí. Namísto maminek vyvářejících prádlo najdete maminky sedící na gauči s telefonem v ruce. A tatínci? Ti sedí se sluchátky na uších, aby je rodina co nejméně rušila, a hrají hry.

Tento obrázek není primárně hned špatný. Je v pořádku, že si rodiče i děti chvíli hrají. Problém však nastává ve chvíli, kdy už je to až moc.

Problém je to komplexní a dnes se zaměříme na tatínky gamblery, kteří si to ale neuvědomují a ničí tím svou rodinu.

Problémem hraní je, že si daný člověk ani neuvědomuje, že má problém. Troufnu si říct, že si dříve svou závislost uvědomí alkoholik nebo člověk závislý na drogách, než člověk hrající hry. Důvod je prostý - zatímco alkohol a drogy postupně začnou ničit tělo, hraní her působí na psychiku člověka a to je hůře poznat.

Sluchátka jako zeď mezi gamblerem a rodinou

A tak si takový tatínek přijde domů z práce a s odůvodněním, že pracoval a má nárok na odpočinek, sedá ke hře. Nic proti tomu. Jenže gambler se už od té hry nezvedne.

V pozadí jeho hraní běhá manželka, která dělá úkoly s dětmi, řeší jejich hádky, připravuje večeři, pere, uklízí, dává děti spát… A gambler stále hraje. Sluchátka jsou zdí mezi ním a rodinou. Když po šesti i více hodinách sundavá sluchátka, je překvapený, že už všichni spí.

Seznam věcí, které bylo třeba zařídit, odkládá gambler na další den a odchází spát, aby alespoň pár hodin před prací naspal. Jenže druhý den se situace opakuje, doma opět nic neudělá, všechny resty zůstávají resty a děti už se bojí k tatínkovi přiblížit, protože je protivný, když ho vyruší.

O víkendu je situace ještě horší. Tatínek usedá ke hře v pátek po práci a až do neděle od ní nevstane. Rodinné výlety? Ani náhodou! Ztracený čas, když doma čeká napínavá hra.

Rodina gamblera se proto naučí žít život vedle něj. A když už se na společný výlet rodina vydá, tatínek je protivný, protože není zvyklý na své děti a jejich chování. A děti nejsou zvyklé na něj.

Aby se po náročném výletě uklidnil, zapíná hru se slovy, že za to může manželka a děti, kteří ho naštvali, a on se teď musí uklidnit.

Manželka boj nakonec vzdává, protože si zvykne žít život s dětmi bez táty. Děti chvíli zkouší, zda by se ten táta kvůli nim přeci jen nezměnil, ale nakonec to vzdávají také. Velkým bodem zlomu je chvíle, kdy začnou přespávat u kamarádů a zjišťují, že v jiných domácnostech je to jinak.

Spojení her a hazardu

Základní rozdíl mezi hraním her a gamblerstvím spočívá v motivaci a míře kontroly. Zatímco hraní her je obvykle zaměřeno na zábavu, gamblerství se často stává prostředkem k úniku před problémy, hledáním rychlého zisku nebo emocionální stimulace. Hráč ztrácí kontrolu nad svým chováním, investuje více času a peněz, než si může dovolit, a začíná zanedbávat své povinnosti a vztahy.

Moderní počítačové hry často obsahují prvky, které připomínají hazardní hry, čímž zvyšují riziko, že se hráč stane na jejich hraní závislý. Server Starleaf uvádí některé z příkladů takových prvků.

Jedním z takových prvků jsou tzv. Loot boxy neboli bedny s náhodným obsahem. Hráči si za reálné peníze kupují virtuální balíčky, jejichž obsah je předem neznámý. Tento prvek funguje na principu loterie, kde hráč doufá, že získá vzácné předměty.

Hráči mohou v některých hrách investovat peníze do virtuálních měn, které následně utrácejí za kosmetické úpravy, herní výhody nebo další obsah.

V některých hrách lze vsadit reálné nebo virtuální peníze na výsledek zápasu, což přibližuje herní prostředí klasickým sázkovým kancelářím.

Výše uvedené prvky mohou hráče vtáhnout do světa hazardu, aniž by si to uvědomovali. Hranice mezi hrou a hazardem se tak stírá.

Jak zachránit gamblera a udržet rodinu?

Přesvědčit závislého hráče, že má problém, je náročný úkol, který vyžaduje empatii, trpělivost a strategii. Důležité je postupovat citlivě, vyhnout se obviňování a nabídnout podporu.

Pokud hráč odmítá pomoc, neztrácejte naději – odborníci mohou být cennými spojenci na cestě k řešení problému. Každý krok směrem k uznání problému je krokem k uzdravení.

Pokud závislý hráč odmítá uznat svůj problém, můžete zkusit další kroky. Například zapojit další blízké osoby. Společný rozhovor s rodinou nebo přáteli může zvýšit šance na úspěch.

Partner nechce na terapii? Jděte tam vy! Můžete se poradit s terapeutem nebo specialistou na závislosti, jak postupovat.

Také můžete partnerovi navrhnout některé z preventivních kroků, které zmiňuje například server WebMD. Například lze stanovit konkrétní limity, které bude partner dodržovat.

Zdroje: WebMD, Starleaf

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz